Proč se afty dělají?

Příčina vzniku aft nebyla dosud zjištěna. Postupně se uvažovalo, že příčinou jsou viry, baktérie či nedostatek vitaminů. Nic z toho se ale neprokázalo. V posledních letech bylo zjištěno, že u některých pacientů souvisí vznik aft s nedostatkem železa, vitamínu B2 a kyseliny listové.

Stále probíhají výzkumné studie, zda a jak se zapojují autoimunní procesy do vzniku této choroby. Vznik afty může být vyprovokován např. poraněním při čištění chrupu kartáčkem, špatně sedící zubní protézou, přikousnutím části sliznice, ale i stresem, menstruací u žen a pod... Řada pacientů dává také vytvoření afty do souvislosti s určitým druhem potravy, jejichž šťávy a esence mají vliv na sliznici úst (koření, citrusové plody, rajčata). Jasný průkaz této příčiny ale není doposud podán. Při špatné hygieně bývá průběh aft těžší, protože se spodina aftózních vředů bývá infikována bakteriemi.

Jako hlavní příčina se dnes často uvádí stres. Pokud patříte k těm, kteří jsou na afty náchylnější, pak stačí malý stres a už je máte. Je to zejména proto, že pokud jsme ve stresu, naše tělo reaguje přehnanou autoimunitní reakcí na bakterie, které se běžně v ústech vyskytují. Afty ale mohou být také příznakem toho, že máte oslabenou imunitu a v tuto chvíli už je potřeba se mít na pozoru a navštívit lékaře.

Zdroj: Youtube

Jak zatočit s afty?

Naštěstí jednotlivé afty po týdnu až deseti dnech obvykle samovolně zmizí. Během této doby vynechejte alkohol, kyselá a příliš pálivá jídla. Ani citrusové šťávy a džusy nejsou ideální, protože už tak citlivou sliznici ještě více podráždí. Odborníci také radí zavítat do lékárny a pořídit si gely a roztoky, které aft a sliznici kolem něj znecitliví. Nejznámější je roztok z hypermanganu, tzv. „fialová vodička“. Jeho výhoda spočívá v tom, že na bolestivém místě snáz ulpí na rozdíl od gelů. Do fialova zbarvené rty, zuby i celý vnitřek úst ale nemusí být pro každého přijatelný. V takovém případě sáhněte po gelu, který je bezbarvý. Na druhé straně ho můžete snadno spláchnout slinami a přirozenou vlhkostí sliznice dásní, tváře a jazyka. Dobrou volbou jsou i cucavé pastilky ve spojení s pravidelným kloktáním roztoků a ústní vody, klidně i několikrát denně.

Zkuste domácí bylinkovou tinkturu

Bylinkový roztok si můžete koupit hotový v lékárně nebo si ho podle receptů našich babiček připravit doma. Vynikající při léčbě afty je šalvěj, echinacea a řepík lékařský, radí web Dobrá Kondice. Připravit z nich můžete silný čaj a pak pravidelně kloktat, nebo si vyrobit tinkturu, pokud si doma bylinky pěstujete. Postup je jednoduchý. Čerstvé bylinky přelijte šedesátiprocentním alkoholem a nechte louhovat jeden den v uzavřené nádobě. Postižené místo poté potírejte vatičkou. Jen si dejte pozor a množství nepřehánějte. Alkohol sice aft „vypálí“, ale mohl by přitom spálit i okolní citlivou sliznici.

Tip redakce: Nejedná se o radu ověřenou studiemi, ale dávám k dobru vlastní zkušenost. Mám dceru, která často trpí na afty, a dlouho jsem nevěděla, co s tím. Nic moc nepomáhalo. Pak jsme narazila na tonikum Dračí krev neboli Sandre de Drago. Potřela jsem tím dítěti afty a druhý den byly pryč. Dračí krev v sobě obsahuje pryskyřici, která by měla urychlit hojení a působí jako antiseptikum. Také se dá použít na cesty jako první pomoc pro všechno, kousnutí hmyzem nebo dezinfekce ran. Ráda bych vám dala odkaz, ale nemohu, protože by se jednalo o reklamu. Ale dá se koupit na internetu, já jsem objednávala v lékárně.

Zdroj:Dobrakondice, Nazuby, Studie, Redakce