Nedávný výzkum odhalil důkazy, kdy spolu souvisí zánět krčních svalů a bolest hlavy. Tento průlomový objev by mohl otevřít cestu k účinnější léčbě.
Bolesti hlavy jsou různé, nejčastější je migréna
Rozlišujeme dva typy bolestí hlavy primární a sekundární. Primární bolesti hlavy na rozdíl od sekundárních nejsou způsobeny žádnou strukturální nebo jinak zjistitelnou příčinou.
Nejznámější primární bolestí hlavy je migréna, ale nejčastěji se vyskytující je tenzní bolest hlavy. Oba typy bolestí hlavy se mohou kombinovat. Migréna je samostatné chronické onemocnění charakterizované opakovanými záchvaty bolesti hlavy s typickými doprovodnými příznaky: nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky, zápachy apod. Vyskytuje se častěji u žen (kolem 15 %), než u mužů (asi 7 %) a postihuje prakticky všechny věkové skupiny. V dětství je častější u chlapců a kolem puberty se poměr obrací ve prospěch dívek. Největší počet migreniků vidíme mezi 30. – 40. rokem života, vysvětluje server Czech Headache.
Bolesti hlavy u migrény jsou střední až velmi silné, často omezují či vylučují pracovní a společenskou činnost, jsou převážně jednostranné, tepající a mohou trvat několik hodin až maximálně 3 dny. Námaha bolesti hlavy zhoršuje a nemocný vyhledává klid a odloučení. Typickými symptomy jsou nevolnost, zvracení a světloplachost. Mezi jednotlivými záchvaty nemívá migrenik žádné další potíže, jeho životní pohoda je však narušena očekáváním dalších záchvatů bolesti hlavy.
Velmi často jsou jednotlivé záchvaty vyvolány některým spouštěcím podnětem: stresem, únavou, přepracováním, změnou životních zvyklostí, změnou meteorologických podmínek, nadměrným hlukem, nedostatkem spánku, přehnanou dietou, změnou denního rytmu (víkend), příjmem alkoholických nápojů, nadměrným kouřením nebo i vnitřním spouštěcím faktorem jako např. hormonální změnou v průběhu menstruace u žen.
Lidé s bolestmi hlavy tenzního typu často pociťují napětí v hlavě a mírnou až středně silnou tupou bolest na obou stranách hlavy. Tyto bolesti hlavy jsou obvykle spojovány se stresem a svalovým napětím, jejich přesný původ však nebyl doposud zcela objasněn.
Zánět fascií
Cílem studie Dr. Sollmanna a jeho kolegů bylo prozkoumat zapojení trapézových svalů u primárních bolestí hlavy pomocí kvantitativního zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) a prozkoumat souvislosti mezi hodnotami T2 svalů a četností bolestí hlavy a krku.
"Náš zobrazovací přístup poskytuje první objektivní důkaz o velmi častém zapojení krčních svalů do primárních bolestí hlavy, jako je bolest krčních svalů při migréně nebo tenzním typu bolesti hlavy, a to pomocí možnosti kvantifikovat jemný zánět ve svalech," uvedl doktor Nico Sollmann. Jestli to chcete přeložit trochu do „lidštiny“, tak se jedná o zánět facií v oblasti krku a trapézů a z toho potom vzniká bolest hlavy.
"Naše zjištění podporují roli krčních svalů v patofyziologii primárních bolestí hlavy," řekl Dr. Sollmann. "Proto by léčba zaměřená na krční svaly mohla vést k současné úlevě od bolesti krku i od bolesti hlavy." Z toho vyplývá, že pokud trpíte bolestmi hlavy, měli byste se primárně zaměřit na uvolnění svalů v oblasti šíje.
Co dělat proti bolestem hlavy?
Ztuhlý bolestivý krk musíte uvolnit a postupně rozhýbat. První pomocí je hluboké prohřátí a uvolnění postižené oblasti. Doporučuje se několikaminutové prohřívání na teplotu v rozmezí 40 až 60 °C. Můžete použít gelové sáčky nebo elektrickou dečku. Vhodné jsou uvolňující a protahovací cviky a změna pohybových stereotypů (správná poloha při sezení u počítače, omezení stresových situací apod.). Před zahájením cvičení je vždy vhodné konzultovat lékaře nebo fyzioterapeuta.
Jak předcházet opakování bolestí:
• Nejlepším způsobem prevence je soustavná přiměřená fyzická aktivita.
• Vytvořte si cvičební program dle instrukcí rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta.
• Zařaďte cvičení do svého každodenního programu, 15 min. 1× denně.
• Nepřestávejte cvičit po odeznění akutních bolestí, úleva je dokladem účinnosti cvičení.
• Myslete na správné držení hlavy, krku a trupu – poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem.
• Přestaňte kouřit, zhubněte.
• Upravte svůj životní i pracovní styl (zvl. sedavé zaměstnání) a své pracovní místo (správný sed, výška stolu, výška monitoru…).
• Dělejte přestávky v práci, během nich se potáhněte a zacvičte si.
Zdroj:nemcb, Sci-tech, Czech-headache, Výzkum