Pokud jste někdy měli co dočinění s pořádnou migrénou, moc dobře víte, o co se jedná. Nesnesitelná tenze a bolest hlavy, mžitky před očima, nevolnost, problém s orientací i pocit na omdlení. Ačkoliv tedy máme tendenci zaměňovat za migrénu každou běžnou bolest hlavy, je to něco trochu jiného.
Migrény jsou neurologická onemocnění charakterizovaná intenzivními, pulzujícími bolestmi hlavy, často doprovázené nevolností, citlivostí na světlo, zvuky a pachy. Trvají typicky 4 až 72 hodin. Přesná příčina není zatím známa, ale bývá spojována s různými spouštěcími faktory. Na vznik migrénové ataky má vliv stres, úzkost, fyzické vyčerpání, nedostatek nebo přebytek spánku, změny počasí, určité potraviny a nápoje nebo hormonální změny.
Poslední ze zmíněných příčin vzniku migrény má na svědomí to, že jimi trpí častěji ženy, než muži. Je to způsobeno právě hormonálními změnami v průběhu menstruačního cyklu. Konkrétně v Česku trápí migrény až 12% populace, a ženy se s nimi potýkají dvakrát častěji, než muži.
Jak zmírnit migrénu bez léků?
Tma a ticho
Samozřejmě to není vždy možné, pokud vás ale přepadne migréna, ideální je zavřít se někam, kde není ostré světlo a je tam ticho. Pokud můžete, lehněte si do zatemněné ložnice a případnému hluku zabrání špunty do uší.
Hydratace
Častým spouštěčem migrény bývá dehydratace. Už to, že máte intenzivní pocit žízně, může znamenat, že nemáte dostatečný celkový příjem vody, proto se na pitný režim zaměřte. Můžete tak předcházet vzniku migrény.
Potraviny vyvolávající migrénu
V našem celkovém zdraví hraje ve všech případech roli strava. Ta by měla být pestrá, vyvážená a nutričně hodnotná. Pokud vás trápí migrény, vyhněte se hlavně zrajícím sýrům, čokoládě, umělým sladidlům a alkoholu.
Relaxační techniky
Jóga, meditace nebo dechová cvičení mohou pomoci se stresem - dalším faktorem ovlivňujícím vznik migrény.
Dostatek spánku
Udržování pravidelného spánkového režimu a zajištění kvalitního spánku může předcházet migrénám. Paradoxem je to, že migrénu může způsobit i nadbytek spánku, proto se snažte udržovat pravidelný režim a nespat ani málo, ani moc.
Fyzická aktivita
Pravidelné cvičení, jako je chůze, plavání nebo jízda na kole, může zlepšit celkovou pohodu a snížit frekvenci a intenzitu migrén.
Teplo nebo chlad
Použití teplých nebo studených obkladů na bolestivé místo může přinést nejrychlejší úlevu, pokud nemáte léky proti bolesti. Studené obklady pomohou místo znecitlivět a snižují záněty, teplé obklady naopak místo uvolní a uleví tak od bolesti.
Tyto metody sice mohou pomoci zmírnit symptomy migrény, ale neměly by nikdy úplně nahradit odbornou lékařskou péči, zvláště v případě častých nebo závažných migrén.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/in-depth/migraines/art-20047242
https://www.ikem.cz/cs/migrena/a-4370/
https://www.webmd.com/migraines-headaches/5-ways-to-get-rid-of-headache