Mějte však na paměti, že každý člověk může reagovat na horko odlišně, a proto je důležité poslouchat své tělo a vybrat si tipy, které budou nejvíce sedět přímo vám.

Zdroj: Youtube

Jak se ochladit v posteli i mimo ni

Prvním krokem k ochlazení těla v horku je zajistit si dostatečný přísun tekutin. Nejlepší volbou je voda nebo jiné nápoje s nízkým obsahem cukru (obyčejná voda nebo mineralizovaná kyselka). Mějte na paměti, že alkohol a kofein mohou dehydratovat tělo, což je efekt, kterému se v noci chcete rozhodně vyhnout.

Před spánkem si dopřejte vlažnou sprchu. Úplně studené se vyhněte, rozproudila by vám totiž krevní oběh, čímž by se tělo začalo zahřívat. Na ručník tentokrát zapomeňte – necháte-li kapky vody na sobě uschnout, dopřejete si díky odpařování extra ochlazení navíc.

Dalším způsobem, jak se vyspat v horku, je správná volba oblečení. Vyberte si lehké a volné oblečení, které umožní cirkulaci vzduchu. Zvolte svěží a světlé barvy, ty totiž pohlcují méně tepla než ty tmavé.

Pokud nemáte doma drahou klimatizaci, nebojte se, ke zchlazení místnosti před spaním vám bude stačit i obyčejný ventilátor. Stačí, když před něj postavíte lahev se zmrzlou vodou a získáte provizorní klimatizaci.

Přepadne-li vás vedro nečekaně, vsaďte na mokré záclony nebo závěsy. V kombinaci s průvanem se ve vašem bytě bude ihned dýchat (a spát) stokrát lépe.

V krajní situaci můžete jednoduše hodit své pyžamo či deku v sáčku do mrazáku. Tento efekt sice nevydrží extrémně dlouho, ale na usínání to úplně stačí.

Jak se vedrem vypořádávaly naše babičky:

  • Pravidelně si mokřily vlasy.
  • Používaly lehké bavlněné oblečení.
  • Pracovaly s bylinami, které umí ochlazovat tělo (například orlíček).

Praktické rady, jak zchladit tělo v létě

Ledové obklady

Ledové obklady aplikujte na krk, zápěstí nebo spodní část nohou. Také můžete použít studenou sprchu nebo koupel.

Chladivé gelové podložky a polštáře

Tyto polštáře jsou naplněny gelovou tekutinou, která se ochladí v lednici nebo mrazáku. Jakmile jsou dostatečně dlouho v ledovém prostředí, nasají na sebe okolní teplotu a vydrží vám klidně i pár hodin.

Mokré tričko

Pracujete-li z domova, můžete vyzkoušet trik s mokrým tričkem. To si ve vlažné vodě namočte, vymáchejte a pak oblečte. Tělo se příjemně zchladí a vydrží to nečekaně dlouho.

Zdroj: