Slinivka je důležitý orgán, který produkuje trávicí enzymy a hormony, které regulují hladinu cukru v krvi. Nachází v levém podžebří a měří okolo 20 cm. V její bezprostřední blízkosti bychom našli žaludek, dvanáctník, slezinu a část ledviny. Bolesti slinivky jsou různé a různě intenzivní. Pokud je slinivka podrážděná, obvykle nás na tento fakt upozorní palčivá bolest (zhoršuje se v leže a při zátěži). Na potíže se slinivkou mohou upozornit trávicí potíže (nadýmání, světlá „olejovatá“ stolice, střevní potíže), ale velice často také obyčejné poruchy sliznic (k nim patří také časté potíže s nosohltanem nebo průduškami). Ty by měly z hlediska detoxikace vždy signálem k tomu zaměřit se na očistu slinivky a celého okruhu sleziny, vysvětluje web Celostní medicína.

Zdroj: Youtube

Jak podpořit detoxikaci slinivky

Detoxikace slinivky metodou C.I.C., potažmo detoxikace celého slezinného okruhu můžeme podpořit dietními opatřeními, bylinkami i speciálními kúrami (například kopřivovou).

Slinivku zklidní kromě kopřivy také čerstvá šalvěj – každý den rozžvýkáme a spolkneme jeden lístek. Kúra trvá max. 8 týdnů. Z bylinek můžeme dále využít: lékořici, řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč.

Dejte vale starostem! Slezinný okruh včetně slinivky výrazně poškozuje nadměrná, až chorobná starostlivost. O všechno a o všechny, většinou však o to, co by nám mělo být úplně jedno. Pracujte se svými emocemi a naučte se být „zdravý sobec“. Co nemůžete ovlivnit, nechte plavat, stejně tomu ničím nepomůžete.

Obložte se! Zahřívejte oblast slinivky nahřátým polštářkem a podle potřeby si dopřejte obklad z tučného tvarohu, pokrájené cibule a citronové šťávy. Směs naneste na bavlněný nebo lněný hadřík a přiložte na oblast slinivky. Nechte působit 30 minut. Praktikujte 1 x denně po dobu max. 14 dnů.

Hýčkejte si sliznice! Zvlhčujte je popíjením nebo inhalací Vincentky, dělejte si nosní průplachy, napařujte obličej nad bylinnými odvary, choďte často na čerstvý vzduch a v domácnosti udržujte vlhkost okolo 50–55 %. Sliznice dokáže zvlhčit také drcené lněné semínko: přidávejte jej, kam jen to jde, dobře chutná v jogurtech, koláčích i slaných pokrmech.

Rozprouděte lymfu. Ta pomůže odvádět rychleji odpadní látky z těla a podpoří imunitu. Vhodné jsou ruční masáže, plavání, svižná chůze.

Tip redakce: Vyzkoušejte totální detox organismu pomocí zeleninové šťávy. Zde máte recept:

½ červené řepy
½ okurky
5 mrkví

Řepa podporuje tvorbu červených krvinek a je fantastická pro vyplavování toxinů z těla. Měla by být ale používána šetrně společně s jinými druhy ovoce a zeleniny, které by měly tvořit většinu nápoje. Tato šťáva je velmi lehká a osvěžující.

Strava a životní styl je pro zdravou slinivku základ

Pro posílení funkce slinivky dodržujte několik základních pravidel ohledně vaší stravy a pitného režimu, jak dokazuje studie:
1. Konzumujte vyváženou stravu: Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a bílkoviny. Dbejte na to, abyste přijímali dostatečné množství živin, vitamínů a minerálů.

2. Omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku a cukru: Konzumace příliš mnoho tuků a cukrů může zatížit slinivku a vést k problémům s trávením a hladinou cukru v krvi.

3. Pitný režim: Dostatečná hydratace je důležitá pro správnou funkci slinivky. Doporučuje se pít dostatek vody, případně bylinky jako pampeliška, měsíček, jitrocel či kopřivu.

4. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny: Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jako například celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina pomohou regulovat hladinu cukru v krvi a podpoří zdravou funkci slinivky.

5. Konzumujte potraviny s obsahem probiotik: Probiotika, která se nacházejí v potravinách jako jsou jogurty, kefíry, kysané zelí a kimči, podporují zdravou střevní mikroflóru, což může mít příznivý vliv na funkci slinivky.

6. Omezte konzumaci alkoholu: Nadměrná konzumace alkoholu může poškodit slinivku a vést k problémům s trávením.

Zdroj:Studie, Celostní medicína, Wikipedia