Jak často měníte povlečení na posteli? Podle studie si někteří svobodní muži mění povlečení jen jednou za čtyři měsíce, páry si ho mění v průměru jednou za měsíc a svobodné ženy jsou na tom o něco lépe a čistí si ho v průměru jednou za dva týdny. Každopádně spaní na špinavém povlečení může znamenat riziko pro vaše zdraví. Povlečení, peřiny a polštáře se časem stávají živnou půdou pro roztoče a bakterie, a navíc se přes špinavé lůžkoviny mohou přenášet infekce. V pouhém gramu prachu se jich mohou rozmnožovat stovky a žijí až 90 dní a hodně se množí.

Zdroj: Youtube

Neprané povlečení škodí vašemu zdraví

Vaše postel bohužel nemusí být neposkvrněným útočištěm, jak si představujete. Často se v něm nachází pot, odumřelá kůže a roztoči. Vaše lůžkoviny jsou každou noc několik hodin v přímém kontaktu s vaší pokožkou. Během spánku vaše tělo uvolňuje oleje, zbavuje se odumřelých kožních buněk a potí se. Tyto látky se mohou časem hromadit na povlečení a polštářích a mohou způsobit ucpání pórů, akné a podráždění pokožky, vysvětluje web The Daily Mail. Špatně spíte, máte ucpané dutiny, více chrápete nebo se u vás objevují alergické reakce? Je čas na převlečení lůžkovin. Často se také objevuje bolest v krku a člověk se stává náchylnější k dalším infekcím.

Infekce mohou přenášet prostřednictvím špinavého ložního prádla, což znamená, že je mimořádně důležité okamžitě vyprat povlečení, když se necítíte dobře. Věděli jste například, že po čtyřech týdnech povlak na polštář má 39krát více bakterií než miska pro domácí mazlíčky, zatímco povlečení ukrývá 5,4krát více bakterií než držák na zubní kartáček?

Jak často byste měli prát a vyměňovat ložní prádlo?

Podle odborníků by se povlaky na přikrývky, prostěradla, povlaky na polštáře a vrchní povlečení měly prát nejméně jednou za dva týdny, a to na nejteplejší teplotu 60 stupňů, aby se účinně odstranily bakterie. Poslední ránu roztočům a bakteriím zasadíte žehlením.

Pokud trpíte alergiemi, infekcemi, spíte bez oblečení nebo vynecháváte sprchování, perte je častěji. To platí i v případě, že s vámi spí v posteli domácí mazlíček. Samotnou přikrývku byste měli prát minimálně dvakrát ročně kvůli odumřelým kožním buňkám a bakteriím, které se na ní mohou hromadit.

Tip redakce: Pokud se něco vyleje na samotnou matraci, k odstranění zápachu posypte matraci sodou bikarbonou a po 24 hodinách vysajte.

Zdroj: Thedailymail, Studie, 6abc