Slaný výplach

Výplach úst slanou vodou může sloužit hned k několika účelům. Slaná voda dokáže ze zubů odstranit nečistoty uvízlé mezi zuby, a zároveň působí dezinfekčně. Pokud máte tedy podezření na zánět chrupu a vás zubař dnes už neordinuje, slaná voda je skvělá první pomoc. Stačí, když smícháte jednu čajovou lžičku soli s vlažnou vodou, a použijete jako ústní vodu. Bolest za chvíli uleví a ráno šup k zubaři.

Zdroj: Youtube

Česnek

Žvýkání česneku pravděpodobně není úplně ideální volba, chytila-li vás bolest zubů, když jste zrovna na rande. Pokud je ale bolest opravdu nesnesitelná a jste ochotni udělat cokoliv, abyste si ulevily, stačit vám k tomu bude jeden stroužek česneku. Ten oloupejte, rozřízněte napůl, vložte do úst k bolestivému místu a česnek rozžvýkejte. Možná to nebude úplně lahůdka, česnek ale místo do pár minut znecitliví. Zároveň působí jako přírodní antibiotikum, pomůže vám dočasně od zánětu, než se dostanete k odborníkovi.

Alkohol

Samozřejmě si můžete dát panáka dobrého alkoholu a na bolest trochu zapomenout, to ale není léčba, o které mluvíme. Alkohol dokáže skvěle vydezinfikovat bolestivý chrup a uleví od bolesti. Je ovšem nutné ponechat alkohol v ústech alespoň jednu minutu. Postačí vám jakýkoliv tvrdý alkohol - například vodka, rum nebo slivovice. Můžete alkohol alespoň minutu kloktat jako ústní vodu, nebo drink nalijte na vatový tamponek, vložte na bolestivé místo a nechte působit.

Led nebo studený obklad

V první řadě je důležité zmínit, že pokud vás bolí chrup, nikdy nepoužívejte teplé obklady. Pokoušejte se místo co nejvíce chladit ledem, mraženou zeleninou nebo alespoň hodně studenou vodou. Tím si místo dočasně znecitlivíte a zmírníte i otoky.

Hřebíček

Hřebíček je králem babských rad i přírodní medicíny. Můžete ho kousat nebo cucat klidně desetkrát denně, připravit si z něj zkuste i odvar. Hřebíček má silné dezinfekční a antibakteriální účinky, uleví od bolesti a je skvělé ho používat i preventivně.

Citron

Citron není jen skvělé dochucovadlo a čistící přípravek, pomáhá ulevit i od bolestí dásní. Stačí, když si kyselé ovoce nakrájíte na plátky, položíte na bolavé dásně a necháte působit.

Ať už vás tedy postihla bolest zubů kdekoliv, máte teď hned několik triků v rukávu, jak si od ní ulevit. Myslete ovšem na to, že i když vám tyto přírodní rady mohou pomoct dočasně, vždy je důležité konzultovat jakékoliv problémy s chrupem s odborníkem. Pomůže vám zamezit vážnějším problémům a zjistí, co přesně se ve vašich ústech děje.

Zdroje: