Premium obsah

Zadržování vody v těle. První krok k odvodnění je vyhledat vhodnou masáž

Jak se rychle zbavit vody v děle? Toto je 5 zaručených způsobů
Trápí vás pocit těžkých nohou, celulitida a nafouklé břicho? V těchto případech nás ze všeho nejdřív napadá, že bychom měli začít držet dietu a omezit tuky. Ne vždy se ale problém skrývá jen ve stravě. Pokud vás trápí příbytek na váze, i když dodržujete zdravý jídelníček, problém může být v tom, že vaše tělo zadržuje vodu. Může to úzce souviset se složením jídelníčku, ale zadržování vody má i jiné příčiny. Poradíme vám, co dělat, když potřebujete řádně odvodnit organismus.

Příznaky nadměrného zadržování vody v těle

Asi vás nepřekvapí, že za zadržováním vody v těle stojí většinou nezdravý životní styl. Jakmile organismus přestane fungovat v rovnováze, tělo je zatíženo víc, než by mělo být, nezvládne všechnu přebytečnou vodu vylučovat. Nejspíš se se zadržováním vody v těle potýkáte, pokud vám otékají nohy. Máte nafouklé břicho jako balón. V oblasti břicha a boků se vám hromadí tuk, trpíte celulitidou a nedaří se vám zredukovat hmotnost i po zařazení dietního režimu. Může se stát i to, že se ráno budíte s nateklými očními víčky. V tom případě je dobré danou situaci řešit.

Zdroj: Youtube

Jak se rychle zbavit vody v těle?

Existuje několik zaručených tipů, které byste měli vyzkoušet, než se rozhodnete navštívit lékaře. Většinou se jedná o snadno aplikovatelné změny ve vašem režimu a životním stylu. Co tedy zkusit?

· Pijte dostatek vody – možná se to zdá trochu jako ironie, ale je to tak. Organismus vodu zadržuje, protože jí dostává málo, schovává si ji tedy na horší časy. Dodržujte tedy pravidelný pitný režim a vypijte minimálně 2 litry vody denně. (KEITH, Radim. Jídlo jako lék. Stravování a jeho působení na imunitu a kvalitu života. 2021.)

· Hýbejte se – pohyb zaručeně pomáhá se zadržováním vody v těle, a to hlavně v oblasti dolních končetin. Pokud trpíte na otoky nohou, dojděte si zaplavat, zaběhat nebo si zajděte na hormonální jógu, díky které si rozproudíte lymfu.

Bylinky na odvodnění. Stačí je pravidelně užívat a výsledek vás překvapí
Bylinky na odvodnění. Stačí je pravidelně užívat a výsledek vás překvapí

Zadržování vody v těle trápí stále více lidí. Může za to nadměrný příjem soli nebo cukru, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce i nevhodná strava. Existují ale bylinky, které přirozenou a nenásilnou cestou pomohou vaše tělo odvodnit. Které to jsou a jak je používat?

· Sáhněte po bylinkách – bylinné čaje jsou zlatem a zaručeným lékem na spoustu neduhů. Příroda moc dobře ví, co náš organismus potřebuje a často v ní nalezneme nejen klid a útěchu, ale i tak potřebnou pomoc na naše zdravotní problémy. S odvodněním nám pomůže kopřiva, přeslička nebo pampeliška. Dopřejte si pravidelně například čaj z listů kopřivy dvoudomé. Nejenže napomůže odvodnění, celkově pročistí organismus i krev. (HOMMER, Roman. Fytoterapie –Rostliny a jejich využití k detoxikaci organismu. 2010.)

· Upravte jídelníček – to, co našemu tělu dáváme, to také sklízíme. Většina zdravotních problémů nějak souvisí i se stravou. Upravte tedy jídelníček tak, abyste přijímali dostatek bílkovin a vitaminů. Zároveň se zamyslete, kolik rafinovaných cukrů a soli v jídelníčků máte. Vyvarujte se předem zpracovaným potravinám, jako je šunka, ale třeba i pečivo. Potraviny, které naopak k odvodnění napomáhají, je meloun, brusinky, okurky, černý rybíz nebo kořenová zelenina. (FREJ, David. Detoxikace. Triton, 2010.)

· Dojděte si na masáž – dopřát si příjemnou lymfatickou masáž bude asi jednou z nejoblíbenějších rad. Lymfatická masáž, ať už manuální nebo přístrojová, rozproudí lymfu, pomůže od otoků a bojuje proti celulitidě. To je přesně to, co vaše tělo při odvodnění potřebuje.

Jahodový detox: odvodní tělo, ubere kila a pročistí střeva
Jahodový detox: odvodní tělo, ubere kila a pročistí střeva

V červnu je sezona jahod v plném proudu. Jestli máte možnost koupit si košíček přímo od farmářů, nebo si jahody sami nasbírat, určitě toho využijte. Tyhle červené sladké plody léta bychom měli zobat po kilech. Jsou plné vitamínů a stopových prvků a řadí se mezi silné antioxidanty. Co si dát na pár dní jahodovou dietu? Uvidíte, že vaše tělo ji ocení! Jahodové knedlíky nebo buchta jsou sice fajn, mnohem prospěšnější je ale jíst jahody jen tak, v syrovém stavu. 

Kdy naopak organismus neodvodňovat?

Všechny výše zmíněné tipy neplatí pro všechny. Existují stavy, kdy naopak není vůbec vhodné tělo odvodňovat a v případě jakéhokoli podezření, že něco není s vaším tělem tak, jak má být, je lepší vyhledat odbornou pomoc. Odvodňovací techniky nejsou vhodné v těhotenství. Zároveň byste se do nich neměli pouštět, pokud máte už od lékaře předepsané léky s diuretickými účinky. Pokud se rozhodnete sáhnout po doplňcích stravy podporující odvodnění organismu, neměli byste se léčit se srdcem nebo vysokým tlakem. V případě, že dlouhodobě trpíte na otoky končetin, výše uvedené rady vám nejspíš nezaberou a je na místě se na problém podívat odborně a domluvit si konzultaci s lékařem.

Zadržování vody v těle rozhodně není příjemná záležitost. Člověk se může cítit bezmocný. Neztrácejte hlavu. Podpořte své tělo zdravým pohybem na vzduchu a dopřejte mu vyváženou stravu plnou ovoce a zeleniny. To je to, po čem vaše tělo v takových případech právě volá.

 

Zdroje:

  • HOMMER, Roman. Fytoterapie – Rostliny a jejich využití k detoxikaci organismu. 2010.
  • FREJ, David. Detoxikace. Triton, 2010.
  • KEITH, Radim. Jídlo jako lék. Stravování a jeho působení na imunitu a kvalitu života. 2021.
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.