Kvasinková infekce postihuje muže i ženy všech věkových kategorií a způsobuje hromadu nepříjemností. Kandidóza je infekce vyvolaná plísněmi, nejčastěji se jedná o ty z rodu Candida. Většinou se objevuje v oblasti pochvy, na nehtech rukou i nohou, v dutině ústní nebo dokonce v uších. Ačkoliv je léčba obvykle farmakologická, důležitou roli v prevenci a zmírnění symptomů hraje i strava.

Zdroj: Youtube

Co jíst při kvasinkové infekci?

Pokud vás trápí kvasinková infekce, je dobré se zaměřit na potraviny, které podporují zdraví naší mikroflóry a zabrání dalšímu rozmnožování kvasinek. Mezi takové potraviny patří:

  • Fermentované potraviny

Potraviny jako je kimči, kefír nebo kysané zelí jsou bohaté na probiotika. A jestli něco napomůže zdravé a vyrovnané střevní mikroflóře, jsou to právě probiotika. Zařaďte tedy do jídelníčku fermentované potraviny.

  • Zelenina

Hlavně ta zelená - listová zelenina a saláty obsahují spoustu vlákniny a naopak málo cukru, což je ta ideální kombinace v boji proti kvasinkám.

  • Ryby

Ryby jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky. Jezte tedy kvalitní ryby a mořské plody.

  • Ořechy a semínka

Víceméně si můžete vybrat jakékoliv, kromě arašídů - ty totiž mohou podporovat kvasinky. Jinak ale ořechy a semínka obsahují zdravé tuky a vlákninu, která napomáhá zdraví střev.

Jak se zbavit kvasinkové infekce?

Základem kvasinkové diety je omezení cukrů. Cukr totiž kvasinky milují ze všeho nejvíce. Těmto potravinám při kvasinkové infekci vyhněte:

  • Cukr a sladkosti

Kvasinky se cukrem živí a díky tomu se mohou rozmnožovat. Je tedy logické, že cukr je nutné při kvasinkové infekci omezit, nebo nejlépe úplně vynechat.

  • Průmyslově zpracované potraviny

Snažte se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou různé lahůdky, pomazánky, brambůrky nebo jiné snacky. Obsahují opravdu velké množství cukru, soli a jiných přísad, které zdraví mikroflóry opravdu nepodpoří.

  • Alkohol

Alkohol je kromě cukru také plný kvasinek, kvůli nim totiž vzniká. Při kvasinkové infekci byste se alkoholu měli tudíž zcela vyhnout.

  • Kofein

Káva a kofeinové výrobky mohou nepříjemně podráždit střeva. To je to poslední, co při kandidóze potřebujete. Konzumujte je raději s mírou.

  • Některé druhy ovoce

Omezte příjem ovoce, jako jsou banány, mango nebo hroznové víno. Obsahují totiž více cukru, než jiné druhy ovoce.

Kvasinková dieta může být dobrým přírodním pomocníkem proti prevenci vzniku kvasinkové infekce, rozhodně by ale neměla být jediným typem léčby. Pokud vás kandidóza trápí, její příznaky trvají déle než týden či se často opakuje, konzultuje raději vše s lékařem.

Zdroje: