Premium obsah

5 léků, které musíte mít v kufříku, když vyrazíte na dovolenou

5 léků, které musíte mít v kufříku, když vyrazíte na dovolenou
Chystáte se na dovolenou? Ať už vyrážíte k moři, nebo budete léto trávit na českých horách, je důležité zabalit si s sebou i cestovní lékárničku. Co všechno by měla obsahovat a jak skladovat léky, aby je vysoké teploty nepoškodily?

Lékům obecně nesvědčí vlhko ani extrémní teploty, ať už vysoké, nebo nízké. Údaje o správném skladování se vždycky dočtete na příbalovém letáku a je opravdu dobré tyto pokyny dodržovat. Jinak by se mohlo vcelku snadno stát, že se lék znehodnotí a nejenže nebude účinkovat tak, jak má, ale mohli byste si jeho požitím i ublížit. Pokud se vám příbalový leták někde zatoulá, není dnes žádný problém stáhnout si ho z internetu.

Zdroj: Youtube

Podle lékárníků by cestovní i domácí lékárnička měla být ideálně na chladném, suchém místě, bez přímého slunečního záření. Prášky, tablety, kapky i sirupy ponechávejte v původním obalu a uložte je třeba do skříňky, která je na chodbě. Určitě si nedávejte lékárničku do koupelny, kde panuje velká vlhkost.

 Jak popisuje web Nemocnice Jihlava, je důležité řídit se při skladování léků teplotou, která je uvedená na každém vnějším obalu léčivého přípravku. Ty běžně do ledničky nepatří, pouze některé přípravky je nutno dát na chladné místo, u takových pak bývá na obalu nejčastěji uvedeno „Uchovávejte při teplotě 2–8 °C“. Ostatním lékům nižší teploty nesvědčí a mohou snížit jejich kvalitu. Tvrzení, že použitelnost léčiv se při uchovávání v ledničce automaticky prodlužuje, je holý mýtus.

Co si s sebou na cesty zabalit?

Podle odborníků z České lékárnické komory není nutné pořizovat si před cestou speciální obal na léky. Bohatě postačí třeba větší kosmetická taštička nebo krabice od bot. „V létě je důležité mít v lékárničce léky na zažívací potíže či teplotu, dezinfekci, obvazy, náplasti nebo případně i nejrůznější gely na ošetření po bodnutí hmyzem či popálení. Hodit se mohou i kapky do očí nebo léky na alergii. Vhodné jsou i například pinzety na odstranění klíšťat. S výběrem je nejlepší poradit se v lékárně, protože záleží i na tom, kdo, kde a jak bude v létě trávit čas,“ říká Mgr. Aleš Krebs. Ph.D., prezident České lékárnické komory. K lékům si na dovolenou přibalte i opalovací kosmetiku s dostatečně vysokým UV faktorem – pro děti je lepší volit speciální opalovací krémy na ochranu citlivé dětské pokožky. Velké teplo, cestování, odlišné prostředí a jiné hygienické návyky mohou narušit rovnováhu střevní mikrobioty. Pro její podporu by vám proto v kufru neměl chybět doplněk stravy s probiotiky. Ideálně takový, který je vhodný pro celou rodinu. Užívat se doporučuje přibližně týden před plánovanou cestou a pak po celou dobu jejího průběhu. „Nezbytné jsou také léky proti úpalu, teplotě a bolesti a obvazový materiál. Důležité je zabalit i repelent, který by měl být ideálně na přírodní bázi či na bázi esenciálních olejů,“ vysvětluje Mgr. Jana Pilecká, lékárnice z lékárny Bellis.

Odnést do lékárny, nebo vyhodit? Zjišťovali jsme, kam s prošlými léky
Odnést do lékárny, nebo vyhodit? Zjišťovali jsme, kam s prošlými léky

Ruku na srdce, kdo z nás si doma pravidelně třídí lékárničku? Po prodělané nemoci někdy nespotřebujeme celé plato léků, jindy si zase koupíme hned několik sirupů na kašel či kapek do nosu a pak na ně zapomeneme. Často také hromadíme léky, které si pořizujeme do zásoby. Výsledkem jsou prošlé nebo znehodnocené léky, kterých bychom se měli zbavit. Jenže jak?

