Proč se opar tvoří?

Opar je způsobený virem, který když vás postihne, už se ho jen tak nezbavíte. Nejčastěji za napadení virem Herpes Simplex může stres, oslabená imunita, příliš velké množství UV záření nebo například některé alergie.

Inkubační doba oparu je 2-6 dní a většinou se začne projevovat svěděním okolo rtu. Postupně se objeví bolestivé pupínky a stroupky, které nepříjemně pálí. Opar se pak drží na rtu až 10 dní. A pozor, opary jsou velmi infekční, rozhodně se tedy s nikým s oparem nelíbejte!

Zdroj: Youtube

Kdy už není opar infekční?

Opar je nejvíce infekční, když je čerstvý a vlhký. Jakmile začne zasychat a vzniká na něm strup, riziko přenosu se snižuje. Přesto je ale více než vhodné být opatrný až do úplného zahojení.

Jak se zbavit oparu?

Pokud vás opary trápí opakovaně, dlouhodobě, nebo jsou bolesti opravdu silné, je vždy důležité navštívit lékaře. Ten vám s největší pravděpodobností předepíše antivirotické krémy nebo mastičky. Na předpis jsou také různé antivirové léky, které pomohou rychle zmírnit příznaky.

Důležité je opar udržovat v čistotě a suchu. Vyhněte se sdílení příborů, nádobí nebo rtěnek či balzámů a snažte se na oblast v žádné případě nesahat.

Přírodní tipy na opary

Na zmírnění příznaků oparu dobře fungují i bylinky a přírodní medicína. Vyzkoušet můžete například měsíček nebo aloe vera - ty mají protizánětlivé účinky a zmírní bolesti a nepříjemné pocity z oparu. Můžete si z nich vyrobit například mastičku s kokosovým olejem, který působí antibakteriálně. Stačí pak párkrát denně opar namazat a do pár dnů bude pryč.

Dobré je také zvýšit konzumaci potravin bohatých na lysin, který léčbě oparů významně přispívá. Mezi takové potraviny patří kuřecí a hovězí maso, ryby, parmezán, čočka nebo fazole.

Zdroje:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/opar-na-rtu-priciny-a-lecba/
  • https://venerologie.cz/onemocneni/herpes-simplex-virus/
  • https://www.prirodnilekarna.cz/odpovedi-na-poradny-aminokyseliny-lysine.html