Premium obsah

Podcast s fyzioterapeutkou: Vše, co potřebujete vědět o ženské inkontinenci

Podcast s fyzioterapeutkou: Vše, co potřebujete vědět o ženské inkontinenci
Pokud i vy patříte k ženám, které trápí nechtěný únik moči při každém zakašlání, smíchu nebo kýchnutí, je tenhle článek i podcast přesně pro vás. Neberte tohle nepříjemné onemocnění jako běžnou věc, která zkrátka ženy potkává po porodu. Opravdu není třeba nosit s sebou do konce života náhradní kalhotky. Léčba stresové inkontinence sice vyžaduje čas, ale funguje.

Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Zdroj: Podbean

Tento podcast vznikl ve spolupráci s hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky. Podle jejích informací inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. „Výskyt inkontinenčních obtíží i u mladých žen je poměrně častý. Nejčastěji se objevuje forma stresové inkontinence po vaginálním nebo neplánovaném porodu císařským řezem. Je však obtížné kvantifikovat, jelikož spoustu žen má problém se s tímto typem obtíží svěřit nebo to považují za normu.“ Významným faktorem, který přispívá k inkontinenci, pak bývá obezita nebo chronický kašel a astma, které vyvíjejí vyšší zátěž na močový měchýř.

Co dělat, pokud vás trápí únik moči?

Vaše první kroky při obtížích s inkontinencí by měly směřovat na gynekologii, urologii nebo k praktickému lékaři. Po vyšetření a laboratorním rozboru moči, kdy se vyloučí jiné onemocnění, vás pravděpodobně lékař pošle rovnou k fyzioterapeutovi, který má kompetence pracovat s Inkontinentními pacienty. Co vás v jeho ordinaci čeká?

„Vyšetření se provádí palpací pánevního dna. Testuje se síla svalové kontrakce, délka výdrže ve svalové kontrakci, opakování pomalých a rychlých kontrakcí. V první řadě se vytváří vhodná sestava na vědomé posílení a relaxaci svalů pánevního dna,“ říká Iva Bílková. S fyzioterapeutem si natrénujete vhodné cviky, které je pak třeba provádět i v domácím prostředí, a to ideálně několik minut denně každý den, nejméně však třikrát do týdne.

Důležité je posílení i relaxace

„Většina odborníků doporučuje Kegelovy cviky na posílení pánevního dna, ale již ho neučí relaxovat. Mohlo by se zdát, že to není problém, hlavně, že je pánevní dno silné. Neustálé stažení ale ovlivňuje i močové ústrojí, které je součástí malé pánve. Močová trubice je tak v neustále křeči a nedovoluje odchod bakterií s močí, bakterie se tak drží na místě nebo se pomocí kontrakcí svalů posouvají stále výše. Tento jev způsobuje chronické záněty močových cest. Proto je vhodné vždy cvičit metodou, která učí kontrakci i relaxaci. Jednou z mnou doporučovaných metod je Cantienica. Cvičební program Cantienici začíná pozvolně. Pacientka tak může lépe vnímat svůj progres a opravdu cítit pohyb ve své pánvi,“ vysvětluje odbronice z FYZIOkliniky.


Vhodným podpůrným prostředkem je pak zavádění „posilovačů“ pánevních svalů přímo do pochvy. Nejrozšířenější pomůckou jsou přitom Venušiny kuličky. Jejich použití se prý ale nesmí přehánět. „To znamená nemít je zavedené déle než půl hodiny. Po vyndání je nutné pánevní dno procvičovat nácvikem relaxování svalů. Kromě kuliček se může zavádět taky speciální závaží. Obě pomůcky lze mít aplikované při všedních denních činnostech nebo při cvičení, určitě ne vleže nebo vsedě – to je pak k ničemu,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Pomůžou i erotické hračky

Pokud máte v nočním stolku vibrátor, věřte, že se hodí i k jiným účelům, než jen k erotickým radovánkám, a to právě ke stimulaci pánevní krajiny. Po stimulaci je však na místě snažit se o vlastní svalovou aktivitu. „Kontrolované stažení svalů lze zařadit také jako součást předehry, lze použít jak vibrátor, tak partnerův penis během sexu. Vaginální masáž je též vhodná ke svalové stimulaci a zároveň uvolnění, pokud se v ošetřované oblasti vyskytuje špatně zhojená jizva po nástřihu či ruptuře,“ říká Iva Bílková.

Celé povídání o prevenci a léčbě ženské inkontinence najdete v tomto podcastu Kondice.

Zdroje:

Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.