Představě, že se bez detoxu nedá žít, je snadné podlehnout. Ostatně, stačí se podívat, kolik se na trhu nabízí přípravků, které mají různými způsoby přispět k očistě našeho těla. Kromě doplňků stravy to mohou být čaje, šťávy, náplasti, ušní svíce, ale i kosmetika. Populární jsou i diety, různé druhy půstů a očistné techniky, jako je například výplach střev. A k tomu všechny ty rádoby zasvěcené výkřiky na sociálních sítích… Cílem detoxikace by mělo být vyplavení toxinů, které se v našich tělech nahromadily za léta konzumace přemíry cukru, alkoholu, masa, kofeinu, tuku, ultra zpracovaných potravin a dalších zdraví neprospěšných látek. Ty může obsahovat i zelenina, běžně používané kosmetické přípravky nebo třeba plasty, ze kterých jíme a pijeme. Přesvědčivé důkazy o účinnosti detoxikace ale chybí. Je pro nás skutečně nezbytná nebo se jedná spíš o marketingovou strategii? Vždyť ‚detoxikovat‘ můžeme každý den bez ohledu na roční období a reklamu. Například tím, že vynecháme alkohol, dáme vale sociálním sítím a sledování televize nebo se vyhneme cukru či kávě. Záleží jen na nás. Stejně tak můžeme zařadit ‚očistné‘ techniky, které jsou nám k dispozici zadarmo, jen o nich nevíme nebo je považujeme za příliš obyčejné. Patří mezi ně pohyb, saunování, konzumace přirozených, co nejméně zpracovaných potravin, spánek nebo více zeleniny a ovoce v jídelníčku.

TĚLO TO ZVLÁDNE SAMO

„V našem těle probíhá detoxikace neustále, aniž bychom si to uvědomovali. Starají se o ni hlavně játra, ledviny a plíce. Úkolem těchto orgánů je neutralizovat a vypuzovat z těla škodlivé látky, které se do něj mohou dostat kůží, vdechováním nebo konzumací potravin a pitím vody,“ vysvětluje Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně a zakladatelka Nutričního institutu, který se zabývá vzděláváním odborníků i široké veřejnosti v oblasti výživy a zdravého životního stylu. Mimo to tyto orgány zpracovávají a odvádějí toxické látky automaticky v rámci metabolických procesů v našem těle. Dobře je to vidět na zpracování bílkovin, kdy jako odpadní produkt vzniká amoniak. Odpadní produkty nebo také toxiny se dále rozpouštějí ve vodě a přes ledviny tělo opouští jako součást moči.A teď pozor: Toxiny v těle nezůstávají. Výjimku tvoří chemikálie rozpustné v tucích, které se během let mohou usazovat v našich tukových zásobách. Patří sem rozpouštědla, rezidua pesticidů v potravinách a těžké kovy obsažené především v tělech dravých ryb.

STAREJTE SE O SVÁ JÁTRA A LEDVINY

Základem dobře fungující automatické detoxikace je mít zdravá játra. Pokud vám nefungují správně, nestíhají toxické látky odbourávat a ty se pak mohou dostat do krve nebo do moči. Týká se to například lidí s takzvanou steatózou neboli ztučněním jater. V játrech se ukládá tuk, což postupně mění jejich strukturu tak, že nejsou schopny plně zastávat svoji ‚detoxikační‘ funkci. Čím déle tento stav trvá, tím více hrozí jejich trvalé poškození. Zatímco dříve se toto onemocnění pojilo hlavně s nadměrným pitím alkoholu, dnes se stále častěji objevuje nealkoholová steatóza jater, jejíž příčinou může být nadváha, až obezita, onemocnění cukrovkou 2. typu, metabolický syndrom a celkově špatný životní styl. To, že vaše játra nejsou v kondici, zjistí praktický lékař z jaterních testů.Účinnou prevencí a léčbou je úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a shození nadbytečných kil. Játrům vadí zejména trans mastné kyseliny z přepálených tuků, průmyslově zpracovaných potravin a ztužených rostlinných tuků. Zároveň nemají ráda nadměrné množství fruktózy nebo glukózovo-fruktózového sirupu, který je součástí nealkoholických nápojů, ovocných šťáv a sladkostí obecně. Pokud totiž energii z nich nevyužijete jako zdroj energie pro svou činnost, uloží se právě do jater.Ledvinám zase ulehčíte práci, když si pohlídáte optimální příjem bílkovin. Doporučení se liší podle věku, běžné i nadstandardní pohybové aktivity, zda jste v redukci, očekávání nebo kojící maminkou. Nadměrný příjem bílkovin totiž může ledviny zbytečně zatížit. Odplavení toxinů z těla i správné funkci ledvin pomůže dostatečný pitný režim, jehož základ by měla tvořit čistá voda.

POZOR NA VÝPLACH STŘEV

Snad nejdiskutovanější metodou detoxu je výplach střev. Tato technika se může v rukou laika stát potenciálně nebezpečnou. Provádí se zavedením tekutiny do střeva skrze konečník, kde nějakou dobu zůstává, abychom ji následně vypudili ven. Měli bychom vědět, že tímto zásahem si můžeme kromě zranění a následné infekce významně narušit střevní mikrobiom, má velký vliv na naše celkové zdraví včetně imunity.Vězte, že střeva si člověk bezpečněji ‚vyčistí‘ dostatečnou konzumací vlákniny. Rozpustná vláknina působí jako prebiotikum a je potravou pro náš mikrobiom a nerozpustná zase jako kartáč tlustého střeva. Oba typy mají tedy nezastupitelnou roli v naší výživě.

NEJÍST SKORO NIC?

Odbornice na výživu Monika Bartolomějová varuje také před nízkoenergetickými detoxy, které si lidé často rádi vybírají kvůli redukci váhy. Neuvědomují si, že ‚zhubnutá‘ kila jsou zpočátku tvořena ztrátou tělesné vody a obsahu střev. „Jestliže se rozhodnete pro detox, který je spojený s výrazně nižším příjmem energie, než jaké vaše tělo skutečně potřebuje, můžete pociťovat bolest hlavy, podráždění, nedostatek energie a také se vám může rozhodit trávení, takže budete trpět průjmem nebo naopak zácpou,“varuje před tímto druhem ‚detoxu‘ Monika Bartolomějová.Uvádí, že u některých jejích klientů, kteří tuto metodu dříve využívali, pozorovala nežádoucí úbytek svalové tkáně, což rozhodně nebylo jejich cílem. Navíc jakkoli se pití ovocno-zeleninových šťáv může zdát nízkoenergetické, opak může být pravdou. Zvláště ovocná šťáva obsahuje mnoho energie v podobě jednoduchých cukrů. Tím, že je ovoce zbaveno vlákniny, se cukr dostává velmi rychle do krve a může způsobit výkyvy glykemie. Bezpečné nemusí být ani ‚vodové detoxy‘ postavené na pití čisté vody, zvláště pokud jste nic podobného v minulosti nezkoušeli. Delší půsty, kdy pijete vodu a bylinkové čaje, byste měli mít předem vyzkoušené. Dobré je jim alespoň částečně přizpůsobit denní program. Mohlo by se vám totiž stát, že ho v důsledku výše uvedených projevů nebudete zvládat. Půsty trvající déle, než den dva by měly být vedené odborně nejlépe pod lékařským dohledem a člověk by měl před tím velmi dobře znát svůj zdravotní stav.

zdroje: