Inkontinence se dělí na tři stupně závažnosti podle množství uniklé moči za den. Netrápí pouze seniory, ale také spoustu jinak zdravých lidí v produktivním věku. Specialisté se shodují na tom, že inkontinence je v české populaci rozšířena podobně jako cukrovka. Drtivá většina nemocných se ale vůbec nenechá vyšetřit. „Větší část pacientů tvoří ženy, což je dáno především porody a anatomickými odlišnostmi, například kratší močovou trubicí. Některé ženy inkontinencí trpí už po 20. roce života,“ říká urogynekolog MUDr. Lukáš Horčička, Ph.D., ze spolku Incoforum, které se zaměřuje na osvětu v oblasti inkontinence.

Zdroj: Youtube

Jak řešit inkontinenci?

Spousta žen má problém se s tímto typem obtíží svěřit, stydí se za ně, anebo se s nimi smířily a berou je jako normu. Inkontinence jako taková přitom postihuje během života až padesát procent žen. Rozlišujeme několik typů inkontinencí, ale nejběžněji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tedy únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, zvedání těžkých věcí (třeba nákupních tašek) nebo při intenzivním silově-vytrvalostním cvičení. Naštěstí je ale tento typ potíží také nejlépe léčitelný.

Nechte se vyšetřit

Odhodit stud a začít svůj problém řešit je prvním a zásadním bodem, bez kterého se neobejdete. Obrátit se můžete na praktického lékaře nebo gynekologa, který vás následně pošle na urologii. Tam provedou komplexní vyšetření zahrnující anamnézu (otázky týkající se onemocnění), fyzikální vyšetření, ultrasonografii (zobrazovací vyšetření močových cest), vyšetření moči a v indikovaných případech cystoskopii (prohlédnutí močových cest za pomocí malé kamery) a také urodynamické vyšetření (slouží k vyšetření funkce dolních močových cest). Specialista zhodnotí závažnost a typ inkontinence, pacient vyplní mikční deník a provede vložkový test, pomocí kterého lékař určí množství uniklé moči. Podle závažnosti lékař doporučí režimová opatření a stanoví následnou léčbu.

Zajděte za fyzioterapeutem

S únikem moči vám může dobře pomoct i pravidelná návštěva fyzioterapeuta, který umí pracovat se svaly pánevního dna. Pomocí speciálních hmatů otestuje sílu svalové kontrakce, délku výdrže ve svalové kontrakci, opakování pomalých a rychlých kontrakcí. Vytvoří vám na míru vhodnou sestavu na vědomé posílení a relaxaci svalů pánevního dna. „U pacientů vždy zkoumáme postavení pánve, stav kostrče, sakroiliakálního kloubu a funkci dalších zapojených svalů. Naším cílem není pouze aktivace problematických svalů, v některých případech potřebujeme dosáhnout u určité svalové skupiny naopak relaxace. Důležitá je správná spolupráce všech svalových komponentů včetně správného nastavení držení těla a dechového stereotypu,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková z Fyziokliniky.

Cvičte pánevní dno

Bez posilování pánevního dna se při stresové inkontinenci neobejdete. Ideální je cvičit například Kegelovy cviky, a to zpočátku každý den. Zlepšení by se mělo dostavit po 3–4 měsících intenzivního cvičení. Ženy mohou zpevňovat pánevní dno i speciálními pomůckami, jako jsou třeba Venušiny kuličky, které by si měly zavádět na 30 minut denně. Neméně důležitá je i relaxace pánevních svalů. Neustálé stažení totiž ovlivňuje močové ústrojí, které je součástí malé pánve. „Močová trubice je tak v neustálé křeči a nedovoluje odchod bakterií s močí, bakterie se tak drží na místě nebo se pomocí kontrakcí svalů posouvají stále výše. Tento jev způsobuje chronické záněty močových cest. Proto je vhodné vždy cvičit metodou, která učí kontrakci i relaxaci. Já doporučuji třeba metodu zvanou cantienica. Tento cvičební program začíná pozvolně. Pacientka tak může lépe vnímat svůj progres a opravdu cítit pohyb ve své pánvi,“ říká Mgr. Iva Bílková Iva Bílková z Fyziokliniky.

Když přijde na řadu operace

Jiným ale uleví až chirurgický zásah do močového ústrojí. „Pacienti ale musí navštívit lékaře a své problémy sdílet, což je největší problém,“ říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti. Jednou z možností je například operace vložením pásky ze syntetického materiálu, která se zavede krátkým řezem v pochvě pod močovou trubici. Pásky podpírají jako „houpací síť“ močovou trubici, čímž zabraňují únikům moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. Tahle metoda se používá u lehké a středně těžké stresové inkontinence. Na soukromých klinikách ženy mohou využít poměrně novou metodu léčby laserem. Jak funguje? Pomocí CO2 gynekologické hlavice je laserový paprsek nasměrován poševní stěnou do míst k močové trubici a měchýři. Tam pomáhá stimulovat vytváření nové kolagenové tkáně a dochází k upevnění podpory močového měchýře, což poté nedovoluje propouštění samovolného úniku moči.

Zdroje:

  • Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT
  • MUDr. Lukáš Horčička, Ph.D., ze spolku Incoforum
  • https://www.ftn.cz/implantaty-1094/