Tipy na léky, které stojí za to si zabalit na dovolenou:

  • Analgetika (např. paracetamol nebo ibuprofen) - Tyto léky mohou pomoci zmírnit bolest hlavy, zubů nebo horečku. Je důležité dodržovat dávkování a nepřekračovat maximální denní dávku.
  • Antihistaminika (např. cetirizin nebo loratadin) - Pokud máte alergickou reakci na bodnutí hmyzem, potravinu nebo jiný druh alergenu, může antihistaminikum pomoci zmírnit příznaky jako svědění, otok a kýchání.
  • Probiotika - Pokud trpíte průjmem nebo jinými žaludečními problémy, může být užitečné mít probiotika na ruce. Tyto přípravky obsahují "dobré" bakterie, které mohou pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry.
  • Léky na trávení (např. aktivní uhlí nebo léky proti nadýmání) - Pokud trpíte nadýmáním, zácpou nebo průjmem, může být užitečné mít nějaké léky na trávení.
  • Léky proti alergickým reakcím (např. adrenalinová injekce) - Pokud máte vážnou alergickou reakci, může být nutné podat adrenalinovou injekci. Pokud víte, že jste alergičtí na něco zvláštního, jako jsou určité potraviny nebo hmyz, měli byste mít tuto injekci v lékárničce.

Léky na cestách: Chraňte je před světlem a sluncem

Čeká vás dlouhá cesta autem? Pak je dobré myslet i na přepravování léků. Určitě je nenechávejte na sedadle nebo třeba za okýnkem auta či na rozpálené palubní desce. Sluneční záření si s léky zkrátka nerozumí a nedělá jim dobře. Nedávejte je ani do cestovní chladničky nebo do tašky společně s lahvemi s vodou, která by se mohla vylít a léky tak poškodit. Naopak například u probiotik, některých vaginálních čípků a globulí a jiných doplňků a léků, které si to žádají, můžete pro převoz cestovní lednici nebo termotašku využít. Řada léčiv je citlivá na světlo, které urychluje jejich rozklad, proto je lepší uchovávat je v temnu. Nejlépe v původním vnějším obalu (papírové krabičce). Některé tablety jako třeba antibiotika jsou tak silně citlivé na světlo, že se smějí z vnitřního obalu vyjmout až těsně před užitím. Upozornění pro tyto přípravky je vždy uvedeno v příbalovém letáku.

Co s načatými léky?

 Velkým tématem je pak uchovávání léků po jejich otevření. Někdy se stane, že nepotřebujeme dobrat celé platíčko pilulek, spotřebovat sirup na kašel či využívat kapky do očí až do dna. Jak pak tedy s načatým balením zacházet? Tady je na místě opatrnost. Pro některé přípravky platí, že vydrží pouze pár týdnů po otevření. Poté je třeba je nemilosrdně vyhodit, jinak byste si mohli ublížit. Třeba u očních kapek obvykle platí, že vydrží v dobrém stavu 4 týdny po otevření. Po každém otevření léků si proto na krabičku napište datum, kdy jste s jejich užíváním začali. Jednou za čas si v lékárničce udělejte revizi a prošlé léky vyhoďte. To platí i pro všechny léky, u kterých objevíte třeba zakalenou barvu (sirup, oční kapky) nebo viditelnou změnou na povrchu – ty odevzdejte do lékárny bez ohledu na datum expirace. Ne do odpadkového koše, tam léky nikdy nepatří. Lepší je odnést je přímo do lékárny, kde už si s nimi poradí. Přesné informace k teplotám i použitelnosti u konkrétních přípravků opět najdete v příbalovém letáku nebo vám je zodpoví lékárník.

Myslete na všechny členy výpravy

Vybavení cestovní lékárničky je individuální. Požadavky mladého páru, který jde na vysokohorskou túru, se budou samozřejmě lišit od potřeb čtyřčlenné rodiny, která jede na dovolenou do Egypta. Důležité je myslet i na zvířecí mazlíčky, kteří se na cestách často potýkají s trávicími poruchami. Jestli se tedy chystáte cestovat se psem, nezapomeňte na černé uhlí, které využijete, pokud zvíře sežere něco toxického. Chybět by neměla ani dezinfekce na poranění, obvazový materiál a přípravky proti ektoparazitům.

Před dovolenou si ujasněte:

  •  do jaké oblasti cestujete – do tropů, po Čechách, dlouhé túry po horách
  •  zda hrozí v oblasti výskyt průjmů či jiných onemocnění
  •  zda je v oblasti zvýšený výskyt nebezpečného hmyzu (malarické oblasti, oblasti zamořené klíšťaty, komáry či muchničkami)
  •  jaká je běžná teplota v oblasti – zda hrozí spálení sluncem či prochladnutí
  •  zda mají cestující osoby nějaké indispozice (chronická onemocnění, světlá pokožka, zažívací potíže, alergie)

A co léky v letadle?

Na cestu v letadle si můžete vzít bez omezení vaše léky předepsané lékařem, ale i ty běžné proti bolesti či horečce.  Povolené jsou v kabinovém zavazadle i kapky, sirupy a spreje v množství větším než 100 ml (uložené byste je měli mít v průhledném sáčku), ale při kontrole je musíte dát do připravené přepravky mimo zavazadlo.

 

 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.