Premium obsah

Jak se žije s ortorexií, novinkou mezi poruchami přijmu potravy?

Jak se žije s ortorexií, novinkou mezi poruchami přijmu potravy?
„Už nikdy se nesmím přidat ke kolegům, když budou držet detox, a taky nesmím začít s žádnou dietou,“ začíná Anna Mrázová vyprávění o setkání s ortorexií. Poté, co čtyřikrát protrpěla mentální anorexii, se jí do života připletla další porucha. Začala obsesivně sledovat skladbu svého jídelníčku. Prostě orthos – správný a orexis – chuť.

Ortorexii, podle odborníků chorobnou posedlost zdravým a správným stravováním a životním stylem, popsal jako první Steven Bratman v roce 1997. „Sám byl vyznavačem zdravého stravování a založil v Coloradu v USA komunitu orientující se na zdravý životní styl.  Skupina se však začala extremizovat a lékař pozoroval na členech i sám na sobě zvláštní příznaky s dopadem na život. Komunitu později rozpustil. Problémem se začal zabývat a představil ho veřejnosti,“ odhaluje pozadí vzniku fenoménu psycholožka Aneta Rychová z Olivovy dětské léčebny.

Racionální strava? Nenápadný start

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.