Lidské tělo neustále prochází přirozeným čistícím procesem, přesto nestačí odbourávat škodlivé látky, kterými jej vytrvale zásobujeme. Není radno přehlížet SOS, které vysílá přetížený organismus, jako jsou bolesti hlavy, zácpa nebo průjem, špatná pleť a vlasy nebo alergie.
Pitný režim, strava i pampeliška
Prvním krokem je zvýšení denního příjmu tekutin na 2,5 až 3 l. Už samotné zlepšení pitného režimu totiž pomůže tělu s vylučováním odpadních látek. Dalším stupněm je třídenní odlehčení jídelníčku, ze kterého vyškrtneme smažená jídla, uzeniny, potraviny obsahující umělá aditiva, alkohol, kávu, bílou mouku, cukr, černý čaj, mléko a umělá sladidla. Naopak přidáme více zeleniny a zeleninových šťáv, které dodají tělu vitamíny, minerály, enzymy a jiné cenné látky, což přispívá k neutralizaci překyseleného organismu, 60 % denního talíře by měla tvořit čerstvá zelenina. V jídelníčku také zvýšíme objem vlákniny (opět zelenina, ovoce nebo třeba ovesné otruby přisypané do zeleninové polévky), abychom pročistili trávicí trakt zanesený odpadními látkami a tím pádem málo propustný pro živiny. Játrům, největší detoxikační stanici, prospěje konzumace česneku, brokolice a pití čaje z ostropestřce mariánského nebo z pampelišky, doporučuje web Chatař chalupář. Vsadit můžete i na jednu úžasnou bylinku.
Ptačinec žabinec je léčivý
Sezona sběru divokých bylinek už začala. Mezi těmito bylinkami je i mnoho takových, které považujeme za úporné plevely. Takový je i ptačinec žabinec, který prozradí miniaturní bílé kvítky podobající se hvězdičkám. Proto se také latinsky nazývá Stellaria, v našem případě nejčastěji Stellaria media čili ptačinec prostřední.
Ptačinec chutná podobně jako mladý hrášek nebo kukuřice. Přitom má chuť nevtíravou a příjemnou. Hodí se tak do salátů i pomazánek, do polévek a podobně, připomíná iReceptář.
Dokonce se v kombinaci s medem používá i jeho čerstvá šťáva. Ptačinec má protizánětlivé a antibakteriální účinky, obsahuje vitamin C i zinek, fosfor, hořčík či měď. Jeho sběr je možný na jaře, ale i po celý zbytek roku. Bylinka povzbuzuje pročištění lymfatického systému, čímž podporuje i jeho obranyschopnost, působí močopudně, odhleňuje a snad pomáhá i při hubnutí. Zevně se užívá odvar na kožní problémy nejen pro své hojivé účinky, ale také protože zmírňuje svědění.
Ptačinec je rozhodně nejchutnější čerstvý, ale rozmixováním ve vodě z něj lze připravit i šťávu. Právě utržená, promnutá či jemně polámaná bylina se přikládá k zevnímu použití. Rostlinu můžete i nasušit a užívat kdykoli během roku ve formě čaje. Podle studie dokáže tato bylina vychytávat volné radikály. A nejen to, působí protizánětlivě i protibakteriálně.
Nezapomeňte na pohyb
Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, podporujete tak látkovou výměnu. Vylučování potu přispívá k vylučování jedů kůží. Tedy aktivní tělesná činnost má až enormní detoxikační účinek a je mnohem účinnější než pocení v sauně.
Tělesná cvičení mají pozitivní efekt na odbourávání toxinů. Velice efektivní je aerobní aktivita. Jednak zvyšuje celkovou výkonnost svalů včetně srdce. Zlepšuje metabolismus, kladně ovlivňuje trávicí a vyměšovací pochody. Obnovuje síť kapilár 25 v srdci a svalech, zvyšující plicní objem. Zlepšuje zásobení všech buněk v těle kyslíkem. Dále podněcuje vylučování tělesných toxinů kůží při zvětšeném pocení, ústy a nosem. V neposlední řadě může cvičení pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Aby aerobní cvičení prospělo našemu tělu, záleží na délce a pravidelnosti cvičení. K tomu, aby se dostavily výsledky, je potřeba cvičit několikrát týdně minimálně 20 minut.
Zdroj: is muni, Studie, Chatar-chalupar, iReceptar