Velkou část žen každý měsíc sužují bolesti provázející první den nebo první 2–3 dny menstruace. Paleta bolestí je široká – od lehčích, které připomínají slabé křeče, až po tak silné, při nichž dokonce žena není schopna vykonávat běžné činnosti, protože téměř nedokáže vstát z postele.

Zdroj: Youtube

Premenstruační syndrom (PMS)

V průběhu celého období menstruace prochází ženy hormonálními změnami, které se mohou projevit různými způsoby. Mnoho pacientek se potýká s premenstruačním syndromem (PMS), což je označení pro soubor projevů, které se dostavují až sedm dní před začátkem krvácení. Ačkoliv každá žena popisuje své obtíže trochu jinak, většinou se jedná o některé z těchto symptomů: celková podrážděnost, výkyvy nálad, zadržování vody, pocit nafouklosti, bolest prsou, snížení libida, horší stav pokožky, výskyt akné, chuť na sladké.

Některé ženy si poté stěžují na menstruační bolesti týden před menstruací, což samozřejmě také souvisí s premenstruačním syndromem. Jak uvádí web Zdravi, na vině je nerovnováha estrogenu a progesteronu, které kolísají již v průběhu druhé poloviny menstruačního cyklu. V jeho závěru hladina progesteronu výrazně klesne, kvůli čemuž v ženském organismu převažuje estrogen.

Co způsobuje menstruační bolesti?

Za rozvoj pravidelně se opakujících menstruačních obtíží může být zodpovědná řada příčin. Nejčastěji však bývají na vině děložní stahy ovlivněné právě hladinou hormonů. Nadměrně bolestivá menstruace má často tzv. rodově podmíněný výskyt. To znamená, že pokud nepříjemné obtíže trápí matku, obvykle se jim nevyhnou ani její dcery. Menstruační krvácení spojené s křečovitými bolestmi má i své odborné označení – dysmenorea

Pokud užíváte antikoncepci, je nejlepší se svěřit svému gynekologovi a ten Vám poradí, jak změnit schéma jejího užívání a tím ovlivnit hladinu hormonů, abyste se obtížím vyhnula.

Vyzkoušejte byliny

Užitečný bývá třeba drmek obecný. Působí nepřímo na některé ženské hormony a odborníci na byliny ho doporučují jak při bolestivé menstruaci, tak při nadměrném krvácení a k úpravě menstruačního cyklu, píší Novinky.

Psychiku uklidní třezalka, jež také umí tlumit nepříjemné křeče v podbřišku, bolesti hlavy a nervozitu nebo podrážděné reakce. Bylinkáři dále doporučují ploštičník hroznovitý, brutnák lékařský, pupalku dvouletou, lněný olej nebo čaj z majoránky.

Na křeče někdy pomáhá i věc zdánlivě banální jako třeba hořčík. Ke zmírnění potíží při premenstruačním syndromu přispívá i vápník spolu s vitamínem E nebo B6.

Co dále pomůže na menstrauační bolesti

Podle výzkumu, pomáhají kromě změny hladiny hormonů i následná opatření:

správná a vyvážená strava s přiměřeným množstvím bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů a minerálů, s dostatkem vlákniny (zajišťuje vyprazdňování střev),

  • omezení příjmu cukrů a nepřejídat se,
  • dostatečný pitný režim,
  • pravidelný pohyb
  • cvičení a sport (vynikající je jóga, hitem jsou břišní tance), a to hlavně v období mimo menstruaci,
  • během menstruace mohou pomoct i teplé obklady na oblast břicha (termofor, nahřátý ručník), případně i malá sklenička alkoholu (to vše rozšiřuje cévy a
  • zároveň relaxuje svalstvo),
  • můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, např. akupunkturu.

Zdroj: Výzkum, Studie, Máma a já, Novinky, Zdravi