Premium obsah

5 tipů, jak zpomalit stárnutí. Test napoví, jak na tom aktuálně jste

5 tipů, jak zpomalit stárnutí. Test napoví, jak na tom aktuálně jste
Čtenáři našeho webu jsou většinou lidé, které jejich zdravotní stav zajímá a rozhodně je neláká představa bezmocného stáří, kdy už v těle nefunguje vůbec nic tak, jak má. Dá se tomu ale předejít, nebo máme svou budoucí podobu zapsanou v genech? A nešlo by stáří jednoduše zastavit kombinací nejnovějších vědeckých objevů?

Když se rozhlédneme kolem se, je jasné, že čas zatím zastavit neumíme. Dánský molekulární biolog Nicklas Brendborg se rozhodl zjistit proč a zda by to vůbec bylo žádoucí. To že stárneme, totiž vůbec nedává smysl. Pokud je hlavním úkolem živočišného druhu množit se, proč člověk ztratí v průběhu života plodnost? A proč myši umírají sotva dvouleté, ale do té doby mají několik početných vrhů ročně? Z dlouhodobého hlediska je přeci logické, že výhodnější by bylo rodit méně mláďat a žít delší dobu. Jenže příroda je neoblomná a dál tvrdošíjně trvá na tom, že zestárneme. Se stárnutím se pojí i celá řada nemocí a neduhů, které nás jednoho dne připraví o život. A nejrůznější vnitřní i vnější procesy se postarají o to, aby na nás stáří bylo také hodně vidět. Proč se to děje? A co nám pomáhá nebo naopak škodí? Udělejte si nejdřív náš kvíz a pak se vrhněte na zbytek článku, kde se dozvíte pár zajímavostí, které jste možná ani netušili.

Jídelníček

Že vám roky ubírá špatná strava, to není nic nového. Tělu škodí přemíra tuku i cukru, potřebuje vyvážené nutriční hodnoty a například vláknina ze zeleniny či ovoce je skutečně nezbytná, i když doporučenou denní spotřebu splní jen málokdo. Pokud ale předpokládáte, že nejdéle žijí lidé na rostlinné stravě, vězte, že to není nezbytně nutné. Zaprvé platí, že co člověk, to unikát, takže jednomu může být bez masa lépe a druhému hůře, zadruhé se ukazuje, že co do délky života i mladistvého vzhledu není až takový rozdíl mezi lidmi, kteří mají dobré povědomí o zdravém jídelníčku, i když v tom nejsou zvlášť důslední, a těmi, kdo žijí skutečně velmi zdravě. Platí tu tedy, že každá změna k lepšímu se počítá a je i vidět!

Zdroj: Youtube

Potravinové doplňky

Možná vás zaskočí, že lidé, kteří neberou vůbec žádné potravinové doplňky, jsou na tom mnohdy lépe než ti, kdo si doplňují vitaminy, minerály a další prospěšné látky pravidelně. Nicklas Brendborg ve své knize Medúzy stárnou pozpátku doporučuje vždy začít revizí jídelníčku a co nejvíce toho do sebe dostat přirozenou cestou a pouze v případě problémů se zdravím sáhnout po doplňcích. V knize uvádí hned dva příklady toho, kdy nadstandardní péče zkrátila testovaným život. První skupinou nešťastníků byli uživatelé potravinových doplňků s antioxidanty, které mají za úkol ničit škodlivé volné radikály. Ukázalo se, že tak tělo odvyká napravování škod po řádění radikálů a to vás jednoho dne doběhne. Druhou smutnou kohortou byly ženy užívající mimo jiné multivitamin. Tato skupina žen totiž mnohem častěji onemocněla rakovinou a zdá se, že na vině bylo železo, které naše tělo neumí odbourávat a jakmile se ho nahromadí přílišné množství, začne páchat škody. Železo bylo také nalezeno v mozku pacientů s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Ovšem pozor na ukvapené závěry: i bez železa hrozí velké zdravotní problémy. Doporučit tedy lze jen to, abyste si zdravotní stav hlídali, a čas od času zašli darovat krev. Dárci krve totiž skutečně žijí déle a nejspíš s tím souvisí i to, že jim z těla odchází i železo, kterého by se jinak nezbavili.

