Hemoroidální nemoc je pro mnohé tabu, o kterém se ostýchá mluvit i s nejbližšími a návštěvu lékaře oddaluje. Lékárny nabízejí široký sortiment přípravků pro samoléčbu, přesto je (alespoň v případě neustupujících obtíží) pro určení správné diagnózy a stanovení vhodné léčby nejlepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Kdy zpozornět a navštívit lékaře?
Jak rozpoznat hemeroidy
Existují dva typy hemoroidů – vnitřní a vnější. Nelze říci, že jeden typ je horší než druhý, oba mohou způsobovat nepříjemné problémy, záleží především na velikosti a stupni závažnosti nemoci. Neléčené vnitřní hemoroidy mohou způsobovat krvácení, vnější hemoroidy mohou vést ke srážení krve (trombóze), což může vést k nepříjemným bolestem v postižené oblasti. Čím dříve hemoroidální nemoc začnete řešit, tím lepších výsledků dosáhnete léčbou a vyhnete se závažnějším komplikacím onemocnění, vysvětluje web Cevy-zily.
Hemeroidy se projevují různými symptomy, mezi nejběžnější patří:
- Krvácení: Obvykle bezbolestné, zaznamenané na toaletním papíře nebo ve stolici.
- Svědění nebo podráždění v anální oblasti.
- Bolest nebo nepohodlí, obzvláště při sezení.
- Otoky kolem konečníku.
- Hemeroidální výrůstky: Tyto mohou být nahmatatelné kolem konečníku a jsou jedním z jasných znaků hemeroidů.
Kdy vyhledat lékaře?
Pro některé z nás je samotný výskyt hemoroidů dostatečným důvodem pro vyhledání odborné pomoci, jiní se uchylují k samoléčbě. Ovšem pokud jste zkoušeli bojovat s hemoroidy svépomocí a příznaky neustupují nebo se často vrací, doporučujeme navštívit lékaře, především tehdy, pokud se u vás objeví:
Krvácení
Jakékoliv krvácení z konečníku je neobvyklé a může být spojené nejenom s hemoroidy, ale také s jiným onemocněním. Mezi typické příznaky hemoroidů patří výskyt jasně červené krve na toaletním papíru nebo odkapávání krve do toaletní mísy při stolici. Pro správnou léčbu je důležité určit příčinu takového krvácení, proto doporučujeme situaci nepodceňovat a navštívit lékaře. Pokud pozorujete silné krvácení z konečníku, které může být doprovázené závratěmi nebo mdlobami, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.
Krvavá stolice
Pokud je vaše stolice neobvyklé kaštanově červené barvy, může se jednat o známku krvácení. Takové krvácení může být spojené s výskytem hemoroidů, ale příčiny mohou být i jiné. Je to právě lékař, který na základě vyšetření dokáže vyhodnotit situaci a nastavit vhodnou léčbu.
Bolest v konečníku
Hemoroidy mohou způsobit bolest nebo nepohodlí, kdy vám sezení není příjemné a hledáte vhodné úlevové polohy. Pokud trpíte stálými bolestmi, návštěva lékaře a optimální léčba vám mohou pomoci od problémů rychleji než zkoušení „babských“ rad.
Domácí léčba hemoroidů
V mnoha případech lze hemeroidy léčit doma pomocí jednoduchých opatření:
Dietní změny: Zvýšení příjmu vlákniny a tekutin může zmírnit zácpu a usnadnit vyprazdňování. Vyhněte se slaným a kořeněným jídlům, alkoholu. dále tučná a smažená jídla dráždí zažívací systém a zhoršují zácpu. Omezit byste měli i kofein.
Sedadla a teplé koupele: Můžou pomoci zmírnit bolest a otoky.
Volně prodejné léky: Masti, krémy a čípky mohou poskytnout rychlou úlevu. Mezi nejpoužívanější přípravky na hemoroidy se dnes řadí především Dobexil, Faktu, Hemor-rite, Hemostop, Mastu, Procto-Glyvenol nebo Spofax. Ačkoliv jednotlivá léčiva pochází od různých výrobců, často jde o kombinaci stejných účinných látek, jako je například kalcium dobesilát, cinchokain-hydrochlorid, lidokain-hydrochlorid, tuk žraločích jater nebo extrakt živých kvasinek.
Hygiena: Důkladné a šetrné čištění postižené oblasti.
Bez rozdílu jaký máte typ hemeroidů, zda jsou vnější, vnitřní, bolestivé, nebo zatím nezpůsobují nepříjemné pocity, měli byste změnit svůj životní styl, tak aby zahrnoval nějaké cvičení (běh, nebo chůzi), jezte hodně vlákniny a pijte hodně vody.
Vyhýbejte se činnostem, které mohou způsobit hemeroidy, jako například dlouhé sezení, drsný toaletní papír, namáhavé tlakové cviky a v neposlední řadě předcházejte zácpě.
Nejrychlejší úleva od hemoroidů – jsou ledové zábaly v patnáctiminutových intervalech. Chlad pomáhá minimalizovat zánět a svědění. Tento postup je pro lidi, kteří mají rádi přirozený přístup, bez chemických látek. Pokud nejste zastáncem studených obkladů, pomůže Vám teplá vana, nebo sprchovací kout. Tyto formy pomoci Vám sníží otok a pocit svědění hemeroidů.
V lékárnách najdeme mnoho krémů, které Vám zmírní svědění a bolest hemeroidů. Ale tyto krémy nejsou schopny vyléčit ani zmenšit hemeroidy, je to jen krátkodobá pomoc. Jsou to přípravky určeny na příjemné prožití dne, bez bolesti a svědění. Pokud chcete Váš problém s hemoroidy vyřešit, posviťte si na životní styl, stravovací návyky. Dobrým začátkem je strava s vysokým obsahem vlákniny. Protože zácpa je jednou z nejčstějších příčin vzniku hemeroidů.
Mnozí lidé preferují přírodní léčbu hemoroidů pomocí bylinek. Jak již bylo zmíněno výše, vhodný je například heřmánek pravý, měsíček lékařský nebo řebříček obecný. Kromě toho by mohl pomoci také kostival lékařský, ze kterého se připravuje výluh (2 lžičky kořene je nutné přelít 200 ml vroucí vody a nechat 15 minut louhovat). Do toho se pak namáčí bavlněná látka a ve formě obkladu se přikládá na konečník.
Příčiny vzniku hemoroidů
Protože jsou hemoroidy vysoce namáhané a citlivé, i mírné podráždění může způsobit patologické rozšíření, zduření a tvorbu bolestivých uzlíků. Za rozvoj obtíží může být zodpovědný třeba dlouhodobý nárůst žilního tlaku, zvýšený tonus svěračů nebo zvýšený nitrobřišní tlak. Kromě toho svou roli hraje i celá řada dalších faktorů, kam patří:
- chronická zácpa či průjmy,
- chronický kašel,
- dysfunkce pánevního dna,
- hormonální změny v těhotenství,
- tlak plodu na břišní stěnu,
- genetické predispozice,
- životní styl pacienta (špatné stravování, nedostatek pohybu),
- špatné defekační návyky, nedostatečná hygiena,
- alkoholismus, kouření, stres či emocionální zátěž.