K čemu je dobrá detoxikace?

Detoxikace vám nejen pomůže zbavit se škodlivých látek, ale také zvýší hladinu vaší energie a zlepší váš celkový zdravotní stav. Detoxikovat můžete nejen své tělo, ale i mysl. Zamyslete se nad tím, jakými myšlenkami se každý den zabýváte a zrevidujte je. Jsou vám prospěšné, anebo spíše škodí? Pokud si uklidíte v těle v i hlavě, budete se moct lépe soustředit na důležité úkoly a všechno vám půjde tak nějak lépe.

Jak se na jarní detoxikaci připravit?

Začněte tím, že budete pít hodně vody. Voda pomáhá vyplavovat toxiny z těla, proto se ujistěte, že v období příprav vypijete alespoň 2 litry vody denně. Zároveň co nejvíce omezte zpracované potraviny a cukry. Nahraďte je čerstvým ovocem a zeleninou, které vašemu tělu dodají důležité vitamíny a minerály. Výborné jsou také ovocné a zeleninové šťávy, kterými můžete postupně nahradit dokonce i jedno denní jídlo. Začněte postupně s pravidelným cvičením. Stačí i jen procházky. Důležité je každý den tělo rozhýbat a mírně se přitom zapotit. Kromě cvičení si ale najděte čas také na relaxaci. Nezáleží na tom, zda si zacvičíte jógu se skupinou přátel nebo budete doma meditovat a pak si napustíte vanu plnou horké vody. Důležité je, abyste se alespoň pár chvil cítili uvolněně a ve vašem těle se nastartovaly přirozené regenerační procesy.

Zaměřte se na ledviny a játra

Vhodné je také podpořit orgány, které mají samočisticí procesy na starosti. Těmi jsou především játra a ledviny. Dbejte proto na to, abyste jídlo důkladně rozžvýkali a klidně si dopřejte i zvýšené množství bylinkových čajů, které těmto orgánům usnadní funkci. Ledviny výborně podpoří například celík zlatobýl, spásou pro vaše játra se zase může stát ostropestřec mariánský. Nezapomeňte ani na kondici svých střev a častěji si dopřávejte zakysané mléčné výrobky s obsahem živých jogurtových kultur.

Přivítejte zelené přátele

A v neposlední řadě nezapomeňte přidat do svého jídelníčku také doplňky stravy, jejichž základem jsou zelené řasy a mladý ječmen. Tito zelení přátelé jsou přímo nadupaní vitamíny, minerály, esenciálními aminokyselinami, nenasycenými mastnými kyselinami a dalšími látkami, které vaše tělo v období detoxu potřebuje a které mimo jiné vhodně podpoří i fungování střevního mikrobiomu a tím i vaši obranyschopnost.

Zdroje:

  • https://www.apetitonline.cz
  • https://magazin.recepty.cz
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10895516/
  • https://agerejuvenation.com/blog/7-ways-liver-detox-can-rejuvenate-body/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/325391
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29455546/