Ostatní kolem vás si dopřávají a vy přestože jíte střídmě, váha tvrdohlavě ukazuje to samé nebo dokonce víc. Na vině může být řada faktorů, jenž zpomalují metabolismus. Přečtěte si, jak líné spalování zase "nakopnout" a na co si dát pozor.

Zdroj: Youtube

Co znamená pomalý metabolismus

Zjednodušeně a souhrnně řečeno, metabolismus určuje, kolik kalorií za den spálíme. Čím rychleji pracuje, tím lépe pro nás. Náš metabolismus určuje, kolik energie z jídla a pití spálíme a kolik se jí uloží ve formě tuku, vysvětluje web Fitastyl. Pokud se metabolismus zpomalí, máme tendence přibírat kila, v opačném případě naopak hubneme.

Pomalý metabolismus je stav, kdy dochází k nedostatečné přeměně tuků, sacharidů, proteinů, aminokyselin a nukleových kyselin v těle. Mezi nejčastější příčiny a faktory, které způsobují zpomalený metabolismus, patří:

  • věk – se zvyšujícím se věkem dochází ke zpomalení prakticky všech metabolických procesů
  • nesprávné stravování, ať už jde o způsob stravování čili nepravidelnost a podobně, ale také o problém se složením jídelníčku, zejména pokud jde o problémové látky
  • nedostatečný, nezdravý nebo nepravidelný pohyb, což s sebou přináší nerovnoměrné spalování kalorií a výdej energie, jde o faktory, které narušují metabolismus
  • externí vlivy, například teplota okolí, kde vyšší teplota obvykle metabolismus zpomalí, případně vlivy uvnitř organismu, hlavně trávicí poruchy

Příčinou zpomaleného metabolismu ale nemusí být pouze špatný životní styl, ale i zdravotní problémy. Ponejvíce zpomaluje metabolismus cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, nízká hladina estrogenu, ale i jiné výkyvy hormonů (u mužů to bývá zejména testosteron) a dále pak také i porucha funkce lymfatického systému.

Metabolismus se věkem zpomaluje

Pokud se vám dlouhodobě nedaří zhubnout, může to být tím, že máte zpomalený metabolismus. Do jisté míry je jeho tempo každému dáno geneticky a běžně ho má převážná část jedinců v normálu. Nejčastěji bývá bohužel rozladěný špatným způsobem života a svůj podíl má i zmíněný věk.

Metabolismus se zpomaluje postupně, a to již od 20 let věku. V průměru o 10 % za každých 10 let. Po čtyřicítce množství estrogenu klesá. Nízká hladina estrogenu podporuje ukládání tuku v oblasti břicha. Změny hormonů vedou k ukládání vnitřního tuku a právě tento tuk stojí za mnoha zdravotními problémy. Kombinace pomalejšího metabolismu a snížených energetických nároků organismu vede v tomto životním období k zákonitému nárůstu hmotnosti. Platí jednoduchá rovnice, že to, co jsme jedli dosud, je pro nás po čtyřicítce příliš. Buď snížíme a upravíme objem a kvalitu přijímané potravy, nebo se začneme více hýbat. Jiná cesta neexistuje. Často stačí poslouchat své tělo, ono vám to řekne. Jaké rady vidí vědci jako zásadní?

Sáhněte po fytoestrogenech

Fytoestrogeny částečně nahrazují nedostatek estrogenů. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující fytoestrogeny. Jedná se o látky rostlinného původu, jejichž struktura je podobná ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Snižují riziko osteoporózy, cholesterolu, krevního tlaku a mají antioxidační vlastnosti. Získávají se prostřednictvím stravy. Vynikajícími zdroji jsou sója, luštěniny, semena a byliny. Zkuste do svého jídelníčku zařadit tempeh, který je jedním z nejméně zpracovaných sójových produktů. Lněná semínka, česnek, mrkev obsahují vysokou dávku fytoestrogenů. Z bylinek upřednostňujte šalvěj, alchemilku, fenykl, anděliku lékařskou, anděliku čínskou, pcháč plocholistý nebo lékořici. Doporučuje se také konzumace pylových zrn, která obsahují aminokyselinu tryptofan, jež se v těle metabolizuje na serotonin, hormon štěstí, a melatonin, mediátor spánku.

Nedostatek pohybu je problém

V současné době má mnoho z nás nedostatek běžného pohybu, a to díky sedavému způsobu života a moderní technice. Namísto pěší chůze používáme dnes auta a MHD a velkou část dne prosedíme u počítačů.

Veškeré pohybové činnosti vám pomohou ke zrychlení zpomaleného metabolismu. Sportovat byste měli denně alespoň hodinu a jako bonus si brzy všimnete i váhových a tukových úbytků. Naopak si budujete svaly a svalová hmota denně zrychluje metabolismus zhruba o 50 až 100 kalorií.

Vyhněte se dietám

Čím vícekrát za život omezíme stravu a jídelníček, tím větší je pravděpodobnost vzniku metabolické rezistence nebo metabolického poškození. Tento proces je známý jako jo-jo efekt. Jedná se o stav, kdy po chronickém a častém držení diety musíme přejít do ještě většího kalorického omezení, než když jsme drželi dietu naposledy.

Metabolická rezistence je stav, kdy naše tělo metabolicky funguje jinak, než potřebujeme, a ztěžuje nám použití standardních metod hubnutí.

Cestou z tohoto začarovaného kruhu je dělat věci opačně, než jsme byli zvyklí. Především se zamyslete nad tím nejdůležitějším - jaká je skladba našeho jídelníčku, jíst pravidelněji a menší porce.

Paradoxně můžeme přibrat právě z chronického nejedení, protože máme aktivované anorexigenní dráhy a šetřící geny, které mění způsob fungování našeho metabolismu.

Ano, ze vzduchu se dá tloustnout

A na závěr vám přinášíme asi dost překvapivou informaci, ze vzduchu se dá opravdu tloustnout.

Výzkumníci z USA dokázali, že i na tomto šprochu je pravdy trochu. Nejen, že prach, který doma dýcháme nám ničí plíce, ale v laboratorním pokusu v deseti případech z jedenácti přinutil buňky k tloustnutí. Jak dlouho asi teď bude trvat, než se objeví první reklama typu: „Naše zařízení Vám nejen vysaje prach z koberců, ale i tuk z těla“?

Největší ohrožení čeká na lidi, kteří tráví v zaprášeném prostředí hodně času. Na to, aby začaly buňky přibírat, stačí jen tři mikrogramy přijatých prachových částic denně. Děti však podle odhadů toto množství výrazně překračují. Údajně zkonzumují v průměru 50 miligramů prachu každý den.

Zdroj: Výzkum, Studie, Mojezdravi, Fitastyl