Zde je několik důležitých informací a faktů o prediabetu a o opatřeních, která musíte učinit, abyste zůstali zdraví. Prvním krokem při zvládání prediabetu je pochopit, co diagnóza prediabetu znamená. Přečtěte si další informace o této diagnóze a o tom, co můžete udělat.

Prediabetes je varování

Česku se léčí přibližně milion lidí. Praktičtí lékaři ale v poslední době sledují také nárůst pacientů s prediabetem, tedy jakýmsi předstupněm cukrovky. Prediabetes je pojmenován tak, že se jedná o předstupeň nebo rané stadium diabetu 2. typu. Znamená to, že máte vyšší hladinu cukru v krvi, než je normální, ale není dostatečně vysoká na to, aby se dala považovat za diabetes 2. typu.

U zdravého člověka by měla být hodnota glykémie, tedy cukru v krvi, do 5,6. Dostane-li se přes hodnotu sedm, jde už o diabetes 2. typu. Odborníci z této laboratoře ale stále častěji vídají i hodnoty, které ukazují na prediabetes.

„Je to takové varování. Ví se, že pacienti, kteří jsou označováni jako prediabetes a mají glykémii v zóně, která je mezi diagnózou diabetu a mezi normálními hodnotami, se k diabetu dopracují,“ říká Radiožurnálu biochemik Marek Antoš.

Zdroj: Youtube

Začněte jednat

Prediabetes je závažný stav. Bez zásahu mají lidé s prediabetem až 50% šanci, že se u nich v příštích 5-10 letech vyvine diabetes 2. typu. Prediabetes vás také vystavuje zvýšenému riziku vzniku srdečních onemocnění a mrtvice.

Jak víte, prediabetes je časné stadium diabetu 2. typu. Prediabetem můžete trpět mnoho let, a přesto se u vás neprojeví žádné příznaky. Je to proto, že prediabetes má zřídkakdy nějaké příznaky. Je tedy pravděpodobné, že stejně jako u většiny lidí s prediabetem zůstane často neodhalena, dokud se u vás neobjeví vážné zdravotní problémy. Dobrou zprávou je, že prediabetes je zcela zvratitelný, pokud podniknete správná opatření, což je možné pouze tehdy, pokud znáte varovné příznaky.

Rizikové faktory prediabetu

  • Stáří 45 let a více
  • Kouření
  • Vysoká hladinu cukru v krvi
  • Výskyt diabetu 2. typu v rodině
  • Neaktivní životní styl
  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
  • Obstrukční spánková apnoe
  • Těhotenská cukrovka (diabetes během těhotenství)
  • Konzumace těžké stravy s obsahem zpracovaného červeného masa a sladkých nápojů.
  • Užívání některých léků, steroidů, antipsychotik a léků na HIV

Varovné signály

1. Změny vzhledu vaší pokožky

Jedním z varovných příznaků prediabetu a nediagnostikované cukrovky jsou změny vzhledu vaší pokožky. Pokud máte prediabetes, můžete si na svém těle všimnout kožních štítků nebo malých kožních výrůstků, zejména na očních víčkách, krku a v podpaží.

Na rukou, chodidlech, pažích a nohou se mohou objevit otevřené rány, vředy a puchýře. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi může vést k poškození nervů a špatnému prokrvení, což tělu ztěžuje hojení ran.

2. Rozmazané vidění

Prediabetes a diabetes mohou ovlivnit váš zrak a ohrozit ho. Cukrovka je hlavní příčinou nejnovějších případů slepoty u dospělých. Retinopatie, glaukom a šedý zákal jsou jedny z nejčastějších očních onemocnění způsobených cukrovkou.

3. Únava

Pokud máte prediabetes, můžete se cítit neustále neobvykle unavení. Jedním z prvních příznaků prediabetu je pocit neustálé únavy. Lidé, kteří mají prediabetes, se často cítí vyčerpaní, i když nevykonávali žádnou namáhavou činnost. Také spí více než obvykle, a to i během dne. Únava a vyčerpání mohou souviset s vysokou a nízkou hladinou cukru v krvi v kombinaci s neschopností vašeho těla účinně využívat inzulin.

4. Zvyšování hmotnosti

Dalším příznakem prediabetu je přibývání na váze nebo nadváha. Může se jednat o inzulinovou rezistenci. Lidé s inzulinovou rezistencí mají tendenci snadno přibírat na váze. V důsledku toho se jim pravděpodobně také zvětší obvod pasu.

Příležitost ke změně

Prediabetes probíhá v podstatě stejně jako cukrovka. Normální proces, při kterém hormon inzulin „otevírá krevní glukóze dveře“ do buněk, je nějakým způsobem narušen. Buď je inzulinu nedostatek, nebo buňky nejsou schopné na jeho podnět správně odpovědět. Glukóza tak zůstává v krvi. Se změnou životního stylu je však někdy možné odvrátit vznik cukrovky, nebo se dokonce prediabetu zbavit úplně. Následující čtyři body by měly být vaší mantrou, pokud vám byl právě diagnostikován prediabetes:

1. Zdravá strava. Vybírejte jídla bohatá na vlákninu a bez přebytečných tuků a kalorií. Zelenina, ryby a celozrnné pečivo jsou odteď vašimi nejlepšími přáteli.

2. Pohyb. Snažte se každý den strávit alespoň 30 minut rychlou chůzí či jízdou na kole, 2× týdně zvolte náročnější aktivitu, jako např. posilování.

3. Snížení hmotnosti. Nevhodné jsou bleskové drastické diety, lepší je dlouhodobá a zdravá změna. I pětiprocentní pokles váhy dokáže snížit riziko cukrovky. Vaše sebevědomí a energie pak značně vzrostou.

4. Léky. Tabletky vám lékař předepíše v případě, že je podle něho riziko diabetu opravdu velké. Berte je podle jeho rady, a to i přesto, že se cítíte dobře.

Zdroj: mayoclinic,lifehack, výzkum, studie, Radiozurnal, wikipedia