Přemýšleli jste někdy o tom, proč máte stále chuť na potraviny s vysokým obsahem cukrů a sacharidů? Proč mám větší chuť na cukr, když jsem ve stresu nebo mám špatnou náladu? Proč máme větší chuť na cukr poté, co jsme si nějaký dali?
Jak uvádí web Medium, ne vždy je mozek jediným viníkem, proč máme neovladatelnou chuť na sladké. Ve skutečnosti jsou však některé naše střevní mikroorganismy spolupachateli zločinu chuti na cukr. Špatné bakterie v našich střevech vytvářejí spojení s mozkem prostřednictvím osy střevo-mozek pro obousměrný přenos signálů a snaží se změnit střevní prostředí na příznivější místo pro jejich kolonizaci tím, že nás nutí k chuti na potraviny s vysokým obsahem cukru. Postupem času dobré bakterie v našich střevech hynou a náš střevní mikrobiom se dostává do nerovnováhy s přemnožením patogenních nebo choroboplodných bakterií. Tyto špatné bakterie mohou nakonec chutě na cukr vymknout kontrole.
Střevní flóra ovlivňuje chutě
Vaše radary už možná zachytily termín probiotika. Jedná se o bakterie, které pomáhají udržovat zdravou rovnováhu flóry v břiše a jsou často zmiňovány jako posilovače imunity. Vědci zjistili, že flóra neboli střevní bakterie jsou jiné u lidí, kteří mají chuť na sladké, a jiné u těch, kteří takovou chuť nepociťují. Takže pokud se chcete zbavit chutí na sladké nebo excesivního přejídání, pořiďte si nějaký doplněk stravy nebo se zaměřte na potraviny a nápoje, které probiotika obsahují. Kvašené potraviny mohou zvýšit hladinu "dobrých" bakterií, zlepšit náladu a zmírnit chutě. Navíc mírně kyselá chuť může být dalším způsobem, jak mohou fermentované potraviny pomoci, protože máme tendenci toužit po větším množství toho, co jíme. Sladké plodí sladké, takže čím méně sladkého konzumujeme, tím méně nás to tam táhne, píše server Fitastyl.
Zkuste do svého každodenního jídelníčku zařadit potraviny z následujícího seznamu:
MISO – je fermentovaný sójový výrobek, který se prodává jako pasta. Enzymy, které miso obsahuje, zabraňují růstu špatných bakterií v trávicím traktu. Při nákupu misa vybírejte miso vyrobené z hnědé rýže, nikoli z ječmene.
KOMBUCHA – je fermentovaný studený čaj, obsahuje několik druhů dobrých bakterií. Při fermentačním procesu vzniká kyselina octová (vyskytuje se také v octu), která má příznivý vliv na metabolismus.
PU-ERH ČAJ – vyrábí se ze stejné rostliny jako zelený čaj, ale je fermentovaný. Tento čaj snižuje syntézu mastných kyselin a potenciálně snižuje hladinu cholesterolu. Většinou se konzumuje jako horký nápoj. Vyrábí se s různými příchutěmi.
ZELENINA nakládaná – vyrábí se však mléčným kvašením, obsahuje probiotika, která v zelenině nakládané v octovém nálevu chybějí. Kvašená zelenina se samozřejmě také vyhýbá potravinářským barvivům a umělým sladidlům.
KEFÍR - má vyšší obsah probiotik než jogurt. Zatímco v jogurtu stačí dva druhy dobrých bakterií (jogurtových kultur), v kefíru jich je více než deset. Navíc mnoho lidí, kteří nesnášejí laktózu nebo mají problémy s trávením mléčných výrobků, může kefír tolerovat.