Tuřín

Tuřín je u nás poněkud opomíjenou kořenovou zeleninou. Obsahuje hojnost vitamínu C a v zimě se skvěle hodí do teplých salátů nebo krémových polévek. I když není úplně nejoblíbenější zeleninou, obsahuje 90 % vody, takže je i dietní a můžete se do něj pustit i v případě, že jste si přece jen předsevzali, že nějaké to kilo dolů dostanete. Milujete pečenou zeleninu? K mrkvi, celeru a červené řepě přidejte i tuřín. Zkombinujte pečenou zeleninu se sýrem s modrou plísní a během chvilky budete mít postaráno o netradiční, chutný a sytý zimní salát. Nezapomeňte ho zasypat semínky nebo vlašskými ořechy.

Brambory

Už při pohledu do minulosti vidíte, že brambory pomohly překonat zimu už našim předkům. Ti většinou přes zimu moc nevyvíjeli žádné náročné aktivity. Hodně spali, postarali se o to nejpodstatnější a jejich jídelníček se z většiny skládal z obilovin a brambor na několik způsobů. I my můžeme naši zimu prožít obdobně. Během ledna vsaďte na bezmasá jídla, jejichž základem jsou právě brambory. Zkuste například bramboráky, pečené brambory se zeleninou, bramborové šišky s mákem nebo šťouchané brambory s osmaženou cibulkou. Pro zpestření jídelníčku nezapomínejte ani na sladké brambory. Zkuste třeba krémovou polévku z batátů, posypanou dýňovými semínky.

Ořechy a kaštany

Zima a ořechy jdou velmi dobře k sobě. Ořechy nám totiž dodávají látky, které naše játra dokážou využít pro přeměnu kalorické energie v teplo. Ořechy také příznivě působí na srdce a chrání nás před cévními chorobami. Konzumace ořechů také příznivě působí na naši nervovou soustavu. Nervy si tedy nemusíte obalovat cukrem, ale místo sladkostí a čokolády můžete zkusit ořechy. Během zimy se skvěle hodí vlašské nebo lískové ořechy. Můžete je přidat do ovesné kaše ke snídani nebo je posvačte. Díky vysokému kalorickému příjmu se doporučují konzumovat především během dopoledne, abyste se vyhnuli kilům navíc. Nezapomeňte ořechy přidat ke svačině i dětem – především vlašské ořechy podporují rozvoj mozku.

Naklíčené luštěniny

Obiloviny mají během zimního období v našem jídelníčku své opodstatněné místo. Velmi jednoduše je zařadíte do svého jídelníčku ráno v podobě teplých ovesných nebo jahelných kaší. Taková snídaně nám dodá nejen dostatek energie, ale hned po ránu nás krásně zahřeje. A to přesně potřebujeme. Zkuste si ale doma některé obiloviny nebo luštěniny naklíčit. Předklíčené obiloviny, jako je špalda nebo žito, se skvěle hodí na domácí kaše nebo pudingy. Nemusíte si k tomu pořizovat ani žádné speciální nádoby. Stačí zrna na talíři zalít vodou a 2–3 dny proplachovat a nechat přikryté utěrkou. Stejně tak získáte klíčky z luštěnin – například z hrachu, cizrny nebo mungo fazolí. Naklíčením zrna zvýší obsah vitamínů a jsou pro tělo mnohem prospěšnější. Vypěstované klíčky se skvěle hodí na celozrnný chléb s pomazánkou nebo do různých salátů.

Vidíte, jak pestrý jídelníček si můžete v lednu sestavit z lokálních a sezónních potravin? Nenechte se proto zlákat nabídkou ovoce a zeleniny, která v lednu na našich talířích opravdu nemá co dělat.

Zdroje:

  • https://zdrava-dieta.eu/
  • https://www.varimezdrave.cz/
  • https://paleosnadno.cz/
  • https://www.reduca.cz/blog/