Odlehčete jídlo

Tělo už na jaře nepotřebuje tolik tučného a hutného jídla, jako tomu bylo během dlouhých zimních měsíců. Zkuste tedy pomalu snižovat množství tuku a naopak přidávejte více zeleniny. Ale stále opatrně s tou čerstvou, která ještě nemá dobrou chuť. Kombinujte ji raději s teplou zeleninou vařenou v páře nebo grilovanou zeleninou na pánvi s kapkou olivového oleje. Nebo si v troubě upečte mrkev, celer, květák či řepu. Vsaďte také na zeleninové nebo kuřecí vývary, které dodají tělu po zimě potřebnou sílu, ale zároveň jsou i lehké.

Choďte ven

Využijte každou příležitost a utečte z uzavřeného prostoru na vzduch. Prohlížejte si první jarní květiny, upleťte věnec z pampelišek, natrhejte si listy kopřivy do nádivky, pořiďte si tulipány na trhu a hlavně – zhluboka dýchejte! Jarní vzduch je silný a plný energie, kterou právě teď tolik potřebujete. Rozproudí vám krev, posilní srdce i plíce a zvedne náladu. Do karet vám hraje to, že se později smráká, a tak můžete začít zase s pohybem venku. Pro tuhle příležitost mějte v práci vždy po ruce sportovní boty a vyrazte domů pěšky místo tramvají nebo autem. Pokud bydlíte daleko, zkuste ujít (nebo běžet) alespoň kus cesty, vzdálenost můžete postupně zvyšovat. Anebo vytáhněte ze sklepa či garáže zase kolo a opřete se do šlapek!

Vraťte se k salátům

Sálat je symbolem všech diet už od nepaměti. „V podstatě si každý, před nímž vyslovíte slovo dieta, ihned většinou představí právě mísu zeleninového salátu a už rovnou ho to odradí. Přitom saláty znamenají téměř nekonečné množství kombinací a nápadů a může se jednat o kulinářské laskominy, po kterých nepřiberete ani deko,“ říká nutriční koučka Mgr. Lada Nosková. Podle ní je hlavním problémem salátů nedostatek bílkovin. „Pokud si dáte k večeři jen čistě zeleninový salát, tak je to zoufale málo. Proto je potřeba se zamyslet nad tím, co všechno lze do salátu přidat, aby se z toho stalo nutričně vyvážené jídlo. V první řadě vyřadíme majonézy, kupované dresinky a zálivky typu ‚okurkový salát‘, kde je spousta cukru,“ radí výživová expertka. Raději sáhněte po soli, pepři, citronové šťávě a čerstvých či sušených bylinkách. Co tedy do salátu přidat? Pro získání dostatečného množství bílkovin přidejte tuňáka ve vlastní šťávě, kuřecí nebo krůtí maso, vejce, nízkotučnou fetu nebo nastrouhaný tvaroh. Jako další dávku bílkovin můžete vyzkoušet nízkotučný bílý jogurt, tvaroh nebo cottage sýr s lžičkou dijonské hořčice.

Nevynechávejte tuky

Tuky jsou pro tělo potřebné i během hubnutí, samozřejmě máme na mysli ty zdravé. Proč? V první řadě proto, aby se všechny vitamíny, které ze zeleniny získáme, pořádně vstřebaly. A právě k tomu slouží nějaký ten zdroj zdravých tuků. Lžička oleje vám tedy v salátu určitě neublíží. Případně místo oleje můžete do pokrmu přidat opražená slunečnicová semínka, plátky mandlí nebo kousek avokáda.

Sáhněte po bylinkách

Umějí divy! Zkuste mrknout do obchodů a lékáren, kde je spousta čajů, které prospívají zdraví a v tomto období vás posílí. Anebo si je natrhejte sami. Připravte si třeba čaj z listů kopřivy na pročištění organismu. Ideální je sbírat ji na konci března, kdy má největší sílu. Obsahuje totiž vitamín C, vitamíny skupiny B, chlorofyl, třísloviny, vápník, hořčík, železo a i několik dalších minerálních látek. Působí protizánětlivě a má také určitou schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, což jistě ocení lidé s diabetem.

Nebo natrhejte sedmikrásky, které jsou takové ohlašovatelky jara a údajně obsahují nejvíce prospěšných látek. Mnoho lidí je dokonce považuje na zahradě za plevel, přitom látky obsažené v této bylince (třísloviny, hořčiny, saponiny, vitamín C a různé minerální látky) mohou velmi příznivě ovlivnit naše zdraví. Pomáhají třeba při nachlazení, kašli, bolesti zubů, otocích a i různých kožních problémech.

Sedmikrásky můžete připravit jako čaj, kdy zalijete hrst květů i listů vroucí vodou a necháte zhruba deset minut louhovat. Určitě si pamatujete, jak jste jako děti sedmikrásky uzobávali na zahrádce doma nebo u babiček – i tak lze tuto kytičku konzumovat. Nebo ji můžete také přidávat jako ozdobu do dezertů nebo salátů.

Vytáhněte odšťavňovač

Že jste na čerstvé šťávy neměli přes zimu chuť? Teď přišla jejich chvíle. Setřete prach z vašeho odšťavňovače a udělejte mu opět čestné místo na kuchyňské lince. Pusťte se do džusů a smoothie v různých kombinacích, které dodají vašemu tělu potřebné vitamíny a tím i energii. Základem ať je čerstvý špenát, řapíkatý celer a různé druhy ovoce. Pozor, výživné a kalorické smoothie počítejte jako plnohodnotné jídlo například k svačince, určitě se nejedná jen o „pitíčko“. Čerstvé šťávy vám skvěle nastartují den, zasytí vás a navíc díky nim do sebe můžete dostat hned několik porcí ovoce a zeleniny naráz.

Zdroje:

www.ladanoskova.cz

www.instagram.com/lada_noskova