Ačkoliv se to nezdá, správně uskladnit potraviny v ledničce je hotová věda. Schválně se zamyslete, kolik zkaženého, shnilého nebo okoralého jídla jste v poslední době z lednice vyhodili. Nejčastější chybou bývá to, že lidé do chladničky dávají i takové potraviny, které do ní nepatří. Rychleji se zde kazí, nebo naopak urychlují zkažení okolního jídla.

Co do lednice nepatří?

Česnek a cibule

Veškeré druhy, které jsou plné vůně a chuti, byste měli uchovávat na suchém, chladném, dobře větratelném a tmavém místě. Jinak česnek i cibule o své přednosti přicházejí. V lednici mají tendenci zgumovatět, zmoučnatět, hnít, a navíc by od nich mohly načichnout ostatní potraviny. Obě zeleniny by také mohly v chladničce začít klíčit, upozorňuje iReceptar.

Brambory

Brambory jsou poměrně citlivé na extrémní teploty. Pokud je dáte do chladu lednice, zesládnou, protože bramborový škrob se mění na cukry, a naopak při teplotách vyšších změknou a klíčí. Ideálním místem na skladování brambor je tmavý a dobře větratelný sklep s teplotou do 8 °C, kde není zároveň vysoká vlhkost. Stejná pravidla platí pro batáty.

Do ledničky dále nedávejte rajčata, papriky, okurky ani exotické ovoce a zeleninu. Chladný vzduch zastaví proces dozrávání a plodiny ztratí senzorickou hodnotu. Jednoduše nebudou chuťově dobré a často ani vzhledem lákavé. Do chladu nepatří ani bylinky a saláty. Těm bude nejlíp v pokojové teplotě, se stonky ve vodě. Optimální teplotu pro skladování je mezi 10 a 14 stupni. Pokud doma přesně takové místo nenajdete, nezoufejte a zkuste ovoce a zeleninu uložit alespoň tam, kde budou podmínky nejpodobnější.

Aby zelenina dlouho vydržela

Je vhodné dodržovat několik principů, které zelenině v lednici prodlouží životnost, radí web Jime jinak.
· Před samotným skladováním zeleninu vybalíme z plastových obalů, přebereme, oddělíme poškozené plody, ale neomýváme (omýváme zásadně až před přímou konzumací, jinak ztratí přirozenou ochranu proti plísním a hnilobě), maximálně otřeme suchým hadříkem.

· Choulostivé listové druhy zeleniny a bylinek (např. kadeřávek, petrželka aj.) zabalíme do vlhké utěrky, aby nezvadly, anebo konce ponoříme do sklenice s vodou (takto je můžeme skladovat i mimo lednici).

· Ovoce a zelenina milují sucho. Umístíme je proto do lednice do nádoby nebo zásuvky vyložené kuchyňskými papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost.

· Brokolice vydrží déle, když překryjeme její svrchní část vlhkou utěrkou a dáme ji stonkem do sklenice s vody.

· Hlávkový salát déle vydrží, když jej posadíme do misky s vodou. Hlavou do vody a řezem nahoru. Pokud má ještě kořínky, tak naopak – kořínky ponořit do vody.

· Ředkvičky vydrží déle čerstvé, když se jim uřežou listy a ponoří se kořínkem do vody.

· Květák zabalíme celý do vlhké utěrky nebo do potravinové fólie s několika dírkami.

· Zeleninu skladujeme ve spodní zásuvce určené na zeleninu. Plody si v ní uchovají plnou chuť a vůni.

· Zeleninu neskladujeme s ovocem (ovoce uvolňuje ethylen, který zkracuje životnost a způsobuje rychlejší dozrávání).

Zdroj:Jimejinak, NasRegion, iReceptar