Premium obsah

Posilněte slinivku detoxem. Pomáhají zeleninové šťávy

Posilněte slinivku detoxem. Pomáhají zeleninové šťávy
Slinivka je životně důležitý orgán, který produkuje řadu hormonů. Kromě zdravého životního stylu ji můžete posílit detoxem, třeba pitím zeleninových šťáv. Vyzkoušejte recept v článku.

Slinivka je důležitý orgán, který produkuje trávicí enzymy a hormony, které regulují hladinu cukru v krvi. Nachází v levém podžebří a měří okolo 20 cm. V její bezprostřední blízkosti bychom našli žaludek, dvanáctník, slezinu a část ledviny. Bolesti slinivky jsou různé a různě intenzivní. Pokud je slinivka podrážděná, obvykle nás na tento fakt upozorní palčivá bolest (zhoršuje se v leže a při zátěži). Na potíže se slinivkou mohou upozornit trávicí potíže (nadýmání, světlá „olejovatá“ stolice, střevní potíže), ale velice často také obyčejné poruchy sliznic (k nim patří také časté potíže s nosohltanem nebo průduškami). Ty by měly z hlediska detoxikace vždy signálem k tomu zaměřit se na očistu slinivky a celého okruhu sleziny, vysvětluje web Celostní medicína.

Zdroj: Youtube

Jak podpořit detoxikaci slinivky

Detoxikace slinivky metodou C.I.C., potažmo detoxikace celého slezinného okruhu můžeme podpořit dietními opatřeními, bylinkami i speciálními kúrami (například kopřivovou).

Slinivku zklidní kromě kopřivy také čerstvá šalvěj – každý den rozžvýkáme a spolkneme jeden lístek. Kúra trvá max. 8 týdnů. Z bylinek můžeme dále využít: lékořici, řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč.

Dejte vale starostem! Slezinný okruh včetně slinivky výrazně poškozuje nadměrná, až chorobná starostlivost. O všechno a o všechny, většinou však o to, co by nám mělo být úplně jedno. Pracujte se svými emocemi a naučte se být „zdravý sobec“. Co nemůžete ovlivnit, nechte plavat, stejně tomu ničím nepomůžete.

Obložte se! Zahřívejte oblast slinivky nahřátým polštářkem a podle potřeby si dopřejte obklad z tučného tvarohu, pokrájené cibule a citronové šťávy. Směs naneste na bavlněný nebo lněný hadřík a přiložte na oblast slinivky. Nechte působit 30 minut. Praktikujte 1 x denně po dobu max. 14 dnů.

Hýčkejte si sliznice! Zvlhčujte je popíjením nebo inhalací Vincentky, dělejte si nosní průplachy, napařujte obličej nad bylinnými odvary, choďte často na čerstvý vzduch a v domácnosti udržujte vlhkost okolo 50–55 %. Sliznice dokáže zvlhčit také drcené lněné semínko: přidávejte jej, kam jen to jde, dobře chutná v jogurtech, koláčích i slaných pokrmech.

Rozprouděte lymfu. Ta pomůže odvádět rychleji odpadní látky z těla a podpoří imunitu. Vhodné jsou ruční masáže, plavání, svižná chůze.
 

Tip redakce: Vyzkoušejte totální detox organismu pomocí zeleninové šťávy. Zde máte recept:

½ červené řepy
½ okurky
5 mrkví

Řepa podporuje tvorbu červených krvinek a je fantastická pro vyplavování toxinů z těla. Měla by být ale používána šetrně společně s jinými druhy ovoce a zeleniny, které by měly tvořit většinu nápoje. Tato šťáva je velmi lehká a osvěžující.

Strava a životní styl je pro zdravou slinivku základ

Pro posílení funkce slinivky dodržujte několik základních pravidel ohledně vaší stravy a pitného režimu, jak dokazuje studie:
1.     Konzumujte vyváženou stravu: Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a bílkoviny. Dbejte na to, abyste přijímali dostatečné množství živin, vitamínů a minerálů.

2.     Omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku a cukru: Konzumace příliš mnoho tuků a cukrů může zatížit slinivku a vést k problémům s trávením a hladinou cukru v krvi.

3.     Pitný režim: Dostatečná hydratace je důležitá pro správnou funkci slinivky. Doporučuje se pít dostatek vody, případně bylinky jako pampeliška, měsíček, jitrocel či kopřivu.

4.     Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny: Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jako například celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina pomohou regulovat hladinu cukru v krvi a podpoří zdravou funkci slinivky.

5.     Konzumujte potraviny s obsahem probiotik: Probiotika, která se nacházejí v potravinách jako jsou jogurty, kefíry, kysané zelí a kimči, podporují zdravou střevní mikroflóru, což může mít příznivý vliv na funkci slinivky.

6.     Omezte konzumaci alkoholu: Nadměrná konzumace alkoholu může poškodit slinivku a vést k problémům s trávením.

Zdroj:Studie, Celostní medicínaWikipedia

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.