Bez ohledu na to, zda se nám to líbí nebo ne, plyny se tvoří ve střevech každého z nás. Produkují je hlavně střevní bakterie žijící v tlustém střevě. Plyn se skládá z oxidu uhličitého, metanu, sirovodíku a přidává se k němu navíc i vzduch spolykaný spolu s potravou. Vzhledem k tomu, že plyn má obecně tendenci se rozpínat, není tomu jinak ani ve střevech, kde následně způsobuje již zmíněný nepříjemný tlak, pocit plnosti, případně bolest, ale břicho se také může celkem zřetelně zvětšit.

Zdroj: Youtube

Příčiny nadýmání

Mezi ty nejčastější se řadí již zmíněné polykání vzduchu spolu s jídlem. Děje se to velmi často tehdy, nemáte-li dostatek času na své jídlo, spěcháte, a tak hltáte. Přispívat k tomu může ale také žvýkání žvýkaček nebo kouření.

Dalším důvodem mohou být konkrétní potraviny v případě, že je konzumujete v nadměrném množství. Typicky se jedná o určité typy polysacharidů, konkrétně o fazole, čočku, batáty, zelí, ředkvičky nebo třeba květák. Nafouknuté břicho vám ale také mohou způsobit jablka, meruňky, hodně kořeněná jídla, kynuté pečivo nebo náhražky cukru, typicky čekankový sirup.

Intolerance laktózy je dalším z faktorů, který se může na nadýmání a nafouknutém břiše podílet. Jestliže je toto ten kámen úrazu, pravděpodobně se vaše tělo potýká se zhoršenou funkcí střevního enzymu, který se podílí na štěpení cukru kravského mléka (laktózy). Pokud se u vás ale tato potíž vyvinula až během života, může být funkce enzymu narušena střevními záněty, jakým je například celiakie. Což už je označováno za autoimunitní onemocnění.

Nafouknuté břicho může být totiž také pouhým příznakem některých zdravotních potíží a onemocnění. Mezi které se řadí již zmíněná celiakie, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, žaludeční nebo střevní vředy, pankreatitida, nebo dokonce nádorová onemocnění.

U žen může být nafouknuté břicho spojené ale také s menstruací či premenstruačním syndromem. Žena pak často může mít pocit, že přibrala na váze nebo být dokonce mírně oteklá. Nafouknuté břicho se nejčastěji objeví několik dní před samotnou menstruací a s prvními několika dny se stav zlepšuje až pocit nadýmání zmizí úplně.

Pokud trpíte nafouknutým břichem, měli byste se nejprve zaměřit na odhalení příčiny, kterou budete moct následně řešit.

Prvním krokem by mohla být malá opatření, tedy lehké změny životního stylu. Zde je pár tipů, jak na to:

1. Vyhněte se žvýkání žvýkaček.

2. Omezte příjem sycených nápojů.

3. Vyhněte se úplně potravinám, které vedou ke zvýšené plynatosti, nebo je omezte.

4. Na jídlo si udělejte dostatek času a vychutnejte si ho poctivě a bez spěchu.

5. Vyhněte se pití brčkem.

6. Pokud pozorujete, že vám potíže způsobuje laktóza, volte bezlaktózové varianty potravin.

Nafouklé břicho během menstruace

Pokud trpíte na nafouknuté břicho v souvislosti s menstruací či premenstruačním obdobím, zkuste zařadit do svého denního režimu následující kroky. Můžete se tak nafouknutému břichu bránit preventivně, nebo si tak alespoň ulevit od dalších s tím souvisejících nepříjemných pocitům.

1. Vyhýbejte se slaným pokrmům. Vyskytuje se v nich totiž sodík, který se obecně stará o zadržování vody v těle. Stejně tak se vyhněte i rafinovaným sacharidům. Právě ty mohou způsobit prudké zvýšení hladiny cukru v krvi, čímž zvýší hladinu inzulinu. To opět povede ke zadržování více sodíku, a tak i vody v těle.

2. Naopak jezte více potravin bohatých na draslík, jehož úkolem je hladinu sodíku v těle snižovat. Tyto dva minerály totiž společně napomáhají k vytvoření rovnováhy optimálního poměru vody ve tkáních, a tak přispívají i ke zlepšení nadýmání při menstruaci. Bohaté potraviny na draslík jsou například špenát, banány, avokádo nebo třeba rajčata.

3. Studie opakovaně ukazují, že pravidelný pohyb může pomoct zlepšit příznaky PMS. Experti doporučují zařadit alespoň 2,5 hodiny fyzické aktivity týdně, což se může zdát na první pohled jako hodně. Ale když si uvědomíme, že je to jen 30 minut denně 5 dní v týdnu, už to nezní tak zle, že?

4. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, které k nadýmání a dalším příznakům premenstruačního syndromu přispívají. A namísto těchto nápojů zařaďte více vody. Pokud je pro vás těžké vynechat ranní šálek kávy, zkuste ho alespoň nahradit nápojem s nižším obsahem kofeinu, například čajem.

V případě, že tato opatření ale nejsou dost a nepomáhají, nebo máte-li další nepříjemné dlouhotrvající příznaky, jako je bolest břicha, průjem nebo zvracení, obraťte se neprodleně na svého lékaře.

Léčba nafouknutého břicha závisí samozřejmě na příčině. Pokud je důvodem nadměrné množství střevních plynů, mohou také pomoct léky na předpis, které snižují tvorbu plynů v trávicím traktu. Pokud je problém způsoben nějakou chorobou, může být nezbytná léčba této choroby.

Zdroje: