V dnešní době játra zatěžujeme především toxiny, které se objevují všude kolem nás – v nevhodném jídle, alkoholu, cigaretách, v chemikáliích doma i v kanceláři, nebo v lécích. Ačkoli mají játra poměrně dobrou schopnost vlastní regenerace, kombinace všech těchto faktorů může funkci jater výrazně oslabit a v konečném důsledku může poškození jater vyústit až v hepatitidu nebo cirhózu jater.
Problémy s játry se přitom mohou projevit i kdekoli jinde na těle. Přetížená játra nemusí zvládat detoxikaci, což se může projevit trávicími obtížemi, které zahrnují pocit plnosti v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu či plynatost, malátnost, bolesti hlavy, poruchy menstruační periody nebo bolesti kostí a svalů. Játra bolí málokdy, a tak si všímejte varovných signálů. Mezi typické příznaky, že s játry není něco v pořádku, patří hlavně nažloutlé zabarvení kůže a očního bělma, suchá šupinatá kůže, která zároveň svědí, změna barvy stolice, hnědé skvrny na kůži, takzvané jaterní skvrny, ale i nadměrná únava a ztráta chuti k jídlu.
Pokud vás přece jen játra budou fyzicky bolet, poznáte to. Jedná se především o tupou bolest vpravo pod žebry, případně na zádech pod lopatkami. Bolest jater vzniká vlivem zduření a tlaku v dutině břišní, proto je často obtížné ji dobře lokalizovat. Někdy můžete pozorovat i viditelný otok v místě jater.
Játra mohou být poškozená, aniž by se v první fázi objevovaly příznaky. Abyste se ujistili, že je s vašimi játry vše v pořádku, objednejte se pro jistotu na kontrolu k obvodnímu lékaři. Preventivní
vyšetření má hradit zdravotní pojišťovna. Krevní testy na játra jsou navíc poměrně levnou záležitostí a nabízí je každá laboratoř. Prevence je vždycky lepší než řešit případné problémy. A na jaké faktory je třeba dát si pozor, co se týče zdraví našich jater?
Léky
Pokud užíváte hned několik druhů léků anebo často saháte po prášcích na bolest, zpozorněte. Například Ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky stejně jako třeba aspirin. Tento typ volně prodejných léků nachází své místo na předních příčkách, co se škodlivosti jater týká. Škodlivé jsou také mnohé typy antibiotik jako amoxicilin, klindamycin, erythromycin. Dobře
játrům nedělají ani léky na artritidu, steroidy či antifungální léky. Lékař by měl proto pacienta vždy upozornit na rizika spojená s užíváním zmíněných léčiv a navrhnout opatření – především
dbát na pravidelné jaterní testy, vhodnou dietu a podporu jater látkami, které mohou játra regenerovat a udržovat v kondici.
Alkohol
Češi patří mezi alkoholovou velmoc. Jak se uvádí na stránkách Fakultní nemocnice Ostrava zhruba 30–40 % jejich pacientů má problémy s játry kvůli nadměrné konzumaci
alkoholu! Zhruba čtvrtina populace přitom prý není fyzicky ani psychicky vybavena na požívání alkoholu a alkohol je pro ni rizikový. Znamená to, že tito lidé nejenže mají sklon k alkoholismu, ale jejich organismus ani nedokáže alkohol zpracovat, takže dochází k poškození vnitřních orgánů, především jater. Jaterní onemocnění v souvislosti s alkoholem se navíc projevuje u stále mladších lidí. Jak uvedl pro server Lidovky.cz lékař interní ambulance Polikliniky Agel v Ostravě Petr Chmura játrům v našich podmínkách nejvíce škodí kromě obezity právě alkohol. „Na nadměrnou konzumaci alkoholu a velký přísun tuků a cukrů potravou, spojený při nedostatečném pohybu s obezitou, reagují jaterní buňky postupným poškozením.“ Alkohol působí negativně hlavně kvůli tomu, že narušuje metabolismus tuků, které se v játrech následně ukládají ve větší míře, než je zdrávo. To narušuje celou jejich funkci, játra tak přestávají být funkční čističkou a odpad ve formě toxinů zůstává nahromaděný v organismu. Pokud byste si měli dát jen jedno zdravotní předsevzetí pro nový rok, zkuste vynechat alkohol. Nebo ho omezte pouze na výjimečné příležitosti a nenechte si namluvit, že jde o společenskou povinnost. Nejde. Normální je podle adiktologů alkohol nepít, jak se můžete dočíst třeba i v tomto článku.
