Srdeční choroby jsou v dnešní době velmi probíraným tématem. Bohužel je to proto, že jimi trpí stále větší počet lidí. Hlavními rizikovými faktory srdečních onemocnění jsou vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek aktivity a špatná strava. Který potravinám se tedy raději vyhnout a které naopak vyhledávat?

Pokud si každé jídlo s chutí dost přisolíte, koledujete si o problémy se srdcem. Stejně to je i s bílým rafinovaným cukrem. Obecně pak platí, že pro prevenci srdečních chorob je dobré omezit živočišné tuky a naopak přijímat dostatek vlákniny.

Odborníci se shodují, že mezi potraviny, které pomáhají prevenci srdečních onemocnění, patří hlavně tučné mořské ryby nebo například avokádo. Snažíte-li se ale stravovat lokálně a ze sezónních surovin, jaro je pro to u nás jako stvořené.

Zelený chřest

Doba chřestu začíná během dubna a poslední čerstvý chřest nakoupíte na konci června. Pro jeho pěstování máme v Česku (konkrétně na Mělnicku) jedny z nejlepších podmínek na světě. Chřestu totiž vyhovují lehké písčité půdy a klima, které není ani suché, ani kontinentální.

Chřest obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, které mohou pomoci při prevenci srdečních onemocnění. Jednou z hlavních výhod chřestu je jeho vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku, což může pomoci udržovat zdravý krevní tlak a snižovat tedy riziko onemocnění srdce.

Dále obsahuje chřest flavonoidy, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným oxidačním stresem. Oxidační stres může způsobit záněty a poškození cév, což může vést k srdečním chorobám a infarktu.

Flavonoidy pak obsahuje také například, u nás hojně pěstovaná, jarní cibulka. Ta má navíc velký obsah síry, která pomáhá tělu bojovat se záněty.

Chřest také obsahuje vysoké množství vitamínu K, což může pomoci udržet zdravé srdeční cévy tím, že podporuje správnou srážlivost krve. V neposlední řadě chřest obsahuje mnoho vlákniny, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Jak na něj?

Chřestu to velmi sluší s holandskou omáčkou a vařeným bramborem. Vyzkoušet můžete dále chřestovou polévku, rizotto, quiche nebo nakládaný chřest.

Zdroj: Youtube

Chřest chutná nejlépe čerstvý, s jeho přípravou tedy nečekejte dlouho. V lednici ho skladujte obalený vlhkou utěrkou a zpracujte do tří dnů.

Příprava chřestu se liší podle druhu. U všech druhů nejdříve odkrojte dřevnatou část. Bílý chřest škrabkou oloupejte celý, kromě hlavičky, a následně vařte ve vroucí osolené vodě 5-8 minut. Zelený chřest se loupat nemusí a ve vroucí vodě mu stačí 2-5 minut.

Zdroje: