Jaro mnozí z nás vítají, alergici ho možná proklínají. Na jaře jsou nejaktivnější pyly ze stromů. Únor, kdy začínají kvést první olše a lísky máme za sebou. V dalších měsících ( březen až květen) se rozkvétá například bříza, která se vysazuje i po městech, takže ani když se alergik obklopí sídlištěm a betonem, vyhráno nemá.

Jak poznám alergii?

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně setkáváme. Nejčastěji je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

V případě, že se příznaky alergie, jako jsou vodnatá rýma, pálení a slzení očí objeví, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby. Vyšetření není nikterak bolestivé ani traumatizující a rozhodně by nebylo dobré cokoliv oddalovat. Jak varují lékaři, neléčená alergie může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, pokud se alergie rozšíří dále do horních a dolních cest dýchacích. Roste také nebezpečí, že se člověk s neléčenou alergií stane časem citlivým na stále více alergenů a reakce těla na alergeny budou vážnější.

Dobrým pomocníkem v boji s pylovou alergií je pylový kalendář, kde najdete informace o době kvetení jednotlivých stromů, keřů, trav, obilovin i plevelných rostlin. Kromě toho se vyplatí sledovat také aktuální pylové zpravodajství, které na týdenní bázi monitoruje výskyt pylů v ovzduší. Díky tomu se budeme moci lépe připravit na kritické období.

Zdroj: Youtube

První pomoc s alergií: lékárna

Obecně lze mírné projevy alergie léčit po poradě s lékárníkem volně prodejnými přípravky. “Na sezónní alergickou rýmu, která je charakteristická kýcháním, svěděním v nose, svěděním očí a vodnatou rýmou nebo naopak ucpaným nosem, pomáhají nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminik a také nosní spreje s obsahem kortikoidů. Tyto přípravky působí úlevu od svědění, šimrání v nose a v krku a kýchání. Dále pak celkově působící antihistaminika, která jsou pro dospělé dostupná v tabletách, pro děti v kapkách nebo sirupu,” říká lékarnice PharmDr. Veronika Orendášová.

Lékárnice každopádně varuje, že alergie mohou být méně závažné, ale i život ohrožující, proto se je nevyplatí podceňovat. Zejména u malých dětí do 6 let je vhodné u alergických obtíží navštívit alergologa. Rovněž potravinové alergie a dlouhodobé alergické projevy, atopický ekzém a další závažnější potíže patří do rukou lékaře.

Otoky očí zahladí čaj nebo okurka

Kromě zarudlých očí se většina alergiků potýká také s otoky očního okolí. Klasickou a osvědčenou metodou, jak je zmírnit, je chlazení očních víček pomocí okurky. Okurku čerstvě vytaženou z lednice nakrájejte na tenké plátky, ty jednoduše přiložte na oční víčka a nechte působit zhruba deset minut. Kromě chladicího efektu má okurka také efekt hydratační, což je přesně to, co oči potřebují. Pokud nemáte po ruce okurku, můžete ji nahradit čajovými obklady, radí web Lidovky.

Skvěle funguje světlík lékařský, fajn je i heřmánek. Uvařte silný odvar z heřmánkových květů a poté ho nechte vychladnout v lednici. Do takto připravené tekutiny můžete namočit vatové tampony nebo třeba kapesník a přiložit na deset minut na zavřená víčka. Zklidnit oči můžete také pomocí čajových lžiček. Ty je před použitím dobré dát na půl hodiny do lednice, aby se chladivý efekt znásobil. Celým tajemstvím je chlad, který stáhne cévy, díky čemuž zmizí otok i zarudnutí. Rozhodně ale nedávejte lžičky do mrazáku, tím byste mohli poškodit citlivou pokožku v okolí oka.

Zdroj: Lidovky, Mojezdravi, Pyly, Celostnimedicina, Proalergiky