Sáhněte po bylinkách

Když mluvíme o vitamínech a posílení imunity, vždy nás na první dobrou napadne ovoce a zelenina. Vitamíny získané z těch potravin jsou opravdu k nezaplacení. Na účinné plody rakytníku a šípku si také ještě nějaký ten týden musíme počkat, ale co se takhle poohlídnout po bylinkách? Bylinky nepomáhají pouze při rozhozeném žaludku. Dokážou nás opravdu nakopnout. A co může být pro naše tělo lepšího, než čerpání energie přímo z přírody? Energii a sílu načerpáme ze zelených zázraků, jako je například šalvěj, lípa, echinacea nebo kopřiva. Tyto bylinky jsou v našich končinách známé a běžně dostupné. Už jste ale slyšeli o bylince jménem právenka latnatá? Právě rostlina s tímto neobyčejným jménem v sobě ukrývá neobyčejnou sílu, kterou nám je ochotná poskytnou.

Zdroj: Youtube

Zázrak jménem právenka latnatá

Právenka latnatá je významná léčivka pocházející z Asie. Již po staletí se hojně využívá v ajurvédě a východní medicíně. Je na čase, abychom její sílu objevili i my. Její účinky jsou velmi obsáhlé – její pravidelné užívání může snížit hladinu cukru v krvi, působí jako antioxidant a celkově pročistí organismus. Podporuje funkci jater a pomáhá udržovat zdravé klouby. Právě v ajurvédě se právenka doporučuje k prevenci a léčbě rakoviny. Jejím nejsilnějším benefitem však zůstává podpora přirozené obranyschopnosti. Dokáže velmi rychle nakopnout imunitní systém a podporuje funkci dýchacího systému. Narazíte na ni ve formě bylinných čajů, tinktur nebo tablet. (PATOČKA, Jiří; NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Právenka latnatá.)

Na co si dát při užívání právenky pozor

Zázračné účinky právenky ale rozhodně nezkoušejte, pokud jste těhotné nebo kojící. Bylina sama o sobě může fungovat i jako antikoncepce, proto by při jejím užívání mohlo dojít až k potratu. Ojediněle se může dostavit i bušení srdce a závratě. Někomu se po jejím užití může objevit svědivá vyrážka. Právenka je silná rostlina – je silná svými léčivými účinky. Naše tělo ale na takovou sílu může reagovat různě, reakce jsou tedy velmi individuální. Pečlivě sledujte svoje tělo a organismus, jak na užívání byliny reaguje a podle toho teprve dál pokračujte v užívání nebo ji naopak vynechte úplně. (PATOČKA, Jiří; KILLI, Uday Kumar; NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Andrographolidy: bioaktivní látky právenky latnaté (Andrographis paniculata).)

Další pomocníci při stresové zátěži

Právenka je bylinka, kterou je dobré znát a okusit její zázračné účinky, podpořit s ní organismus a posílit imunitu. Pro to, abychom ustáli stresové situace a zátěž, které se čas od času prostě nevyhneme, existuje ale několik dalších přírodních pomocníků, kteří nás můžou posílit. Určitě mějte po ruce kozlík lékařský, který podporuje zdravý spánek. Jakmile budete dostatečně odpočinutí, máte napůl vyhráno. Zkuste se ale poohlídnout i po dalších přírodních zdrojích, jako je například rozchodnice růžova. Ta pomáhá se přizpůsobit neustále se měnícím životním situacím a poradí si se stresem i s únavou. V neposlední řadě myslete na to nejdůležitější, co nám příroda nabízí, a to je zázemí a pobyt v ní. Vyrazte do přírody a zklidněte tělo i mysl.

Zdroje:

  • PATOČKA, Jiří; NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Právenka latnatá.
  • PATOČKA, Jiří; KILLI, Uday Kumar; NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Andrographolidy: bioaktivní látky právenky latnaté (Andrographis paniculata).
  • https://botanic.cz/herbar/andrographis-paniculata
  • https://www.incabotanica.com/vsechny-produkty/bylinne-smesi/pravenka-latnata/
  • https://www.drmax.cz/green-idea-pravenka-latnata-60-tobolek?gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWN0Ssesq0V0PbjCciMtl4H3P4CscyyqdfQlyeI6l896uqnx7WxUy0qxoCn0oQAvD_BwE