Afty jsou malé, bolestivé vřídky, které se objevují v ústní dutině. Ačkoliv nejsou obvykle závažné, dovedou nepříjemně potrápit. Přestože přesná příčina jejich vzniku není známa, existuje několik faktorů, které mohou přispět k jejich výskytu. Stres je jedním z nejčastějších spouštěčů. Kdo by byl řekl, že náš psychický stav může mít takový dopad i na ústní zdraví?
Proč afta vzniká?
Lékaři bohužel stále nepřišli na přesnou příčinu vzniku aftů. Pravděpodobně je ale náchylnost k aftům dědičná. Způsobovat je může také nedostatek některých vitaminů, kyseliny listové nebo železa. Afta může vzniknout také tehdy, pokud máte nějaké mechanické poškození dutiny ústní - třeba když se omylem kousnete do tváře. Afty může způsobit mykóza v ústech.
Co na aftu platí?
Pokud jste již aftu někdy měli, víte, že je to velmi nepříjemná záležitost. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zmírnit bolest a urychlit hojení. Lokální anestetika v podobě gelů nebo krémů jsou jednou z prvních voleb, které by vám mohl doporučit lékař. Pokud se afta nachází na rtu, dobře fungují gely, které díky své kompaktnější konzistenci na puse déle vydrží. Pokud máte aftu v krku, pomůže ústní sprej. Na jazyk, tváře a dásně skvěle fungují ústní výplachy a roztoky. Při léčbě aftů myslete na dostatečný příjem vitaminu B, který pomáhá obnovovat tkáně.
Lékař také může doporučit antiseptické roztoky, které mohou pomoci v boji proti bakteriím, které způsobují komplikace v ústní dutině. Kortikosteroidní masti, obvykle na předpis, mohou snížit zánět a urychlit hojení.
Bylinky jako alternativa
Pokud dáváte přednost přírodním metodám, některé bylinky jako heřmánek a aloe vera jsou známy svými protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Heřmánek můžete použít ve formě výplachu, zatímco gel z aloe vera je dobré aplikovat přímo na postiženou oblast. Mezi další bylinky, které se při léčbě afty používají, patří šalvěj lékařská a řepík lékařský.
Prevence je lepší než léčba
A jak se aftům dá předejít? Zásadní je samozřejmě pečlivá ústní hygiena. Pravidelné čištění zubů a používání zubních nití a mezizubních kartáčků může významně snížit riziko vzniku. Dále je dobré se co nejvíc vyvarovat stresu, což, přiznejme si, je snazší říci než udělat. Ale věřte, že relaxační techniky jako meditace nebo jóga mohou mít pozitivní vliv nejen na naši mysl, ale dokonce na zdraví vašich úst.
Zdroje: