Co je kvasinková infekce

Candida je druh kvasinky, který přirozeně žije na kůži a v trávicím traktu. Za normálních okolností je Candida držena pod kontrolou "přátelskými" střevními bakteriemi, ale někdy se může vymknout kontrole.

Výsledné infekce mohou způsobovat bolest a záněty v celém těle, a to jak na kůži, tak ve střevech nebo genitáliích. Přemnožení kvasinky se nejčastěji projevuje na kůži, v ústech a při vaginálních infekcích. Střevní přemnožení kandidy může způsobit zánět a oslabit stěny střev a uvolňovat toxické vedlejší produkty, které mohou vést k mnoha různým zdravotním problémům, od poruch trávení až po deprese.

Zdroj: Youtube

Jak se stane, že se candida nadmíru přemnoží?

Zdravé nebo “dobré“ bakterie obvykle udržují hladinu candidy v šachu. Nicméně se populace candidy může vymknout kontrole, pokud užití antibiotik zabije příliš mnoho přátelských bakterií, máte dietu s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru (kterým se živí kvasinky), vysoký příjem alkoholu, užíváte perorální antikoncepci nebo jste pod vlivem dalších nepříznivých faktorů včetně vysoce stresujícího životního stylu. Dokonce i strava s vysokým obsahem prospěšných fermentovaných potravin, jako kombucha, kysané zelí a okurky, může nakrmit candidu a způsobit její přemnožení.

Běžné příznaky Candidózy

1. Plísňové infekce kůže a nehtů
2. Pocit únavy a opotřebovaní, chronická únava nebo fibromyalgie
3. Trávicí problémy: například nadýmání, zácpa, průjem
4. Autoimunitní onemocnění jako např. Hashimotova tyreoiditida, revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida, lupus, psoriáza, sklerodermie nebo roztroušena skleróza
5. Potíže se soustředěním, špatná paměť, nedostatek pozornosti, ADD, ADHD a mozková “mlha“
6. Kožní problémy: například ekzém, lupénka, kopřivka, vyrážky
7. Podrážděnost, změny nálady, úzkost, deprese
8. Vaginální infekce, infekce močových cest, rektální svědění nebo vaginální svědění
9. Těžké sezónní alergie nebo svědění uší
10. Silná chuť na cukr a rafinované sacharidy

Dieta proti kandidě

Je to protizánětlivá dieta, která podporuje dobré zdraví střev. Dieta zahrnuje neškrobovou zeleninu, některé druhy ovoce s nízkým obsahem cukru, nelepivé obiloviny, fermentované potraviny a zdravé bílkoviny. Dieta podporuje konzumaci většího množství protizánětlivých potravin, které mohou zvrátit zánět. To znamená zeleninu, zdravé bílkoviny a tuky a fermentované potraviny. Například vývar z kostí obsahuje želatinu, která může chránit před poškozením střevní stěny.

Kvašené potraviny, jako je kysané zelí a jogurt, přirozeně obsahují velké množství probiotických bakterií. Mezi pojmy, které byste měli hledat na etiketě, patří "živé kultury", "probiotické" a "nepasterizované". Ty jsou dobrým znamením, že výrobek obsahuje živé bakterie. Mezi nejlepší potraviny patří neslazený jogurt, kefír, kysané zelí, kimči, kombucha, kvas, nakládaná zelenina, olivy a jablečný ocet.

Vyhněte se všemu s přidanými cukry, ovoci s vysokým obsahem cukru a lepkovým obilovinám. Snažte se minimalizovat konzumaci alkoholu a kofeinu, protože mohou způsobit zánět ve střevech a destabilizovat hladinu cukru v krvi. Candida totiž využívá cukr k buněčnému růstu a k přechodu do své patogenní, plísňové formy, která se s největší pravděpodobností šíří po střevech i jinde. Cukr využívá také k tvorbě biofilmů, které jí umožňují skrýt se před vaším imunitním systémem.

Dalším krokem ke zbavení se přemnožené Candidy je konzumace kvalitních probiotik. Více než 70 % vašeho imunitního systému se nachází ve střevech, což znamená, že váš trávicí trakt (a bakterie v něm) hraje nesmírně důležitou roli v prevenci infekcí a nemocí.

Studie prokázaly, že zdravý mikrobiom zvyšuje účinnost vašeho imunitního systému a pomáhá tělu bojovat s patogeny. Bylo prokázáno, že probiotika poskytují ochranu před bakterií E. Coli, snižují četnost a délku trvání infekcí dýchacích cest, snižují riziko infekcí močových cest a zabraňují infekčním průjmům způsobeným nemocemi nebo bakteriemi nebo je léčí

A konečně, pokud se chcete zbavit přemnožení Candida, mohou vám pomoci také antimykotika. Ačkoli se antimykotika dobře vstřebávají a mají silný protiplísňový účinek, mají některé nepříjemné vedlejší účinky. Ještě horší je, že kvasinky a plísně mají tendenci se léku přizpůsobit a stát se vůči němu rezistentními, což znamená, že účinek se výrazně snižuje.

Existuje obrovská škála přírodních antimykotických bylin a potravin, které jsou při léčbě infekcí způsobených kandidou stejně účinné a v mnoha případech dokonce lepší. Přírodní antimykotika nemají tendenci vést k rezistenci a mají obecně mnohem méně vedlejších účinků.

Zde je několik dobrých příkladů přírodních antimykotik:

KYSELINA KAPRYLOVÁ

Kyselina kaprylová je jednou z účinných složek kokosového oleje. Působí tak, že narušuje buněčné stěny kvasinek rodu Candida. Její mastné kyseliny s krátkým řetězcem mohou snadno proniknout do buněčné stěny kvasinky a následně inhibovat její růst tím, že způsobí její prasknutí. Tím účinně ničí kvasinkovou buňku.

OREGANOVÝ OLEJ

Oreganový olej nejenže potlačuje růst Candida albicans, ale je také účinnou prevencí, pokud se užívá denně. Obsahuje dvě přirozeně se vyskytující antimikrobiální látky: karvakrol a thymol. Tyto látky působí tak, že reagují s vodou v krevním řečišti, čímž účinně odvodňují a ničí buňky kvasinek Candida.

ČESNEK

Česnek obsahuje silnou antimykotickou látku ajoen, organosirnou sloučeninu, u které bylo zjištěno, že ničí řadu plísňových infekcí. Několik studií zjistilo, že ajoen má silnou antikandidovou aktivitu a schopnost zastavit růst a šíření Candida albicans.

Zdroj:

Výzkum, Life-hack, Zdravi-doktorka, Studie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3555334/