Jak ušetřit na jídle a jíst zdravě?
1. Kupujte neupravené potraviny
Loupání, krájení, sekání zeleniny, krájení masa na kostky a mytí vlastního salátu zabere nějaký čas, ale také vám ušetří peníze. Až příště půjdete nakupovat, všimněte si, o kolik je dražší již umytý a nasekaný salát, nakrájené žampiony nebo nastrouhaná zelenina.
2. Nakupujte chytře
Přejíždění z obchodu do obchodu se na první pohled může zdát jako skvělý nápad, ale ve výsledku můžete nakonec utratit více za benzín a ztratit svůj drahocenný čas. Místo toho vezměte celý svůj nákupní seznam do obchodu, který nabízí širokou škálu sezónních produktů, a nakupte potraviny v akci, které můžete v klidu uložit do spíže.
3. Buďte při nakupování flexibilní
Pokud plánujete připravit například chilli z mletého hovězího masa, ale v obchodě s potravinami mají zrovna v akci mleté krůtí, tak trochu pozměňte recept – to vám ušetří nějaké peníze. Stejně tak nebude příliš záležet na tom, jestli jsou vaše saláty tento týden se špenátem nebo římským salátem, jestli si zrovna k svačině vychutnáte pomeranč nebo hrušku, nebo jestli je vaší zeleninovou přílohou brokolice nebo zelené fazolky. Zkrátka a jednoduše se vždy podívejte na to, co je v akci ve vašem preferovaném obchodě.
4. Zaměřte se na konzervy
Čerstvé mořské plody a ryby jsou jednou z nejzdravějších potravin, které můžete jíst – a také jednou z nejdražších. Na lososu a tuňáku v konzervě není nic špatného. Získáte stejné živiny, jako kdyby ryby byly čerstvé. Navíc konzervy můžete mít ve spíži celé měsíce. Mezi další vynikající zdravé konzervované potraviny patří například fazole, rajčata, vývary nebo ovoce.
5. Mražené potraviny
Mražené ovoce a zelenina jsou v mnoha případech stejně zdravé jako ty čerstvé. Někdy jsou ve skutečnosti ještě lepší. Je to proto, že mnoho zdravých živin v čerstvých produktech se může ztratit při přepravě z farmy do regálu s potravinami. Zmrazené potraviny jsou obvykle zmrazeny během několika hodin po sběru, což zachová živiny bezprostředně po jejich sklizni.
Vybírejte vždy s rozvahou a kupujte obyčejnou zeleninu bez omáček a ovoce bez přidaného cukru. Mraženou zeleninu vhoďte do polévek, dušeného masa nebo z ní udělejte pečenou přílohu, kterou jednoduše dochutíte solí, pepřem a kapkou olivového oleje. Z mraženého ovoce zase udělejte například lahodné smoothies nebo ho přidejte rozmražené do řeckého jogurtu – tím si zajistíte dokonalou snídani či svačinku, která bude plná bílkovin.
6. Dejte přednost fazolím a hnědé rýži
Tato jídla mohou sice znít nudně a bez chuti, ale opak je pravdou. Kreativní a spořiví kuchaři od Mexika přes Indii až po Itálii už nějakou dobu vědí, že tyto základní potraviny jsou úžasně všestranné a neuvěřitelně chutné. Konzervované fazole jsou skvělé, levné a můžete s nimi vytvořit slané i sladké pokrmy. Hnědá rýže, na rozdíl od rýže bílé, je celozrnná s nedotčenou přirozeně se vyskytující vlákninou, vitamíny B a antioxidanty, takže je vždy tou lepší volbou, kterou můžete zvolit.
7. Připravte si jídlo doma
Pokud se snažíte držet zdravějších možností, tak právě pro vás může být jedení v restauracích a kantýnách drahé. Připravte si proto oběd doma a vezměte si ho s sebou do školy či do práce. Nemusíte vyvařovat několik hodin, protože na internetu najdete nekonečno receptů, které jsou rychlé, a přesto velmi chutné. Tím, že si budete připravovat jídlo doma, ušetříte opravdu spoustu peněz.
8. Využijte mrazák
Pravděpodobně je maso nejdražší položkou ve vašem rozpočtu na jídlo, takže se vyplatí udělat si zásoby, když je v akci. Akční rodinná balení například kuřecích kousků, vepřových řízečků, steaků nebo mletého hovězího či krůtího masa můžete jednoduše rozdělit na počet porcí, které potřebujete pro svou rodinu na jedno jídlo, a poté je zamrazit. Ideální je používat mrazicí sáčky, díky kterým zůstane maso co nejdéle čerstvé. Kuřecí a krůtí maso lze zmrazit až na 9 měsíců, steaky a kotlety na 12 měsíců a mleté hovězí maso vydrží cca 4 měsíce.
9. Spíž se vám bude jednoznačně hodit
Některé potraviny vám ve spíži vydrží roky, takže není důvod si nedělat zásoby, když najdete nabídku celozrnných těstovin, jako jsou například hnědá rýže, oves, ječmen a bulgur, konzervované ovoce, konzervované fazole, rajčata a vývary. Potraviny střídejte, a to, co jste si právě koupili, dávejte do zadní části skříně. Před nákupem si vždy zkontrolujte své zásoby, abyste nekupovali příliš velké množství jedné potraviny, i když je ve slevě. Se základními potravinami ve spíži budete vždy připraveni uvařit si jídlo kdykoli, i když zrovna čas není vaším pánem. To vám ušetří náklady na objednání nezdravé pizzy nebo na rychlé občerstvení, a to je z dlouhodobého hlediska ještě větší úspora.
Zdroje:
- https://www.frugalandthriving.com.au/eat-healthy-tight-budget/
- https://www.thehealthy.com/food/how-to-eat-healthy-on-a-budget/
- https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/top-tips-for-healthy-eating-on-a-budget