Slyšeli jste někdy o zkratce NAFLD? Jedná se o lékařský termín pro označení ztukovatělých jater, které ale nemá na svědomí alkohol (nonalcoholic fatty liver disease). Tukem prorostlá játra hrozí nejvíce pacientům s diabetem 2. stupně, s vysokým krevním tlakem, onemocněním ledvin a taky lidem obézním. Podle lékaře Jiřího Slívy z 3. lékařské fakulty UK v Praze je NAFLD aktuálně celosvětově nejčastějším onemocněním jater a také nejčastější příčinou úmrtí související s játry. Nejnovější lékařské odhady uvádějí, že nemocí trpí dokonce 30 % obyvatel planety.

Zdroj: Youtube

Hromadění tuku v játrech sice nebolí, může ale vést k zánětu a jizvení a nakonec až k jaterní cirhóze (stadium vyskytující se po letech zánětu, kdy se játra zmenšují a stávají se zjizvenými a hrudkovitými; toto poškození je trvalé a může vést k selhání jater), v krajním případě může vzniknout i nádor.

Proč se v játrech usazuje tuk?

Je normální, že máme v jaterních buňkách nějaký tuk. Ale pokud je ho příliš, může to narušit běžnou funkci jater. Játra přitom fungují jako filtr k odstranění toxinů z krve, pomáhají trávit jídlo a udržovat konstantní hladinu cukru v krvi. Problém je, že mnoho lidí ani neví, že mají zbytnělá játra, protože dlouho netrpí žádnými příznaky. Proč tedy dochází k hromadění tuku v játrech? Nemoc má svůj původ v současném životním stylu, pro který je typické sedavé zaměstnání, nezdravá strava plná tuku a sacharidů, nedostatek pohybu. Proto je prvním krokem k léčbě ztučnělých jater změna jídelníčku a aktivita. To v mnoha případech postačí – u většiny lidí se totiž vyvine jenom první fáze, aniž by si to vůbec uvědomovali.

Každé kilo dolů je pro játra plusem

„Nejúčinnější je udržovat si normální tělesnou hmotnost, jíst zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé bílkoviny z ryb, luštěnin nebo drůbeže a pravidelně a dostatečně se hýbat,“ řekl v Deníku.cz Jiří Slíva, lékař a přednosta Ústavu farmakologie 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě toho je samozřejmě důležité omezit alkohol a nekouřit. A pokud jste obézní, měli byste zhubnout alespoň 10 % své váhy. Hubnutí také pomáhá snížit riziko srdečního infarktu a mrtvice – onemocnění, které je hlavní příčinou úmrtí u lidí s nealkoholickým ztučněním jater. Pomoc můžeme hledat i v přírodě. Na jaterní problémy je z bylinek opravdovou jedničkou ostropestřec mariánský. Účinné látky jsou obsaženy ve vyzrálých usušených semenech, které obsahují látku silymarin zlepšující metabolismus jaterních buněk. Ostropestřec disponuje silnými detoxikačními účinky a podporuje regeneraci jaterní tkáně.

Cirhóza jater

Ztučnění jater má často na svědomí také silná konzumace alkoholu, a nejedná se jen o ten tvrdý. „Alkohol se metabolizuje v játrech. A pokud ho pijete velké množství, působí v podstatě jako toxin,“ vysvětluje doktorka Laura Nagyová, která na klinice v Clevelandu zkoumá účinky alkoholu na játra.

Vědci nedávno zjistili, že roli mohou hrát i některé toxiny kolem nás, které se nacházejí v chemických přípravcích na pracovištích, ale i v našich domácnostech. Není proto od věci vyměnit alespoň část vašeho drogerkového arzenálu za přípravky na přírodní bázi. Čím méně chemických látek se u vás doma bude vyskytovat, tím lépe pro vaše játra.

Co dělat, aby se vás ztučnělá játra netýkala?

Změna stravy

Omezte příjem tuků, zejména nasycených tuků a transmastných kyselin.

Omezte příjem rafinovaných cukrů a sacharidů.

Zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné produkty, ovoce a zelenina.

Ztráta váhy

Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, začněte hubnout. Dokonce i relativně malé ztráty váhy mohou výrazně snížit hromadění tuku v játrech.

Fyzická aktivita

Pravidelné cvičení může pomoct snižovat hromadění tuku v játrech a zlepšit celkovou zdravotní kondici. Doporučuje se minimálně 150 minut středně intenzivní aktivity týdně.

Omezte alkohol

Pokud máte NAFLD, je důležité omezit, nebo úplně vynechat konzumaci alkoholu.

Kontrola cukrovky

Pokud máte cukrovku nebo vysoký krevní tlak, řiďte se doporučením lékaře a pravidelně kontrolujte tyto hodnoty.

Lékařská prohlídka

Při podezření vám může lékař provést diagnostické testy a doporučit vhodnou léčbu nebo další vyšetření, pokud je to potřeba. V některých případech může předepsat léky, které pomáhají kontrolovat hromadění tuku v játrech.

Nestresujte se

Stres vytváří v těle kyselé prostředí a může mít negativní vliv na zdraví vašich jater, proto je důležité relaxovat, dostatečně mentálně odpočívat a snažit se vyvarovat stresových situací.

Zdroje: