Snad každý ho má v kuchyni. Dáváme ho do salátů, na těstoviny, nebo si ho je tak nakapeme na pečivo. Olivový olej je plný omega mastných kyselin důležitých v prevenci v prevenci proti onemocnění srdce a krevního oběhu což jsou zároveň nejčastější zdravotní problémy dnešní doby. Krétští sedláci dokonce pijí k snídani sklenku olivového oleje. Považují olivový olej za jejich studnici mládí a věří, že jim dodá zdraví a vitalitu až do vysokého věku.
Nekvalitní olej může být zdraví nebezpečný
Než se dostaneme k olivovým olejům a jejich kvalitě, první řadě je dobré vědět, že na olivovém oleji lisovaném za studena se rozhodně nesmaží. Je určený výhradně pro studenou kuchyni, protože se přepaluje. A přepalováním se uvolňují toxické látky, které mohou být karcinogenní. Nahraďte ho máslem, sádlem nebo kokosovým olejem.
Jak se uvádí na Seznam, důležité však je, jaký olivový olej si kupujeme. Nejde ani tak o značku, jde o jeho typ. Doporučuje se do kuchyně kupovat pouze extra panenský olivový olej. Ten je lisovaný za studena a neprochází žádnou chemickou úpravou. Zachovává si tak veškeré antioxidanty a vitamíny. Oleje označené pouze jako panenské olivové oleje jsou již méně kvalitní a rafinované oleje jsou chemicky upravené.
Jenže ani to už v dnešní době není zárukou toho, že nejsme klamáni. Může totiž docházet k tomu, že kvalitní olivový olej z jedné země je v jiné zemi smícháván s jiným méně kvalitním olivovým olejem. Originální lahve jsou pak znovu naplněny touto nekvalitní směsí a prodávány na trhu jako extra panenský olivový olej. A to je špatně. Bohužel takových případů bylo za poslední dobu na českém trhu zaznamenáno mnoho. Zaznamenány byly i případy, kdy olivové oleje obsahovaly zbytky přípravků proti škodlivému hmyzu, které jsou již 40 let v Evropě zakázány. Zbytky těchto přípravků byly objeveny i v olivových olejích určených speciálně pro děti. Pokud tedy obchodníci nebo výrobci přimíchají do olivového oleje ten rafinovaný nebo nedej bože další chemii, může to být dzraví škodlivé, jak potvrzuje výzkum.
Jak poznat kvalitní olivový olej
Podle webu iReceptar, je nejlepším způsobem, jak poznat kvalitní extra panenský olivový olej, je ochutnat. V obchodě však nemůžeme otevírat láhve a „koštovat". Existuje však šest kroků, které nám pomohou rozpoznat, zda kupujeme kvalitu nebo vám výrobci lžou. Zkuste se zaměřit na to, odkud olej pochází a jak je specifikován.
Hledejte datum sklizně a název farmy. Čím více specifik, tím lépe. Pokud štítek uvádí jméno producenta nebo farmy a odrůdu použitých oliv, je velmi pravděpodobné, že je olej pravý. Pokud vidíte hladinu volných mastných kyselin nebo FFA (fatty acidity level – obsah nasycených mastných kyselin), máte vyhráno. Extra panenské olivové oleje by měly mít FFA pod 0,2 %.
Věděli jste, že Austrálie a Chile mají ty nejkontrolovanější procesy výroby olivového oleje? Ani jedna z těchto zemí nemíchá zbytkové olivové oleje z předešlé sezóny. Olivové oleje označené EVOO z Austrálie nebo Chile mohou být ty nejlepší, jaké můžete najít.
I když nejste sommelier olivových olejů, sami dokážete rozpoznat kvalitu. Nekvalitní olivové oleje jsou často kyselé, bez chuti. Kvalitní olej má čistou chuť i vůni, dlouhotrvající chuť v ústech, která nezmizí po pár sekundách, jasně zelenou barvu. Měl by chutnat mírně zemitě, kořenitě a v hrdle by měl mírně pálit.
Zdroj: iReceptar, Výzkum, Seznam,Energie zivota, Studie