Tučná strava
Nadměrná konzumace tučných a sladkých pokrmů vede nejen k nadváze a obezitě, ale také k tomu, že se tuky hromadí v játrech, kde dochází k jejich zbytnění. K výrazným změnám v ukládání tuku v játrech může dojít podle lékařů už po týdnu nevhodného stravování! Přemíra tuku v játrech může vést v pozdějším stadiu k zánětu, a někdy dokonce přerůst až v cirhózu jater. A to už je pojem, který nám nahání strach. V knize The Metabolism Reset Diet píše americký lékař dr. Alan Christianson, že pro zdravá játra je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny s nízkou hladinou sacharidů a tuků a vyšší hladinou bílkovin. Je dobré se zaměřit na konkrétní skupiny potravin jako například košťálová zelenina, která játrům prospívá. Doktor Christianson doporučuje i rezistentní škroby, které podporují tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty napomáhají detoxu jater a regulaci hladiny cukru v krvi. Tyto škroby můžeme najít například v uvařených a poté zchlazených bramborách, bílých fazolích či nedozrálých banánech.
Dědičnost
Některé jaterní nemoci jsou dědičné, proto je dobré znát rodinnou anamnézu. „Patří mezi ně například hemochromatóza nebo Wilsonova nemoc. Tyto choroby játra zásadně zatěžují tím, že v těle shromažďují nadměrné množství minerálů, jako jsou měď nebo železo. Má-li toto onemocnění někdo z pokrevních příbuzných, je dobré se nechat vyšetřit. Totéž platí o cystické fibróze jater a některých typech nemoci zvané porfyrie,“ zdůrazňuje doktor Chmura v článku pro Lidové noviny.
Hepatitida
Pro játra jsou samozřejmě škodlivé i různé druhy bakterií. Řada z nich je přenosná dotykem, a proto je opravdu důležité mýt si během dne pravidelně ruce mýdlem nebo dezinfekcí. Bakterie a viry se přenášejí také během sexu. Největším strašákem je v tomto případě žloutenka typu B a C. Obě formy tohoto onemocnění jsou pro játra velmi nebezpečné. Okamžitě neléčená žloutenka typu C může způsobit nebezpečnou cirhózu jater, či dokonce rakovinu. Proto dodržujte pravidla bezpečného sexu.
Kouření
Přibližně z osmdesáti procent se nikotin rozkládá pomocí enzymů právě v játrech, a proto se játra při kouření nadměrně zatěžují. Škodlivé účinky kouření se v játrech projevují i ve formě oxidačního stresu. Ten zapříčiňují právě toxiny z cigaret a může poškodit jaterní buňky. Proto se v zájmu svých jater vyhýbejte i pasivnímu kouření.
O tom, jak svá játra můžete detoxikovat, si přečtěte zde.
Zdroje:
- https://www.perlazdravi.cz/a/jake-leky-nejvic-skodi-jatrum-tipy-jak-jatra-uzdravit-a-udrzovat-v-kondici
- https://www.fno.cz/novinky/jaterni-onemocneni-v-souvislosti-s-alkoholem-se-projevuje-u-stale-mladsich-lidi
- https://www.mojezdravi.cz/mojezdravi-cz/jatra-organ-ktery-musime-chranit-a-ne-vzdy-to- delame-cim-jim-skodime-6796.html
- https://ifmv.cz/metabolismus-uzdravte-sva-jatra/
- CHRISTIANSON, Alan. The metabolism reset diet: repair your liver, stop storing fat, and lose weight naturally. New York: Harmony Books, [2019]. ISBN 9780525573449.