Jarní alergie: Najděte příčinu a snižte příznaky pomocí životosprávy

Jaro je pro většinu alergiků nejtěžším obdobím v roce. Provází nás ucpaný nos, slzení a pálení zarudlých očí, oteklá víčka, smrkání, chronické záněty dutin, bolesti hlavy nebo škrábání v krku.
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme. Postihuje celé tělo, nejen nos a sliznice. Alergie může přecházet z jednoho typu do druhého - ekzém, potravinová alergie, průduškové astma. Existují také tzv. zkřížené alergie.
Alergická rýma je zánět nosní sliznice způsobený alergenem. Má tři základní projevy - kýchání, vodnatý výtok z nosu a ucpaný nos. Zpočátku nos, patro, hrdlo a oči pouze svědí.
Často je alergická rýma doprovázena postižením očí; spojivky mohou být zanícené a oteklé, dochází k mírnému zvýšení teploty a zvýšené únavě. Při podcenění alergické rýmy může dojít k rozvoji bronchiálního astmatu.
Je logické, že ucpaný nos přináší špatnou kvalitu života. Člověk má pocit, že bojuje o každý nádech vzduchu, a jen běžné dýchání se mění v boj o život. To vše je doprovázeno nekvalitním spánkem, kdy je mozek nedostatečně okysličen a celé to vrcholí bolestmi hlavy.
Alergici raději zimu
Oproti jaru, v zimě je vzduch bohatší na kyslík, a pokud člověk nemá prochladlé dýchací cesty, může se mu na čerstvém vzduchu v zimě lépe dýchat.
Jarní suché a větrné počasí šíří alergeny a také znemožňuje venkovní sportování. Chvíle oddechu od náporu alergenů přicházejí až večer a zejména po dešti.
V březnu až dubnu se již v ovzduší zvyšuje koncentrace pylů různých stromů a trav. Kromě břízy, lísky, olše a topolu kvetou také jasan, vrba a dub a trávy, jejichž převaha v ovzduší trvá přibližně do května nebo června.
Připravili jsme pro vás několik tipů, jak jarní alergie zvládnout.
Jak se vypořádat se sezónní alergií?
1. Omezte kontakt s alergenem.
Pokud to alespoň trochu jde, snažte se omezit vystavení věcem, které vám alergii způsobují. V suchých a větrných dnech na jaře zůstaňte raději doma. Vyhněte se sekání trávy či odstraňování plevele. Naopak nejvhodnější doba pro pobyt venku je po vydatném dešti, který pomůže očistit vzduch od pylů.
2. Najděte příčinu onemocnění pomocí specifické alergenové imunoterapie.
Léčba spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu - pomocí tablet, injekcí, nebo kapek. Během úspěšné imunoterapie se zmírňují obtěžující příznaky alergie a potřeba úlevových léků.
3. Základem léčby průduškového astmatu je podávání protizánětlivých léků.
Patří mezi ně antileukotrieny, inhalační kortikosteroidy a inhalační dávky tzv. relaxancií, které zvyšují průtok vzduchu průduškami. Tyto léky však musí být striktně předepsány specialistou na léčbu průduškového astmatu, tj. imunoalergologem nebo plicním lékařem.
4. Omezte kouření.
Tabákový kouř i nikotin jsou silným alergenem. Kouření snižuje odolnost vůči infekcím. Pokuste se tedy alespoň během doby sezónních alergií omezit kouření.
5. Otužujte se.
Otužování pomáhá zvyšovat imunitní odolnost. Lze jej dokonce přirovnat k jakési hyposenzibilizaci na náhlé změny prostředí a zároveň zvyšuje celkovou zdatnost organismu.
6. Zvyště denní příjem vitaminů C a D a zinku.
Užitečné mohou být i některé nespecifické látky, jako jsou beta-glukany, což jsou přírodní látky. Jejich užívání povede k lepší ochraně před viry a parazity.
Zdroje: