Játra jsou naším největším párovým orgánem v těle a fungují jako hlavní detoxikační centrum, které má za cíl ohlídat všechno, co během dne sníme a vypijeme. Odpadní a cizorodé látky jako třeba léky nebo alkohol přeměňují na méně toxické a lépe rozpustné a pomáhají je tak z těla vyloučit ven. Jejich činnost souvisí s krvetvorbou, tvorbou žluči, zpracováním glukózy, játra dále produkují cholesterol a mají celou řadu dalších úkolů. Jejich funkce je velmi komplexní, a proto játra patří k životně důležitým orgánům. Selhání jater je pro nás extrémně nebezpečné, může vést k narušení životních funkcí i celkovému selhání organismu! Způsobit ho mohou například záněty jater, hepatitida, otrava z hub nebo dlouhodobě nezdravý způsob stravování. Onemocnění jater může zapříčinit i nadměrné užívání léků a infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenka, ale například i dlouhodobé vystavení stresu a psychické zátěži.

Zdroj: Youtube

Na onemocnění jater vás mohou upozorňovat různé příznaky, od lehkých až po velmi závažné. Patří mezi ně bolesti hlavy, nechutenství, trávicí potíže jako průjem a nadýmání, bolesti břicha, únava nebo změna v barvě moči a stolice.

Co může způsobit selhání jater?

Cirhózu – jde o vcelku vážné onemocnění, které je většinou způsobeno dlouhodobou konzumací alkoholu, hepatitidou nebo chronickým poškozováním jater v důsledku velmi špatných životních návyků.

Hepatitidu – všechny typy hepatitid jsou záněty jater, které jsou od typu A až po typ E nejčastěji způsobeny viry. Patří mezi ně i žloutenka. Mohou být infekční, nebo neinfekční povahy, akutní, či chronické.

Steatózu – jinak řečeno ztukovatění jater, ke kterému dochází ukládáním velkých vakuol triglyceridů (tuků) v buňkách jater. Hlavní příčinou je neúměrná konzumace alkoholu a objevuje se také u lidí s obezitou v důsledku nezdravé životosprávy. Vedlejší příčiny jsou spojeny s poruchami metabolismu tuků.


Ať už je příčinou poškození jater mononukleóza, žloutenka, nebo některé z dalších onemocnění jater, je hlavní léčbou kromě vynechání alkoholu a cigaret právě dieta, která ulevuje játrům, pomáhá k jejich regeneraci a vede k úspěšnému uzdravení. Kdybychom měli principy jaterní diety vysvětlit v jedné větě, zněla by asi tahle: Vybírejte potraviny s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku.

Když tukům dáte vale

V první řadě je třeba zdůraznit, že jaterní dieta není primárně určená pro hubnutí. Na druhou stranu, jaterní dieta je natolik pestrá a ve většině případů nízkokalorická, že při správném sestavení jídelníčku můžete nějaké to kilo shodit. Výrazně totiž omezuje živočišné a ztužené rostlinné tuky a striktně zakazuje smažená a grilovaná jídla, tepelnou úpravu na tuku, dorty a cukrovinky. Maso ano, ale co nejméně tučné. Důležitá je střídmost a pravidelnost jídel, které je lepší konzumovat v několika menších porcí denně. Strava se upravuje primárně vařením ve vodě a v páře nebo dušením či metodou sous-vide. Při jaterní dietě vynecháváte všechny průmyslově zpracované polotovary, alkohol nebo třeba sladké kompoty a zaměřujete se především na výběr čerstvých surovin.

Zatímco při redukční dietě zařazujete luštěniny nebo ořechy, při jaterní dietě jsou tyto potraviny tabu. Stejně jako třeba česnek a cibule, které díky svým účinkům slouží jako přírodní antibiotika – pro pacienty s nemocnými játry jsou ale nevhodné.

Zakázaná je také konzumace tučnějších ryb jako losos, tuňák nebo makrela, které ale při klasické redukční dietě nevadí. Zatímco při hubnutí saháte po celozrnném a žitném pečivu, při jaterní dietě je vhodnější jíst jen bílé, ideálně den dva staré pečivo.

Tipy při jaterní dietě

MUDr. Iva Bendová, praktická lékařka pro děti a dorost, doporučuje na svých webových stránkách konzumovat maximálně jedno vejce denně. Naopak vyhýbat se není třeba sladkým a moučným jídlům, například žemlovce, rýžovým nákypům, ovocným knedlíkům, kaším nebo koláčům s ovocnou náplní. „Vhodnou formou úpravy potravin je dušení, vaření a pečení v alobalu. Dále můžeme péct v horkovzdušné troubě nebo v teflonové nádobě. Potraviny můžeme podlévat vývarem nebo menším množstvím vody a nakonec přidat trochu másla. Omáčky a další pokrmy můžeme zahustit nasucho opraženou moukou, takzvanou dietní jíškou, případně strouhaným bramborem, rozmixovanou zeleninou, bramborovým škrobem nebo ve vodě rozšlehanou moukou,” radí lékařka. Hotová jídla by podle ní měla být měkká a snadno stravitelná. Ideální je rozložit si stravu do pěti až šesti menších dávek během dne a dodržovat dostatečný pitný režim. „Při jaterní dietě se také vyhýbáme čerstvému pečivu,” doplňuje doktorka Bendová.

