1. Antivirotika

Na opary vám nejčastěji lékař předepíše speciální antivirotika. Prodávají se většinou formě mastí nebo gelů, kterými je vhodné postižené místo potírat kdykoli ucítíte příznaky oparu. V horších případech oparů jsou pacientům podávány antivirotika v tabletách nebo dokonce injekčně.

Zdroj: Youtube

2. Tea Tree Oil

Zázračný Tea Tree olejíček je přírodní antiseptikum a často se využívá jako podpora léčby různých kožních onemocnění. Potírání oparu Tea Tree olejíčkem zabrání jeho vysušení a rozšiřování viru.

3. Meruňkový olej

Meruňkový olej je vynikající na různé ekzémy, oděrky a hlavně vysušenou kůži. Meruňka vám také pomůže vyléčit bolestivé puchýřky.

4. Led

Jako první pomoc můžete vždycky využít led. Ledový obklad přikládejte k oparu a zmírníte tím otok i bolest.

5. Pozor na sluníčko

Když vás přepadne opar, snažte se nevystavovat přímému sluníčku a rozhodně vynechte solárium. UV záření výrazně opary zhoršuje.

6. Vyhněte se stresu

Opary jsou velmi často vyvolány stresem. Pokud vás tedy trápí často, možná vás trápí psychika a měli byste trochu zvolnit režim. Pomohou například dechové techniky i jóga.

Zdroj: VLM

7. Podpořte imunitu

Zařaďte do jídelníčku dostatek vitamínu C, karotenoidů, omega 3 mastných kyselin, hodit se bude i vitamin E, lysiny a zinek.

8. Vyzkoušejte med

Klasický včelí med je přírodní antibiotikum a skvěle pomáhá zklidnit pokožku. Aplikace malého množství medu na opar může zmírnit bolest a urychlit hojení.

Kdy vyhledat lékaře?

Opar by měl zmizet do jednoho až dvou týdnů, pokud přetrvává déle, nebo jsou-li příznaky silnější než je běžné, je dobré navštívit lékaře. Na lékaře se obraťte také tehdy, pokud se vytvoří opar v nose nebo u oka. Nezapomeňte také na to, že opary jsou vysoce infekční onemocnění, vyhněte se tedy líbání, jakémukoliv sdílení příborů nebo nádobí.

Zdroje: