Zánět dásní je způsoben přemnožením bakterií v našich ústech, na povrchu zubů nebo v zubním plaku. Škodlivé účinky baterií se naše tělo snaží zastavit právě zánětem. Do zanícených částí dásně tělo pumpuje obranné krvinky, které způsobí, že místo je opuchlé, zarudlé, citlivé a bolestivé. Pokud se zánět neléčí a přetrvává více dní, může to způsobit velmi nepříjemné komplikace. Pokud trvají bolesti více než týden, rozhodně navštivte lékaře.

Zdroj: Youtube

Prevence je základ

Jako vždycky platí, že prevencí dosáhnete zázraků. Nečekejte tedy na to, až se objeví první problémy zánětu dásně, a věnujte zvýšenou pozornost prevenci. Nejdůležitější je, abyste dostatečně často navštěvovali zubní hygienu a čistili si opravdu dobře zuby. Nikdy nechoďte spát s nevyčištěnými zuby, používejte denně zubní nit a mezizubní kartáčky, a hlavně navštěvujte pravidelně svého zubaře. Používejte kvalitní pastu na zuby a celkovému čištění věnujte vždy alespoň 5 minut ráno i večer.

Projevy

Nejste si jisti, jestli je to právě zánět dásní, co vás trápí? Zánět dásní se obvykle projevuje zarudnutím, otokem a velkou bolestivostí dásní. V pokročilejších stádiích může dojít ke krvácení při čištění zubů, při jídle, nebo dokonce spontánně. Pokud kterýkoliv z příznaků trvá více než týden, navštivte určitě zubaře.

Jak se léčí?

Prvním krokem by měla být návštěva zubaře, který provede diagnostiku a určí vhodnou léčbu. V některých případech může být nutné podstoupit profesionální čištění zubů nebo dokonce chirurgický zákrok. Existuje také několik domácích léčebných postupů, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Mezi ně patří oplachování úst solným roztokem, používání antiseptických ústních vod nebo aplikace ledových obkladů na postiženou oblast. Babské rady také doporučují vodu s měsíčkem, požvykování hřebíčku či aloe vera.

Zdroje:

  • https://www.addent.cz/blog/gingivitida
  • https://www.zuby.cz/a/ii-gingivitida-zanet-dasni
  • https://www.nzip.cz/clanek/664-zanet-dasni-gingivitida