Premium obsah

Přepadla vás jarní únava? Nechte ji v sauně

Přepadla vás jarní únava? Nechte ji v sauně
Na začátku jara se téměř všichni cítíme méně výkonní a snadno unavitelní. A protože to letošní jaro na sebe nechává čekat a všelijak nás napíná, pocit permanentního vyčerpání přetrvává. Příčinou může být méně sluníčka v zimních měsících a méně přirozeného pohybu, více jídla i alkoholu, který zahřívá, když se k tomu slunce pořád nemá. Mnohem zdravěji ale zahřeje sauna.

Recepty proti jarní únavě známe všichni: omezit zmiňovaný alkohol, tučná jídla, kofein. A začít jíst víc "zeleně", nejlépe to, co zrovna rostě.  Kromě odlehčeného jídelníčku, navýšení objemu vypitých tekutin a omezení pití alkoholu se doporučuje také saunování. Zatímco v zimě jsme sauně posilovali sliznice a trénovali imunitu na střet s viry, teď poslouží jako "nakopávač" energie.

Endorfiny ven!

Pravidelné saunování mimochodem zlepšuje kvalitu života lidí s chronickou únavou a sportovcům zvyšuje výkonnost, což je potvrzeno i odborníky. "Pobytem v sauně vlivem vysoké teploty dochází k intenzivnímu pocení a tím  k vylučování různých toxinů v potu. Dochází také k fyzické relaxaci – uvolňují se svalové spazmy, zmírňují se bolesti zad i kloubů," vypočítává MUDr. Vítězslava Knedlíková, hlavní lékařka lázeňského hotelu Royal v Mariánských Lázních. Dodává, že se také zvyšuje syntéza endorfinů, které se spojují s pocitem štěstí, euforie a psychické pohody, a růstového hormonu, který je zodpovědný za regeneraci fyzických sil.  "Při saunování se zlepšuje i kvalita pleti zbavením nečistot a odumřelých buněk a zlepšením prokrvení," doplňuje lékařka.

Zdroj: Youtube

Jak si vybrat vhodnou saunu?

Pro jarní nakopnutí jsou vhodné všechny druhy saun, na které narazíte. Vybírat tak můžete podle svých preferencí, zkušeností - a zdravotního stavu. Nejznámějším a zatím  i vědecky nejprozkoumanějším typem je finská suchá sauna. „Je typická dřevem obloženými stěnami a rozpálenými kamny. Teplota ve finské sauně se pohybuje v rozmezí 60–120 °C, výjimečně dosahuje teploty až 140 °C,“ popisuje  Richard Šipoš ze Spa.cz. V severských zemích se na kamna čas od času přiléva voda, aby se zvýšila vlhkost, u nás to příliš zvykem není.

"Pro začátečníky v saunování je někdy výhodnější zkusit pobyt v infra  nebo biosauně, kde nejsou teploty tak vysoké jako v sauně finské. Nižší teploty jsou také vhodnější pro lidi léčící se s vysokým krevním tlakem a kardiaky," doporučuje lázeňská lékařka Vítězslava Knedlíková. Na infrasaunu narazíte v lázních i wellness centrech. Její  infračervené záření prohřívá organismus nejen na povrchu, ale proniká i do hlubších tkání a svalů. Teplota je o něco nižší, pouhých 30–60 °C. Na popularitě získávají i bylinkové sauny, jejichž teplota se pohybuje okolo  40–50 °C. Můžete si ji tedy užít déle a spojit pobyt rovnou s aromaterapií či saunovou kosmetikou. Právě vůně můžou posloužit také jako zdravý nakopávák.

Zima, která prohřeje

Komu nedělá dobře nadměrné teplo, nemusí se saunování vzdávat.  Existuje totiž kryosauna, která vás na rozdíl od té klasické nezahřeje. Teplota v ní se pohybuje okolo  mínus150 °C.  Děsíte se, že vás po dlouhé zimě posíláme zase "na mráz"? Žádný strach, výsledný pocit z kryosauny je obdivuhodně hřejivý: při její návštěvě však rovněž dochází k prokrvení tkání, regeneraci a uvolnění jako ve standardní sauně.

Ať už si pro sebe vyberete jakýkoli druh sauny, mějte na paměti, že vždycky je potřeba hodně pít.

 

Zdroj:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.