Migréna není jen nepříjemná pulzující bolest hlavy. Pokud vás někdy postihla oční migréna, nebo migréna s aurou, všimli jste si určitě i poruch zraku. Jaký je mezi těmito typy migrén rozdíl a jak se s nimi vypořádat jednou pro vždy?

Zdroj: Youtube

Jak se projevuje oční migréna?

Migréna s aurou je poměrně běžná, představuje totiž až 20% všech migrén. Méně častá je takzvaná oční migréna, která se objevuje jen u jednoho z 200 lidí, kteří na migrénu trpí. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že oční migréna postihuje jen jedno oko, migréna s aurou obě dvě.

U migrény s aurou poruchy zraku mají tendenci odeznít dříve, než začne bolest hlavy. Naopak u oční migrény poruchy zraku přetrvávají a můžete cítit bolest přímo za postiženým okem.

Proč máme migrénu?

Příčina obou těchto typů migrény je zatím neznámá. Každopádně u migrény obecně hraje roli genetika, životní styl, a hlavně vaše psychika. Migréna ráda útočí na lidi s depresí, úzkostí, nebo s jinou mentální poruchou či poruchou osobnosti.

U migrény s aurou je spouštěčem mozek, přesněji týlní kůra mozku. Proto, pokud migrénou s aurou trpíte, když zavřete oči, vizuální problémy nepřejdou a porucha vidění bude pokračovat.

U oční migrény je zdrojem sítnice, proto vám zavření očí poskytne úlevu a oční problémy přejdou.

Jak se léčí oční migréna?

Pokud vás opakovaně trápí jakýkoliv druh migrény, vždy je na prvním místě vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Lékaři vás podrobí několika různých vyšetření a zjistí, odkud migrény pochází. Následně nasadí léčbu. Běžně předepsané léky zahrnují analgetika jako paracetamol a ibuprofen, které mohou zmírnit bolest. V některých případech mohou být účinné i specializované léky na migrénu, známé jako triptany, a léky proti nevolnosti, zvané antiemetika.

Existují samozřejmě i alternativní metody léčby. Patří mezi ně akupunktura, nebo například biofeedback.

Biofeedback?

Jedná se o techniku, která vám umožňuje získat lepší kontrolu nad fyziologickými funkcemi, které jsou normálně automatické, jako je srdeční tep, krevní tlak nebo svalové napětí. Proces biofeedbacku obvykle zahrnuje použití speciálního zařízení, které monitoruje tyto funkce a poskytuje vám v reálném čase zpětnou vazbu, obvykle prostřednictvím vizuálního nebo zvukového signálu. V kontextu migrény je myšlenka taková, že pokud se naučíte rozpoznávat signály, které předcházejí migréně (například zvýšený srdeční tep nebo svalové napětí), můžete se naučit tyto funkce kontrolovat a potenciálně předejít samotné migréně nebo alespoň zmírnit její symptomy.

Závěrem je důležité zmínit, že každá migréna je důležitá, a pokud se vám bolesti hlavy a symptomy vrací, určitě je nutná konzultace s lékařem. Alternativní metody léčby mohou být účinné, ale jen jako vedlejší pomoc při profesionální a odborné léčbě.

Zdroje: