Cukety jsou oblíbenou zeleninou, která není jen lahodná, ale také velmi zdravá. Tyto „malé dýně“, jak se jim někdy přezdívá, jsou nejen chutné, ale také ohromně zdravé. Jsou relativně cenové dostupné (nebo si dokonce pěstujete na zahrádce) a jsou nabité výživnými látkami jako vláknina, vitamíny A a C, draslík a antioxidanty. Jsou také nízkokalorické, což je dělá ideální volbou pro ty, kteří dbají o svou váhu.

Podle nejnovějších studií, právě výše zmíněné antioxidanty (lutein a zeaxanthin) snižují riziko onemocnění nebo poškození zraku. A to převážně takové, které běžně souvisí s věkem a stárnutím. Strava, která zahrnuje potraviny bohaté na lutein a zeaxanthin, je dokonce prevencí šedého zákalu.

Cuketa také pomáhá stabilizovat krevní cukr. Zabraňuje prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi po jídle. Účinnou prevencí diabetu je hlavně cuketová slupka, která obsahuje mnohem více antioxidantů nežli dužina. Proto je obecně doporučováno cuketu neloupat a konzumovat ji se slupkou, radí web AZ recepty.

Zdroj: Youtube

6 zdravých dobrot z cuket

Takže až se rozhodnete připravit si jídlo, nezapomeňte na všestrannou a zdravou cuketu, která vaše jídla okoření a zároveň vám prospěje i zdravotně. Níže vám přinášíme tipy, co všechno se dá s cuketou v kuchyni vykouzlit.

1. Grilované cukety jsou jednoduchým a zároveň chutným způsobem přípravy. Stačí cukety nakrájet na tenké plátky, pokapat olivovým olejem a osolit. Poté je stačí grilovat na pánvi nebo grilu až do zlatohnědé barvy. Tato metoda zachovává většinu živin a cukety se stanou krásně šťavnatými.

2. Pro ty, kteří preferují bezlepkovou stravu nebo jednoduše chtějí snížit příjem kalorií, jsou cuketové těstoviny skvělou alternativou k tradičním těstovinám. Stačí cukety nastrouhat nebo použít speciální nástavec na strouhání, který najdete u některých struhadel. Poté cukety jen krátce orestujte, přidáte omáčku podle vašeho výběru a máte hotovo.

3. Plněné cukety jsou dalším oblíbeným jídlem, které si můžete vychutnat. Vydlabejte cuketu a naplňte ji libovolnou směsí, kterou máte rádi. Můžete použít mleté maso, zeleninu, luštěniny nebo rýži, přidat bylinky a koření a dopečte na pekáči. Takovýto pokrm je nejen výživný, ale i velmi chutný.

4. Cuketa se dá využít i v dezertech! Přidejte nastrouhanou cuketu do těsta na koláč nebo muffiny. Díky své vláknině a obsahu vody přidá cuketa do pečiva šťavnatost a chuť, aniž by bylo nutné přidávat více tuku.

5. Nakládané cukety jsou výborným způsobem, jak si zachovat chuť a prodloužit trvanlivost tohoto letního plodu. Nakrájejte cukety na tenké plátky, přidejte do sklenice s octem, vodou a kořením podle své chuti a nechte je odležet několik dní. Můžete si tak vychutnat lahodné nakládané cukety po celý rok.

6. Máte rádi chipsy, ale nechcete konzumovat ty nezdravé z obchodu? Můžete si snadno připravit vlastní cuketové chipsy. Stačí cuketu nařezat na tenké plátky, pokapat olejem, osolit a péct na pečícím papíře dozlatova.

Kdy je cuketa jedovatá?

Divoké cukety mohou být pro člověka toxické, protože obsahují cucurbitaciny – extrémně hořké toxiny. Ty způsobují zažívací problémy, nebo příznaky lehké otravy:

  • zvracení
  • průjem
  • silné bolesti v oblasti břicha
  • závratě a mdloby

Komerční odrůdy jsou vyšlechtěny tak, aby toxiny neobsahovaly, tedy jsou pro konzumaci naprosto bezpečné. Obzvláště velký pozor si však musí dávat pěstitelé, kteří cuketu pěstují takzvaně podomácku. Běžně se totiž stává, že z kultivované jedlé odrůdy vyrostou nejedlé toxické cukety. Problémem je opylení divokými nebo okrasnými tykvemi. Takto oplodněné jedlé cukety pak mohou začít produkovat mnohem více cucurbitacinů a stanou se tak toxickými.

Je možné poznat, že je cuketa ze zahrádky toxická? Ano, jedovaté cukety jsou abnormálně hořké.

Zdroj: AZ recepty, recepty, studie