Alkohol a káva

I tady je asi jasné, že pití ve velkém bude škodit. Jaký je ale rozdíl mezi abstinenty a příležitostnými pijáky? A jsou lidé, kteří neholdují kávě, zdravější? Překvapivě se ukazuje, že abstinenti nejsou až v takové výhodě a lidé, kteří nepijí kávu vůbec, jsou na tom dokonce i hůř. Káva totiž zahání chuť k jídlu a pokud v ní není mléko ani cukr, neobsahuje téměř žádné kalorie. Takže pokud pijete tak tři čtyři šálky kávy denně, děláte vlastně dobře. U alkoholu platí, že je to v podstatě jed a jeho zdravotní benefity jsou zanedbatelné, ale s menším množstvím čas od času si vaše tělo poradí a není třeba se hroutit.

Tajemství dlouhověkosti odhaleno. Vědci se shodli na těchto pravidlech
Tajemství dlouhověkosti odhaleno. Vědci se shodli na těchto pravidlech

Japonci (a ti z Okinawy zvlášť) mají mnohem vyšší šanci, že se dožijí 100 a více let, než kdokoli jiný. Podle Světové zdravotnické organizace patří spolu s Korejci k nejméně obézním národům na světě. Tento fakt mnozí přisuzují právě jejich dietě. Vděčí za to vysoké spotřebě tofu a ryb?

Očkování

Ačkoliv přibývá lidí, kteří očkování odmítají nebo jsou vůči němu minimálně obezřetní, statistiky hovoří jasně. I díky očkování se dnes dožíváme tak požehnaného věku. Zajímavostí je, že vakcíny nemusí chránit jen přímo proti té své nemoci. Například očkování proti spalničkám pomohlo vymýtit i řadu dalších fatálních nemocí. Jednak proto, že virus spalniček si u nich přisazoval též a tím vyčerpával imunitní systém, jednak se ukázalo, že očkování zocelí obranyschopnost tak nějak globálně. Druhým důležitým aspektem je, že se ukazuje, že mikrobi mohou i za některé tipy rakoviny. Brendborg je proto skalním zastáncem očkování třeba proti HPV virům způsobujícím rakovinu děložního čípku – ovšem pozor, u mužů hrozí rakovina konečníku či ústní dutiny. Tak to raději to očkování.

Zuby

Když Jára Cimrman napsal verše „Zuby, pohroma huby“, určitě netušil, že jsou takovou pohromou pro celé tělo. Neudržovaný chrup, kde bují bakterie spouštějící paradontózu či zubní kaz, jsou totiž příčinou rakoviny žaludku nebo dokonce tlustého střeva. Kromě klasického kartáčku sáhněte i po tom mezizubním a nezapomínejte na zubní nit. Ústní voda může být pohodlným řešením, ale zase promyslete i to, že vaše ústa jsou přirozeně obsazená neškodnými bakteriemi, které brání usazení těch škodlivých. Pokud je vypláchnete všechny, mohly by začít boje o moc. A to nechcete. Společně se svým zubním lékařem byste pak měli směřovat k tomu, že dožijete s vlastním chrupem. Zubař by pro vás neměl být ten, kdo vám zuby jen spravuje, když bolí.

  

Zdroj:

  • Nicklas Brendborg: Medúzy stárnou pozpátku – Dlouhověkost očima vědy (Host, 2022)
  • Dental Caries and Periodontal Disease Status in Patients with Oral Squamous Cell Carcinoma: A Screening Study in Urban and Semiurban Population of Karnataka - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4518786/
  • Association between Tooth Loss and Gastric Cancer: A Meta-Analysis of Observational Studies: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4774992/
  • The Role of Iron in Cancer Progression: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fonc.2021.778492/full
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.