Opar způsobuje vir herpes simplex (HSV) a je to nehezký puchýřek na rtech či v oblasti nosu. Herpes je vir, který v těle i po odeznění příznaků zůstává v takzvaném spícím režimu. Když se pak objeví opar, je to projev infekce.

Zdroj: Youtube

Co za opar může?

Opar je příznak napadení virem HSV, který se vrací a opakuje ve chvíli, kdy ho něco aktivuje. Za to většinou může například stres, oslabená imunita nebo horečka. Výskyt oparů může ovšem podpořit i to, když máte menstruaci nebo se vystavujete slunci.

Běžná léčba

Ačkoliv se virus oparu nedá úplně vyléčit, vřídků se můžete zbavit poměrně rychle. Na opary se používají antivirové masti, náplasti na opary a pudry, které mají tendenci vysušovat. Dobře funguje například tea tree olejíček nebo obklady z heřmánku či šalvěje. Lékaři na opary také doporučují propolis.

Babské rady

Jako u většiny zdravotních neduhů, i u oparů existuje spoustu přírodních a babských rad, které dopomohou rychlejšímu vyléčení a zmírnění bolesti. Patří mezi ně například tyto:

  • Led

Aplikace ledové kostky přímo na opar může pomoci snížit zánět a bolest. Led by měl být aplikován v krátkých intervalech, aby se zabránilo omrzlinám. Dobře pomohou i studené obklady.

  • Česnek

Česnek je známý svými antivirovými schopnostmi. Rozmačkaný nebo přeříznutý česnek můžete aplikovat přímo na opar. Nejenže působí antivirově, urychluje také hojení.

  • Aloe

Gel z aloe vera je také na opary zázračný. Aloe působí protizánětlivě a zbaví vás nepříjemné bolesti v oblasti oparu.

  • Med

Med má zase antibakteriální i antivirové vlastnosti. Naneste trochu medu na opar několikrát denně a zmírněte tím bolest. Opar se po aplikaci medu rychleji zahojí.

  • Černý čaj

Sáček černého čaje můžete namočit v horké vodě, nechat trochu vychladnout a poté aplikovat přímo na opar. Taniny, látky obsažené v čaji, napomáhají ke snížení bolesti a vyženou zánět.

Ačkoli tyto babské rady mohou pomoci zmírnit příznaky oparu, pokud opar trvá déle než týden nebo se často vrací, navštivte raději lékaře. I pokud na opary netrpíte, snažte se o prevenci - vyvarujte se přímého kontaktu s lidmi, kteří mají zrovna opar, udržujte své rty hydratované a chraňte je před sluncem.

Zdroje: