Každý rok si kupuji vánoční hvězdu a každý rok mi po Vánocích uschne. Někdy dokonce ještě před Štědrým dnem. Je to krásná ozdoba na vánoční stůl, ale než jsem zjistila, že pro její péči se musí dodržovat pár pravidel, vždy skončila po pár týdnech v koši. Máte stejnou zkušenost? Nemusí to tak být, pokud chcete, aby vám vydržela několik sezón, přečtěte si následující tipy.

Zdroj: Youtube

Jak se starat o vánoční hvězdu ?

Vánoční hvězda (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima) je nepřehlédnutelná, pestrá a slavnostně vyhlížející rostlina. Vánoční hvězda vám může vydržet po mnoho let. Potřebuje však speciální zacházení:

1. Správné umístění: Vánoční hvězdy preferují jasné, ale nepřímé světlo. Přímé slunce může listy spálit, zatímco nedostatečné světlo způsobí, že rostlina ztratí své barevné listy a bude vypadat nezdravě.

2. Teplota a vlhkost: Tyto rostliny mají rády stabilní teplotu, ideálně mezi 15 až 22 stupni Celsia. Vyvarujte se umisťování rostliny blízko průvanu, topení nebo klimatizace. Vánoční hvězdy také nemají rády extrémní změny teplot.

3. Zálivka: Zalévejte pravidelně, ale nikdy nepřelévejte. Půda by měla být vlhká, ale ne mokrá. Nadměrná voda může vést k hnilobě kořenů. Než rostlinu znovu zalijete, ujistěte se, že vrchní vrstva půdy je suchá.

A jak tedy na to, aby se z vánoční hvězdy stala trvalka a ne květina, která zdobí stůl jen chvíli?

  • Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost.
  • V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!).
  • Na jaře rostlinu přesaďte.
  • Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.
  • Aby na Vánoce opět vytvořila překrásné barevné listeny, je vhodné rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše.
  • Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami. I bez krátkých dnů může kvést, ale obvykle ne tak oslnivě.

Pamatujte, že i při nejlepší péči vánoční hvězda pravděpodobně neudrží své atraktivní barevné listy celý rok. Je to sezónní rostlina, a je normální, že po svátcích přirozeně ztrácí některé z nich. Nicméně, s náležitou péčí můžete zajistit, že vaše vánoční hvězda bude zdravá a připravená na další sváteční sezónu.

Zdroj: redakce, iReceptar