Co si myslíte o půstu, kdy lidé na Štědrý den hladoví, aby večer viděli zlaté prasátko, a k večeři pak v návalu vlčího hladu spořádají několik porcí kapra, řízků i salátu?

Doufám, že si snad nikdo ani nemůže myslet, že je to dobrý nápad! (smích) Tahle lidová tradice mi přijde mimo a absolutně s ní nesouhlasím. Celodenní hladovění se u večeře projeví tak, že člověk ani neví, kdy má s jídlem přestat. Během jedné hodiny sní obrovské množství jídla, které se špatně tráví, a je to velký nápor na žaludek, střeva i trávicí procesy. Doporučuji proto i přes Štědrý den snídat – ale pozor, ne vánočku s máslem, medem a marmeládou. Důležité jsou bílkoviny, které vytvářejí pocit nasycení. Takže kousek vánočky nevadí, ale dejte si k ní třeba skyr nebo tvaroh. Pokračovat můžete lehkou dopolední svačinkou, třeba v podobě pár kousků cukroví, ale zase s bílým jogurtem. K obědu je dobrou volbou bezmasý houbový kuba nebo čočková či hrachová polévka, protože luštěniny nejen dobře zasytí, ale obsahují málo kalorií. Kdo nevynechá během dne jídlo, bude pak střídmější i během večeře a místo čtyř řízků mu bude stačit jeden.


V jakém vánočním jídle je podle vás ukryto nejvíce tuků nebo cukrů a je tak z hlediska nabírání nežádoucích kil nejrizikovější?

Bohužel všechna naše tradiční vánoční jídla nejsou z hlediska zdravé výživy ani diety žádná hitparáda. V cukroví je samozřejmě obrovské množství tuku a cukru. Večeře se salátem, kde je více majonézy než brambor a k tomu kapr obalený v rohlíku a koupaný ve fritéze, to je vážně problém! Taková večeře často představuje celodenní příjem ženy v redukci. Myslím si ale, že i na vánoční večeři si můžeme dobře pochutnat, pokud ji uděláme v odlehčenější verzi.

Máte konkrétní tipy na lehkou verzi svátečního jídelníčku?

Do salátu můžeme místo tučné majonézy přidat alespoň zčásti jogurt nebo sojanézu, která má jen 12 gramů tuku a chutná skvěle. Kapra můžeme obalit třeba v panko strouhance a dát ho do trouby na pečicí papír a místo klasického cukru v cukroví můžeme použít třeba ovoce, jako jsou datle, fíky nebo švestky – můžeme z nich vytvořit například kuličky obalené v kokosu či kakau. Mouku můžeme zčásti nahradit špaldovou či celozrnnou. Tyto odlehčené módní trendy už jsou k dispozici řadu let, ale bohužel mnoho lidí si stále myslí, že udělat Vánoce tradičně je jediná správná volba pro rodinu. Přitom jde jen o náš úhel pohledu.


Takže můžeme mít na talíři bohaté Vánoce plné laskomin, aniž bychom „šidili“ rodinu?

Samozřejmě. Prostě rodině jen řekněte, že Vánoce pojmete trochu jinak. Spoustě lidí, když se jen mluví o odlehčenější či dietní verzi, se naježí chlupy na těle a odmítají to už principu, protože mají předsudky. Já třeba několik let peču tresku obalenou v mandlových lupínkách, všichni si na tom pochutnají a nikdo to nevnímá jako ošizenou verzi. Můžete říct, že máte skvělý nový recept a bude letos změna, a ne to podávat stylem: Heleď, uděláme tu večeři dietní, ať nás nebolí žaludek. S takovou verzí nejspíš u členů rodiny neuspějete.

A co cukroví ve zdravější verzi, například když místo másla použijeme více ořechů, bílou mouku nahradíme špaldovou – můžeme pak tyto dobroty konzumovat ve větším množství?

