Játra mají v našem těle nezastupitelnou roli, protože jsou hlavním orgánem látkové výměny. Plní mnoho důležitých funkcí, včetně produkce cholesterolu a bílkovin pro krevní plazmu, přenášení tuků, vstřebávání některých vitaminů, přeměny přebytečné glukózy na glykogen nebo odstraňování bakterií. Jsou také velmi důležitou součástí trávicího procesu a úzce spolupracují se střevy.

Špatná strava skládající se z přemíry lepku, mléčných výrobků a toxických potravin, jako je alkohol a kofein spolu se stresem, těžkými kovy, léky a střevními infekcemi, může způsobit prosakování střev. Pokud trpíte syndromem zvýšené propustnosti střev, může do vašeho krevního oběhu unikat více toxických částic, které se pak transportují do jater a nutí je pracovat o to tvrději, aby se částice z krve odstranily.

Funkci jater může narušit mnoho faktorů – mezi ty nejčastější patří pití alkoholu, kouření, obezita a špatná strava, v níž převládají průmyslově zpracovaná jídla s přebytkem soli, cukru a umělých sladidel. Jak nám játra dávají najevo, že je s nimi něco špatně? Mezi příznaky, na které je třeba si dát pozor, patří vysoká plynatost a nadýmání, tmavá moč, nažloutlé oční bělmo a kůže, nechutenství nebo třeba chronická únava. Jak tedy můžeme přetěžovaným játrům trochu ulevit?

Zdroj: Youtube

Dodržujte pitný režim

Vašim játrům i ledvinám prospívá pití velkého množství vody. Spolupracují totiž na přesunu toxinů z krevního oběhu a právě voda pomáhá ledvinám a játrům transportovat toxiny z těla ven prostřednictvím moči. Nejlepší je pít obyčejnou vodu, která neobsahuje těžké kovy. Pokud si nejste jisti, zda je voda, která teče z vašeho kohoutku, v pořádku, pijte vodu filtrovanou nebo balenou. K detoxikaci a regeneraci jater je vhodná i voda s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jaterní čaje s bylinkami, které podporují normální činnost jater. Obsahují především pampelišku, řepík nebo přesličku. Pitný režim můžete obohatit také o minerální vody či zeleninové šťávy a zelený čaj. Játra naopak zatěžuje káva a silný černý čaj.

Nasaďte ostropestřec a další byliny

Tinktura z bodláku ostropestřece mariánského dokáže dělat divy a doporučuje se právě na čištění jater, protože funguje jako skvělý antioxidant. Vypěstovat si ho můžete i sami na zahrádce a jeho semínka roztlučená v hmoždíři přidávat během celého roku třeba do jogurtu. Přidat můžete i tinkturu z grepu, která působí protizánětlivě. Dalšími skvělými pomocníky při detoxikaci jater jsou selen a glutation. Játra k detoxikaci potřebují taky dostatek betakarotenu a síry, která aktivuje detoxikační enzymy jater. Síru získáte z mrkve, řepy, brokolice, česneku, cibule a listové zeleniny. Ájurvéda doporučuje na játra užívat kurkumu, která podporuje jejich normální činnost. Dalšími bylinkami podporující správnou funkci jater jsou fenykl, řepík, pampeliška a měsíček.

Vsaďte na půst

Po období hodování můžete játrům odlehčit tím, že budete jíst jen několik hodin denně. Ideální je takzvaný přerušovaný půst, kdy nejíte v kuse alespoň 12 až 14 hodin (počítá se sem čas, kdy spíte) a organismus má tak dostatek času na regeneraci. V časovém rozmezí, kdy jíte, se nedoporučují příliš solená či tučná jídla, smažené a pečené pokrmy, cukry, uzeniny, ale ani tučné mléčné výrobky. Vhodná nejsou ani silně kořeněná jídla a konzervované a instantní potraviny. Naopak je nejlepší jíst co nejvíce přirozené stravy, tedy zeleninu, ovoce, libové maso a luštěniny.

Odstraňte toxické a zánětlivé potraviny

Aby očista jater měla smysl, odstraňte během ní zánětlivé potraviny, jako je lepek, kravské mléko a samozřejmě nikotin a alkohol. Nejčastější příčinou hromadění tuku v játrech bývá právě nadužívání alkoholu, kterého jsme si v období Vánoc a Silvestra možná dopřávali více, než je zdrávo. Ukládání tuku v játrech přitom může způsobit nejen narušení jejich funkce, ale i jejich nenávratné poškození. Pak mohou ruku v ruce nastat problémy s vylučováním škodlivin a odpadních látek a také s produkcí žluči. Co si tak k suchému únoru přidat i suchý leden? Vaše játra to ocení!

Doplňte draslík

V kombinaci s hořčíkem funguje draslík jako prevence proti poškození ledvin a chrání je před nepříjemnými záněty, má ovšem i pozitivní vliv také na fungování jater. Optimální množství draslíku je 4 700 mg denně. Abyste podpořili zdraví jater, přidejte do jídelníčku potraviny bohaté na draslík. Nejedná se přitom jenom o banány, například sladké brambory jsou ještě lepší: jeden střední batát obsahuje na 700 mg draslíku. Další potravinou bohatou na draslík je i špenát a mezi přírodní zdroje draslíku patří sušené ovoce, ořechy, vejce, sója, hovězí maso nebo ryby.

Které potraviny zařadit během očisty jater?

Vysoký podíl by mělo zastupovat ovoce a zelenina, zejména zelené druhy, které pomáhají zabraňovat ukládání tuku v játrech. Vedle brokolice jde třeba o kapustu, růžičkovou kapustu a špenát. Vlákninu dodají celozrnné obiloviny a luštěniny, prospěšné omega-3 mastné kyseliny zase tučné mořské ryby jako je losos, sardinky, tuňák nebo makrela nebo třeba vlašské ořechy a dýňová semínka. Prospět může také avokádo bohaté na omega-9 mastné kyseliny, sójová bílkovina, jejímž zdrojem je třeba tofu nebo tempeh a syrovátka.

Zdroje:

https://www.benu.cz/jak-vycistit-jatra

https://www.amymyersmd.com/article/how-to-detox-your-liver/ www.alteregoporadna.cz

https://www.bezhladoveni.cz/detoxikace-jater/