Co je při jaterní dietě tabu


Maso: vnitřnosti, uzeniny, zvěřina, tučné vývary, paštiky, konzervy, vuřty

Mléko a vejce: tučné, zrající sýry, smetana, smetanové jogurty, majonéza, omelety, smažená vajíčka

Pečivo: čerstvé, kynuté, z listového těsta, zákusky, dorty, čokoláda, droždí, vdolky

Ovoce: hrušky, bobuloviny

Zelenina: zelí, kapusta, okurky, česnek, cibule, květák, ledový salát

Bílkoviny v první řadě

U porušených jater dochází i ke změně přeměny bílkovin, musíte tedy dbát na dostatečný příjem kvalitních, dobře stravitelných bílkovin. Ty čerpejte především z libového drůbežího masa, protože luštěniny, které jsou zdrojem rostlinných bílkovin, jsou při jaterní dietě nevhodné. Nezapomínejte také na dostatečný přísun vitamínů rozpustných v tucích, jako je vitamín A, D, E a K, a mikroživin zinku a železa. Pro lepší představu si pojďme ukázat vzorový jídelníček jednoho dne.

Snídani začněte s rohlíkem a pomazánkou z bílého jogurtu, nízkotučného tvarohu a nastrouhaného celeru, nebo si připravte našlehaný krém z vaječných bílků se žervé a s rukolou.

K svačině si dejte jablíčko nebo bílý jogurt a banán.

Na oběd si klidně zajděte do restaurace, z jídelního lístku ale pečlivě vybírejte a ptejte se primárně na způsob přípravy. Přednost dávejte masu dušenému. Jako polévka se hodí kuřecí vývar s kapáním či knedlíčky nebo dýňovo-batátový krém. K hlavnímu jídlu si objednejte tvarohové knedlíky s meruňkami, přírodní vepřové medailonky s bramborami vařenými ve slupce a dresinkem z bílého jogurtu, nebo kuskus se zeleninou a krůtím masem.

K odpolední svačince si připravte šunkovou rolku s krémem z netučného tvarohu a bylinek, mrkvový salát, nebo ovocný jogurt.

Na večeři zvolte dýňové rizoto z kuřecího vývaru, vařené na olivovém oleji, nebo rybí filé připravené bez tuku, dušenou mrkev a tarhoňu, anebo v alobalu vařenou roládu z kuřecího masa plněnou rajčaty a paprikami.

Sladká tečka po večeři? Pochutnejte si na krupicové kaši z nízkotučného mléka slazené medem a s plátky banánu.

I česká kuchyně může být zdravá

Svíčková omáčka, guláš, bramboráčky – tato jídla patří k pokladům české národní kuchyně, souhlasíte? Nejspíš ano, naše játra ale už moc ne. Naštěstí není tolik složité upravit i tučná česká jídla tak, aby byla vhodná pro jaterní dietu, a přesto si zachovala dobrou chuť.

Stačí vynechat základní kameny úrazu naší kuchyně jako cibuli nebo česnek, sádlo, smažení na oleji, smetanu. Trochu másla nebo oleje můžete přidat až do hotových pokrmů. Místo octa použijte na dochucení citronovou šťávu, majolku nahraďte sojanézou, místo smažení pokrm upečte nasucho v troubě. Zahušťujte nasucho opraženou moukou.

Výhody jaterní diety

Naučíte se jíst zdravě.


Shodíte nadbytečná kila.


Díky dostatku vlákniny z ovoce a zeleniny pročistíte střeva.


Vyhnete se nezdravým tukům způsobujícím kardiovaskulární onemocnění.


Snížíte přísun špatného cholesterolu.

Kromě diety dodržujte i další opatření

Játrům škodí prokazatelně alkohol a kouření, nadměrné užívání léků, přemíra soli, ale i ochucovadla plná barviv a konzervantů. Při onemocnění jater je také třeba dodržovat klidový režim a vyvarovat se velké fyzické aktivity. Co se týče kávy, určitě to s ní nepřehánějte, jeden šálek denně je tak akorát. Ptáte se, jak dlouho je třeba jaterní dietu dodržovat? To je u každého pacienta individuální, většinou ale trvá minimálně několik týdnů až měsíců, než se játra dají opět do pořádku a vyjdou vám po prodělaném onemocnění normální hodnoty jaterních testů.


Zdroje:

http://www.jednoduchakucharka.cz/jaternidieta/faq.php

https://www.bezhladoveni.cz/jaterni-dieta/

https://lekarnauceskeholva.cz/dieta-pri-onemocneni-jater/