To je bohužel častý omyl. Stejně jako máslo jsou i ořechy zdrojem tuku. Jedná se sice o zdravější formu, ale kalorie se z takového cukroví nikam nevytratí. Takže pozor, i zdravější cukroví zobejte v omezeném množství. Já mám třeba moc ráda cukroví s ovesnými vločkami, protože je hutnější i sytější, a pokud si ho nebudeme vyloženě hrnout do úst, stačí nám tři čtyři kousky a budeme se cítit uspokojení a sytí.


Co si budeme povídat – válení u pohádek na gauči nebo návštěva příbuzných je často jediná aktivita, kterou během vánočních svátků děláme. Na cvičení nemáme většinou ani pomyšlení. Máte nějaký tip, jak se přece jenom trochu rozhýbat?

Víte, ono jde vždy o přístup, který máme. Někdo má Vánoce skutečně spojené s tím, že jsou tu od toho, abychom přibírali. Někdo už s tím dokonce dopředu počítá: „Jsou Vánoce, to zase přiberu pět kilo!“ Takové nastavení v hlavě mi přijde jako dobrá výmluva. Pravda ale je, že Vánoce za naše kila navíc nemohou, můžeme si za ně my sami. Věřte mi, že jsou lidé, kteří i 24. prosince vyběhnou na náplavku a dají si svých pět kilometrů. A že fitka mají otevřeno i mezi svátky. Je fajn si uvědomit, že pohyb je důležitý nejenom kvůli spálení kalorií, ale má spoustu benefitů – můžeme si díky němu provětrat hlavu, udržet se v kondici, posílit cévní systém.


Vánoce a Silvestr jsou také časem večírků. Jak ustát všechny ty společenské akce a přitom nepřijmout příliš mnoho skrytých kalorií v alkoholu?

Ředit, ředit a zase ředit! To je základní myšlenka každé oslavy. Když se prolijeme vodou, nezbude nám v břiše tolik místa pro alkohol. Já mám třeba tu fintu, že si preventivně nedávám to, co mi chutná. Místo tří skleniček prosecca, které miluji, raději upíjím jednu skleničku červeného vína, které mi moc nechutná. Takže si splním společenskou povinnost, ale nezvrtne se to v celou lahev. A pozor bych si dala na koktejly, které jsou zákeřné v tom, že kromě tvrdého alkoholu obsahují i smetanu, sirupy, džusy plné cukru a dalších parádiček. Vyplatí se tedy zůstat v úspornějším režimu a dát si třeba jen to víno, po kterém navíc ani není taková kocovina.


Recept podle Lady Noskové

Dýňový salát, treska s mandlovou krustou

Filet z tresky 150 g

Vaječný bílek 1 ks

Sůl

Pepř

Koření na rybu

Mandlové plátky 15 g

Olej ve spreji 3 g


Příprava:

Tresku namočte na 20 až 30 minut do bílku. Ryba zkřehne a budou se na ni dobře lepit mandlové plátky. Vyjměte ji, osolte, opepřete a okořeňte. Plátky mandlí vysypejte do misky a okořeněné filety v nich obalte, až vznikne mandlový kabátek. Položte ji na pečící papír, postříkejte olejem a pečte při 180 °C asi 10 minut

Bramborový salát z dýně


Olivový olej 5 g

Cibule 20 g

Dýně Hokkaidó 70 g

Celer 20 g

Mrkev 30 g

Petržel 20 g

Sterilovaná okurka 30 g

Mražený hrášek 15 g

Tofunéza (12 % tuku) 50 g

Sůl

Pepř

Petrželka


Příprava:

Do pánve nalijte olej. Cibuli, dýni a celer nakrájejte na kostičky, nasypejte na olej, osolte, přiklopte a duste. Jakmile začne olej pracovat, stáhněte plamen a duste doměkka asi 15 minut. Mrkev a petržel nakrájejte na větší kusy a dejte vařit do vedlejšího hrnce v osolené vodě (ještě lépe ve vývaru) na 10 až 15 minut. Kyselé okurky nakrájejte na kostičky. V míse smíchejte všechny ingredience (dušenou i vařenou zeleninu, okurku a hrášek). Přidejte tofunézu a dochuťte solí, pepřem a petrželkou.

Zdroje:

www.ladanoskova.cz