Stolice není zrovna oblíbené téma, že? Ale je to téma důležité. Stolice – její barva, konzistence, tvar i zápach vypovídá o našem celkovém zdraví a kvalitě trávení. Už dlouho víme, že fyzické i mentální zdraví začíná ve střevech. Ať už řešíme únavu, zvýšení výkonnosti nebo určité onemocnění, která se zdánlivě trávení netýkají, vždy musíme u trávicího traktu začínat. Díky zdravému trávicímu traktu zajišťujeme výživu buněk a orgánů celého těla.

Kvalitu trávení a podobu naší stolice ovlivňuje nejen složení jídelníčku, ale také náš zdravotní stav. Změna barvy i konzistence stolice může být známkou onemocnění, o přítomnosti krve ani nemluvě. Podívejme se dnes především na to, jak vypadá zdravá stolice a jak ji „ozdravit“.

Není tabu se po sobě podívat do záchodové mísy

Překonejte stud a ověřte si zdraví podle stavu vaší stolice. „Zdravá stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu (záleží na skladbě stravy), měkkou konzistenci a tvar válečku,“ vysvětluje nutriční specialistka Pavlína Zdeňková Kroužková pro web Vitalia. Zdravá stolice by také měla mít menší váhu než voda (tj. v míse plave) a neměla by ulpívat na stěnách záchodové mísy. Tak se mrkněte a porovnejte s níže uvedenou tabulkou.

Dobrou zprávou je, že abychom nemuseli u doktora či výživových odborníků zabředávat do zajímavých popisků jejího tvaru, barvy nebo konzistence, pár hodných lidí, gastroenterologů, z Bristolské univerzity ve Velké Británii nám popisek geniálně usnadnilo. Vymysleli obrázkovou Bristolskou stupnici stolice (Bristol Stool Chart – BSF), která jednoduše popisuje to, co můžeme vidět v záchodové míse.

Typ 1: Stolice je ve formě malých tvrdých bobků (obtížná pasáž). Tento typ stolice zůstává v trávicím traktu nejdelší čas a je projevem zácpy.

Typ 2: Stolice je ve tvaru klobásy s naznačeným hrudkováním. Také vypovídá o zácpě.

Typ 3: Stolice je tvaru klobásy s rýhami na povrchu. Jde o ideální zdravý typ stolice.

Typ 4: Stolice je ve tvaru klobásy s hladkým povrchem. Jde o ideální zdravý typ stolice.

Typ 5: Stolice je ve formě hladkých měkkých kuliček s jasně oddělenými okraji (snadná pasáž). Naznačuje mírný průjem, kdy stolice prochází trávicím traktem rychleji, než by měla.

Typ 6: Stolice je ve formě kyprých kašovitých kousků s nepravidelnými okraji. Jde o průjem.

Typ 7: Vodnatá (tekutá) stolice bez pevných částic, která velmi rychle prošla tlustým střevem. Značí silný průjem, který mohla vyvolat např. virová nebo bakteriální infekce.

Co nám jednotlivé typy stolice napovídají

V tlustém střevě se ze stolice vstřebává voda a s ní různé důležité minerály. Ideálními – zdravými typy stolice jsou typy 3 a 4.

Typ stolice 1 a 2 je v západních zemích nejčastější a značí zácpu. Stolice prochází tlustým střevem příliš pomalu a znemožňuje správnou detoxikaci organismu. Odpadní látky setrvávají v těle déle, než by měli, a bakterie mají více příležitosti nestrávené zbytky přeměňovat a fermentovat a těmito reakcemi vytváří toxické látky. Že detox není jen o játrech, ale tělo potřebuje komplexnější přístup, jsme již psali v předchozím článku: Co je na detoxu pravda – 1. část.

Stolice typu 1 značí bakteriální dysbiózu ve střevě (tzv., je narušena rovnováha střevního mikrobiomu) a často ve střevě chybí pro naše zdraví důležité druhy bakterií. Stolice je malá, tvrdá (tvar bobků) a může způsobovat při vyprazdňování bolest i krvácení (např. z hemoroidů). Typicky se vyskytuje po antibiotické léčbě, kdy antibiotika zabíjí bez rozdílu jak ty zlé bakterie, tak i ty hodné. Hodné bakterie nám pomáhají s trávením, chrání nás před infekcemi, produkují pro nás vitamíny a další důležité látky a zkrátka mají celou řadu prospěšných funkcí.

Dále je typ 1 typický u lidí, kteří jedí málo vlákniny, zeleniny, ovoce, jejich strava je založena na „prázdných“ potravinách typu bílé pečivo (příp. tmavé – dobarvované karamelem či vícezrnné, které znamená obsah 5 % zrníček – ani jedno není kvalitní potravinou), pizza, koláče, buchty, knedle či různý fast food, u lidí stravujících se nepravidelně, při konzumaci sladkostí nebo také pití nadmíry černého čaje.

Stolice typu 2 způsobuje při průchodu bolest a může způsobovat krvácení análního otvoru.

Řidší stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální látky. Pravidelná řídká stolice může vést k dehydrataci organismu i v případě, že pijeme dostatek tekutin. Spolu se ztrátou důležitých minerálů pak může dojít k rozvratu rovnováhy vnitřního prostředí. Typ 5 také souvisí s nedostatečnou konzumací vlákniny, která dokáže regulovat jak příliš pomalý, tak rychlý průchod stolice.

Při rychlém průchodu (průjmu) je navíc omezena možnost těla vstřebat důležité živiny. Buňkám a orgánům se nedostává patřičná výživa, kterou pro svou funkci potřebují. To znamená, že i člověk s nadváhou může být uvnitř podvyživený a je potřeba uzdravit trávicí trakt.

Jak na zdravé trávení

Pravidelná stolice je základem detoxikace těla. Denně byste se měli jít vyprázdnit minimálně 1x a ne více jak 3x. Pokud chodíte na záchod méně než 1x nebo více jak 3x na pravidelné bázi, tak se může jednat o problém, který je pro optimální zdraví vhodné řešit, vysvětluje na svém blogu

Známkou zdraví může být i pravidelnost z hlediska času, kdy na záchod jdete. Tělo funguje v rytmech a vyprazdňování určitý rytmus má. Po prvním jídle se často dostavuje pocit potřeby. Pokud u sebe vypozorujete daný rytmus a z ničeho nic se v něm objeví odchylka, může se jednat o známku narušení rovnováhy těla – detoxikace, nervového systému, síly trávicí kapacity apod.

Pravidelná stolice také zabraňuje množení nevhodných bakterií a parazitů a zabraňuje vstřebávání toxinů zpět do těla. „Pro zdravé vyprazdňování a stolici je důležitý dostatečný příjem vlákniny. U dospělého člověka to znamená kolem 25 až 30 gramů denně,“ doporučuje nutriční specialistka. Nejvíce vlákniny najdete v luštěninách, jako jsou fazole, hrách, sója.

Zdroj:Alternativni magazin, Studie, Vitalia, Wugi