Růžová šunka může obsahovat hodně chemie

Do šunky nejvyšší jakosti se navíc nesmí přidávat nic – žádná zahušťovadla, škroby ani jiné bílkoviny. U výběrové šunky je povolena dvojice přírodních zahušťovadel. U šunky standardní je pak povolena poměrně široká paleta přídatných látek. Při výběru uzenin by vás na prvním místě tedy mělo zajímat složení výrobku. Růžová a krásně se lesknoucí šunka sice lahodí oku, ale vedle zanedbatelného podílu masa v ní může být taky právě arzenál chemických látek.

Organizace dTest poslala do laboratoře 12 druhů balené krájené výběrové šunky, známých i privátních značek. Chemické analýzy mimo jiné zjišťovaly podíl masa, tuku, vody a soli. „Testy odhalily, že všechny šunky obsahovaly tolik masa, kolik deklarovaly. Takže se nedá říct, že by v nich bylo příliš vody,“ uklidňuje redaktor.

Zdroj: Youtube

Zklamání u dětské šunky

Jinou kapitolou ale byla sůl, a to hlavně u dětské šunky, která mimochodem překvapila solidním obsahem masa. „Už při ochutnávce nás překvapilo, že je výrobek velmi slaný. Obsahoval 2,5 % soli. To je ale hodnota běžná u šunek pro dospělé. Tady navíc výrobce na obalu deklaroval 1,9 % soli. Velmi hrubě tedy nedodržel deklaraci.“

Problémem byl i obsah tuku. V laboratoři bylo zjištěno, že hned tři výrobky obsahovaly výrazně více tuku, než deklarovaly na obalu. Čím se tedy při výběru šunky řídit? Podle Jana Maryšky se rozhodně vyplatí všímat si druhového zatřídění. „Další věcí je obsah masa, přestože i v rámci jakostních tříd se může obsah masa velmi lišit.“

Na šunce nešetřete

„Doporučuji si vybrat šunku nejvyšší jakosti, která obsahuje minimálně 89 procent masa. Nejméně kvalitní je standardní šunka, obsahuje pouze kolem 55 procent masa. Menší obsah masa je nahrazen například bramborovým škrobem nebo sójovou bílkovinou,“ vysvětluje pro web Olomoucký deník Mgr. Pavlína Podloučková, certifikovaná odbornice pro výživu.

„Nenechte se zmást cenou. Pokud přepočítáte šunky na obsah masa, ty nekvalitní bývají několikanásobně dražší v porovnání s výrobky kvalitními. Jestli na výrobcích nenajdete hodnoty pro obsah například tuků, masa, či soli, výrobek nedoporučuji kupovat,“ dodává Podloučková.

Zdroj:Olomoucký deník, iRozhlas, dTest